Tavuk Kaç Yıl Yaşar?

17 Şubat 2023 - 22:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Tavuk kaç yıl yaşar gibi sorular tavuk besleyicileri veya tavuk beslemek isteyen kişiler tarafından araştırıla bir konudur. Her canlı gibi tavuklarında belirli bir yaşam süresi bulunmaktadır. Bu süre belirli koşullar altında iyileştirilebilir de kötü bir hale de gelebilir. Bir tavuğun ortalama ömür süresini cinsi, yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak açıklamakta fayda vardır. Uzmanlara göre de bu süre 5 ila 8 yıl arasında değişebilir.

Tavuk Kaç Sene Yaşar?

Bir tavuğun kaç yıl yaşayacağı hesaplanırken tavuğun; cinsine, ırkına, beslenme koşullarına bakılmaktadır. Bunlara ek olarak hastalıklarda elbette ki tavukların yaşam sürelerini değiştiren önemli bir unsurdur.

Her ne kadar bununla ilgili kesin bir sonuç olmasa da ortalama bir tavuk ömrü için 5 ila 8 yıl demek doğru olabilir. Ancak yukarıda da bahsedildiği üzere bu duruma etki eden pek çok faktör bulunmaktadır.

Diğer tavuk içerikleri için tıklayın;

Tavukların genetikyapısıhangi ırka ait oldukları, beslenme ve bakım koşullarının ne derece uygun olduğu, yaşadığı alanın temiz olması ya da hareket alanının geniş olması tavuğun yaşam süresine doğrudan etki eder. Örneğin; genetiği oynanmış, sadece yumurta ya da et tüketimi açısından dar bir alanda yetiştirilen tavukların ömürleri de oldukça kısa olmaktadır. Bundan dolayı tavuk kaç yıl yaşar sorusunu sorarken bu durumları da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Tavuk Ömrü Ne Kadar?

Tavuğun genetik yapısı incelendiğinde yumurta vermenin tavukların için oldukça yıpratıcı bir süreç olduğu görülmektedir. Özellikle yumurtlaması için üstüne baskı kurulan tavukların toplam ömür sürelerinin kısa olduğu görülmüştür. Tavuklara sürekli yumurta yönünde baskı yapıldığında uzun bir ömürleri olması mümkün değildir. Örneğin; yumurta üretimi yapan çiftliklerde 2 ila 3 yılda tavukların yenilenmesi yapılır. Ancak iyi bakım koşullarına sahip olan bir tavuğun en fazla 10 yıla kadar da yapabileceği uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Tavuğun uzun süre hayatta kalması için sabahları mutlaka gezmesi, akşam olunca da dinlenmesi gerekir.

Tavuk kaç yıl yaşar, tavuk ömrü ne kadar olur sorularının cevaplarını araştıran uzmanlar tavukların ortalama yaşam sürelerini daha iyi koşullar sağlanırsa uzatılabileceğini ön görmektedir.

Bir tavuğun yaşam süresini etkileyen şu nedenlere dikkat edildiğinde tavuğun yaşam süresi kısalabildiği ya da uzayabildiği görülmektedir;

  • Yeterli ve kaliteli beslenme
  • Kümes koşulları
  • Stres, yumurta baskısı olmaması
  • Hastalık durumları
  • İlaç kullanımı

Elbette ki yukarıda sayılan her madde uzmanların görüşlerine ve araştırmalarına göre birer olasılıktan ibarettir. Tavuk ırkları incelendiğinde tavuğun hangi genetik yapısına sahipse ömür süresinin de farklı olduğu görülmüştür.

Bir Tavuk Kaç Yıl Yaşar?

Tavuk beslemek isteyen kişiler genelde tavukları civciv boyutunda iken satın alırlar. Bu tavukların kaç ayda yeterince olgunlaşıp yetişken bir tavuk gibi yumurta vereceği de merak edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre bir civciv tavuk görünümü alması 5- 8 ay arasında olmaktadır. Ancak her tavuk ırkı için geçerli olan bir süre değildir. Tavuğun yumurtalama olayı da tıpkı yetişkin olma olayı gibi ırkına bağlıdır. Tavuğun yumurtalamaya başlaması için 1 ila 2 yıl arasında bir süre geçebilmektedir. 2 yaşından büyük olan tavukların yumurta verimleri de azalmaktadır. İdeal yumurtlama dönemi olarak ilk 1 ila 2 yıl arası olduğunu söyleyebiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.