Zibrit Tavuğu Özellikleri

03 Ocak 2023 - 15:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Zibrit tavuğu İngiltere kökenli mükemmel görünen bir tavuk türüdür. Bu türler minyatür gruba giren küçük tavuk ırklarından birisidir. Başka bir büyüklükte çeşidi yoktur.

Zibrit Tavuğu Özellikleri

Zibrit tavuğu 1800’lü yıllarda Sebright tarafından geliştirilmiştir. Zibrit tavuğu, Sebright’ın adıyla anılır. Bu tavuk türü kişi ismiyle anılan tek tavuk cinsidir. Göz alıcı tüylere sahip bir süs tavuğu amacıyla geliştirilmiştir. Hamburg, Nankin, Fizan ve Rosecomb tavuk cinslerinin Zibrit tavuğu gelişimde kullanıldığı düşünülmektedir. Zibrit tavuğu günümüzde daha çok süs tavuğu olarak yetiştirilmektedir.

En popüler tavuk türlerinden birisidir. Zibrit tavukları oldukça aktif, hareketli ve dost canlısı türlerdir. Zibrit tavukları ürkek yapıya sahiplerdir. Küçük boyutları ve kısmen büyük kanatları sayesinde uçabilirler. Bu uçma kabiliyetlerinden dolayı daha çok kafes içinde beslenmektedir. Evcilleştirmeye uygun hayvanlardır. Yani zibritler evde beslenebilen bir ırktır. Ağaçlarda tünemeyi de sevmektedirler. Horozları da agresif değildir.

İlginizi çekebilecek tavuk – kanatlı hayvan fiyatları içerikleri;

Zibrit tavuğu güzel tüyleri ile dikkati çeker. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip terk ırktır. Yani horozlarının yele, kuyruk ve sırt tüyleri uzun değildir. Yani horozların boyun ve kuyruk tüy yapısında sivri tüyler bulunmamaktadır. Bu tavuk cinsinin altın, gümüş ve devetüyü olmak üzere üç renk çeşidi vardır.

Kısa sırtları, orantılı olarak hafif öne doğru büyük göğüsleri ve aşağı doğru inen kanatları, bu tavukların gösterişli bir görünüme sahip olmalarını sağlar. Zibritlerin vücudu dantel gibi çerçeveli tüylerle kaplıdır. Kuyrukları geniş bir şekilde hafif yukarı doğru bir açıyla yayılmaktadır. Kırmızı gül ibiğe sahiptirler. İbik düz ve yatay bir sivrilikle biter. Tavuklar benzer ancak daha ufak ibiklere sahiptir. Kulak memeleri ise mora çalan kırmızı veya turkuaz renktedir. Bacakları ise tüysüz ve kayrak mavi renktedir.

Zibrit tavuklarının ağırlığı ise horozları ortalama olarak 620-700 gram, tavukları ise ortalama 570 gram ağırlığındadır. Bu hayvanları yumurta verimi düşüktür. Genetik yapıları nedeniyle horozlar bazen kısır doğabilir. Bu durum üremeyi zorlaştırmaktadır. Zibrit tavukları yılda ortalama 60-80 adet yumurta yaparlar. Yumurta boyutları da küçüktür. Yumurta renkleri krem-beyaz tonlardadır. Tavuklar nadiren gurk olurlar, civcivler de hassas olurlar. Kuluçka süreleri yaklaşık 21 gündür. En verimli yumurtaları Mart-Ağustos ayları boyunca verirler.

Ayrıca bu hayvanlar genellikle dayanıklı hayvanlardır. Ancak Marek hastalığına karşı hassastırlar. Ayrıca bu türler tüm iklimlere uyum sağlayabilirler. Zibrit tavuklarının bakımları da kolaydır. Bu hayvanlar civciv döneminde civciv yemi, piliç döneminde ise piliç ve etlik piliç yemi karıştırılarak beslenir. Damızlık döneminde de yumurtacı tavuk yemi, buğday, arpa ve mısır ile beslenirler. Ayrıca stresi azaltmak için bu tavuklara yeşillik de verilir.

Zibrit Tavuğu Fiyatları Ne Kadar?

Zibrit tavuğu fiyatları boyutları, yaşları gibi bazı faktörlere göre değişebilmektedir. Zibrit tavuklarının fiyatları ortalama 170 TL ile 600 TL arasında değişebilmektedir.

Zibrit Tavuğu Civcivi Fiyatları

Zibrit tavuğu civciv fiyatları ortalama olarak 20 TL ile 70 TL arasında değişmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.