Rahibe Tavuk Fiyatları ve Bakımı

21 Şubat 2023 - 22:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Türkiye’de son dönemlerde süs tavuğu yetiştiriciliği yaygın bir hale gelmiştir. Bu yetiştiricilik için tercih edilen tavuk türlerinden birisi de Rahibe tavuk ırkıdır.

Rahibe Tavuk Nedir?

Rahibe Fizan tavuğu evcilleştirilmiş bir kuş türüdür. Rahibe Fizan tavuk cinsi süs tavuğu yetiştiriciliği için tercih edilir. Bu türler daha çok çiftliklerde, büyük parklarda ve hayvanat bahçelerinde yetiştirilmektedir. Fizan tavuklarının anavatanı Polonya’dır. Ülkemizde daha çok Hollanda ve İngiltere kökenli Rahibe Fizan tavukları tercih edilmektedir. Kökeni İngiltere olan Rahibe Fizanlar, Hollanda kökenli türlere göre daha büyük ve yumurta sayıları da daha fazladır. Hollanda kökenli Rahibe Fizanlar kısa bacak olarak bilinmektedir. Ayrıca bu hayvanların kıvırcık, sakallı ve sakalsız türleri mevcuttur. Fizan tavukları dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmektedir.

Diğer kanatlı hayvanlar içerikleri için tıklayın;

Rahibe Fizan Tavuk Özellikleri

Fizan tavukları özellikle kafasında bulunan ibikleri ve kabarık tüyleriyle bilinir. Fizan tavuklarının ibikleri başlarını kaplayacak kadar büyük olmaktadır. İbikleri V şeklindedir. Bu Rahibe Fizan tavuk cinsi, siyah gövdesi ve beyaz uzun saçlarıyla ilgi çekmektedir. Ayrıca bacaklarında tüy yoktur. Bu özellikleriyle Rahibe Fizan ırkı, diğer tavuk türlerinden ayrılmaktadır ve hemen tanınırlar. Bu tavuklar, tavuk güzellik yarışmalarının en gözde cinsidir.

Rahibe Fizan tavukları sakin mizaçlı hayvanlardır. Ancak başlarındaki büyük ibikler tavukların görüş alanını kısıtlar ve agresif bir yapıya bürünebilirler. Yine de terbiye edildikleri zaman uysal ve ürkek olmaktadırlar. Bunun dışında bu hayvanlar zor ve az ürerler. Fizan tavukları yılda ortalama 130-180 adet yumurta yapar. Kuluçka süresi 21 gündür. Ayrıca bu tavuk türü bakımı en zor yapılan tavuk türleri arasındadır. Bu nedenlerden dolayı çok fazla tercih edilmezler.

Civciv dönemlerinde tavuk civciv yemi verilir. Piliç haline geldiklerinde etlik piliç yemi ve yumurta yemi karıştırılarak beslenir. Damızlık dönemlerinde de arpa, buğday gibi besinler verilmektedir. Ayrıca bu hayvanları bağışıklık sistemi için vitaminlerin de verilmesi gerekir. Bu tavukları yetiştirmek isteyenler 2×2 kafeslerde ya da 6×2 toprak tabanlı kafesleri tercih etmelidir. Bu hayvanların yetiştirildiği alanlar dezenfekte edilmelidir. Bu kafesler içerisine kaba talaş, saman yerleştirilmelidir. Bunlar kümese serilirken kışın 8 cm, yazın 5 cm olması uygundur. Bu altlıklar ayda bir değiştirilmelidir. Yemlikler ise her gün değiştirilmelidir. Kümeslerde bol miktarda su bulunmalı ve bu suluklar da kolay temizleniyor olmalıdır.

Bu tavukların uçma yeteneği yoktur. Altın rengi, gümüş rengi, beyaz, gri, siyah beyaz tepeli renkte olabilirler. Erkek Fizan tavukları yaklaşık 1-2,5 kilo olurlar. Dişi tavuklarının ağırlığı ise 900 gram ile 2,2 kilo arasında değişir.

Rahibe Fizan Tavuk Fiyatları [year]

Rahibe Fizan tavuk fiyatları boyutları ve yaşları gibi çeşitli kriterlere göre değişim göstermektedir. Genel olarak Rahibe Fizan civcivlerinin fiyatı 20 TL ile 80 TL arasında değişmektedir. Rahibe Fizan tavuk fiyatları ise ortalama 500-600 TL’dir. Ancak bu tavukların 1000 TL’yi geçtiği bile görülmektedir.

21

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.