Haybora Tavuk Fiyatları

Haybora tavuk, tavuk şarküterilerinde satılan tavuk cinsleridir. Kolay büyüdüğü için üreticiler tarafından tercih edilirler.

Haybora Tavuk Özellikleri

Haybora tavuk orta büyüklükte, vücudu yan tarafından basık, kuvvetli gagaya sahip bir tavuk türüdür. Kısa veya yuvarlak kanatlıdır. Bu tavuklar hızlı kilo alır ve dayanıklıdır. Ancak yumurtlama oranları düşüktür. Bu tavuklara en kısa sürede en hızlı büyümeyi sağlamak için serbest yemleme uygulanmalıdır. Civciv olarak alınıp beslendiğinde yaklaşık 40-45 günde 2-2,5 kilo ağırlığına gelir.

İlginizi çekebilecek kanatlı hayvanlar içerikleri için tıklayın;

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Hindi Yavrusu Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

1 of 18

Bu 40-45 günlük sürede civciv yaklaşık 5,4 kilo yem yer. 2-2,5 kilo ağırlığı kesim için ideal ağırlıktır. Bu tavukların bu ağırlığa geldiklerinde kesilmesi gerekir. Çünkü bu tavuklar sürekli yem peşindedir ve durmadan yerler. Zamanında kesilmezse yemeye devam eder ve ayakları gövdesini taşıyamaz. Bu nedenden dolayı ayakları kırılır. Tavuk sağlığını kaybederken üretici de maddi zarara uğrar.

Yetiştiricilerin bu tavuk türünü seçmelerinin birçok nedeni vardır. Bu tavukların yem dönüşüm oranı yüksektir. Bu tavuklar hızlı büyür ve kolay yetişirler. Aynı zamanda hızlı sermaye dönüşünü sağlarlar. Kolesterol ve yağ oranları düşüktür. İnsanlar için protein kaynağı bir üründür ve çabuk sindirilirler. Fiyat açısından da insanlar için uygundur.

Haybora Et Tavuğu Bakımı

Etlik civcivlerin beslenmesi ve bakımı önemli bir konudur. Bu civcivlerin sağlıklı yetişmeleri için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Özellikle civcivlerin bulunduğu ortamdaki nem oranı ve rutubete dikkat edilmelidir. Eğer ortamda nem oranı yüksek olursa amonyak gazı oluşur. Bu da tavukların hastalanmasına sebep olur. Eğer nem oranı düşük olursa tozlar havada uçuşur.

Tıkla Oku:  Tavukların Yumurtlaması İçin Ne Yapmalı?

Böylece hastalık etkenleri yayılabilir. Bunun için nem oranı çok yüksek ya da çok düşük olmamalıdır. Nem oranı sürekli kontrol edilmelidir. Rutubetsiz bir ortam sağlamak için ise havalandırma sistemleri önemli rol oynamaktadır. Tavukların bulunduğu ortam zararlı gazlardan arındırılmalıdır. Bununla birlikte ortamda uygun aydınlatma da sağlanmalıdır. Ayrıca tavukların aşıları kontrol edilmeli ve zamanında yaptırılmalıdır. Bu aşılar onları hastalıklardan korur.

Et tavukları çabuk ve fazla yem tükettikleri için yem ihtiyaçları karşılanmak zorundadır. Her dönemde farklı yemlere ihtiyaç vardır. Yem fabrikaları bu yemleri ihtiyaç duyulan protein ve enerji göz önünde bulundurarak hazırlar. Bu yemlerde mısır, soya küspesi, pancar küspesi, kemik unu ve et unu bulunmalıdır. Tahıllar ve diğer besin kaynaklarının yemdeki oranlarına dikkat edilmelidir.

Su da bir et tavuğu için önemlidir. Su içilebilir olmalıdır ve her su verilmemelidir. Çevre sıcaklığı da yem ve su tüketimini etkiler. Kümeste sıcaklık düşerse yem tüketimi artar, su tüketimi azalır. Sıcaklık artarsa yem tüketimi düşer, su tüketimi artar. Tavuklar için her yaşa uygun farklı sıcaklıklar gereklidir. Tavuklar büyüdükçe vücut sıcaklıkları artacağı için bulunulan ortamın sıcaklığı düşürülmelidir.

Haybora Tavuk Fiyatları [year] Yılında Ne Kadar?

Haybora tavuk fiyatları yöreden yöreye değişim gösterebilir. Bir etlik civciv fiyatı ortalama 5 ile 10 TL arasındadır. Yetişkin bir tavuk fiyatı da 40 ile 80 TL arasında değişebilmektedir.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 3 Average: 2]
Leave a comment