Tavuk Neden Yumurta Yer?

06 Şubat 2023 - 12:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Bir tavuk neden yumurta yer? Cevabı içeriğimizde.

Bir Tavuk Neden Yumurta Yer?

Doğada birçok canlının yumurta yediği görülür. Tavuk neden yumurta yer diye düşünülecek olursa cevap olarak birçok sebep sıralanacaktır. Canlıların başka canlı yumurtalarını ya da kendi yumurtalarını yiyor olmalarının içgüdüsel ve fizyolojik olarak birçok sebebi bulunur.

Tavuk Yumurtasını Neden Yer?

Tavuklar evcilleştirilmeden önce doğada özgür olarak yaşayan hayvanlardı. Doğanın kanunlarından bir tanesi olan güçlü olan hayatta kalır ilkesi hayvanların içgüdüsel olarak benimsedikleri bir durumdur. Bu bağlamda tavuk güçsüz olan yumurtanın, ilerleyen dönemlerde hayatta kalamayacağını düşündüğü için ölmesini ister. Bu sebeple yumurtayı yiyerek öldürür.

Diğer tavuk içerikleri için tıklayın;

Tavuklar her ne kadar tahıl türevi besinlerle besleniyor olsa da esasında protein değeri olan besinleri de tüketebilen canlılardır. Bu bağlamda protein değeri çok fazla olan yumurtayı da yemekten çekinmezler.

Gurk Tavuk Neden Yumurta Yer?

Bir tavuğun gurk olması demek artık onun anne olabileceği ve yumurtlayabileceği anlamına gelir. Tavuk yumurtalarının dış yüzeyinde beyaz bir kabuk bulunur. Bu kabuk kalsiyum bakımından oldukça zengin bir yapıdadır. Anne tavuk yumurtanın kabuğunun oluşabilmesi adına, vücudundan birçok kalsiyumun atılmasına sebebiyet verir. Bu nedenle yumurtlayan tavuğun bünyesindeki kalsiyum açığı oldukça fazla olur. Tavuk kendi bünyesinde bulunan bu açığı kapatabilmek adına, kalsiyum bakımından zengin olan yumurtadan yer.

Tavukların kendi yumurtalarını ya da bir başka yumurtayı yemeleri sağlıkları açısından zararlı değildir. Tavukların daha sağlıklı olabilmeleri ve daha verimli olabilmeleri açısından yumurtalarını yemeleri oldukça önemlidir.

Yumurta Yiyen Tavuğa Ne Yapmalı?

Bir tavuk yumurta yemeye başladıysa, vücudunda bulunan bir eksikliği tamamlamaya çalıştığı anlamına gelir. Tavuk eğer güçsüz olan yumurtaları yiyor ve diğer yumurtalara zarar vermiyorsa, yapılacak bir şey yoktur ve böyle olmasına izin vermek gerekir.

Bir tavuk güçlü ya da güçsüz ayırt etmeden tüm yumurtaları yeme eğilimi gösterdiğinde, tavuğun kalsiyum, protein bakımından eksik kaldığı akıllara gelmelidir. Böyle bir davranış gösteren tavuğun yemine ek gıda maddeleri katılabilir. İçtiği suyuna ek damla şeklinde bulunan takviye gıdalar damlatılabilir. Tavuk vücudunda bulunan eksikliğin giderilmesi sonucu yumurta yemeği bırakacaktır. Bu bağlamda tavukların önlerinde daima taze su olduğuna ve yemlerinin yeterli iz elementleri içeriyor olmasına dikkat edilmelidir.

Tavuk Kendi Yumurtasını Neden Yer?

Tavukların kedi yumurtalarını yemeleri genellikle içgüdüsel bir harekettir. Tavuk doğada yaşadığı dönemlerde güçlü olanın hayatta kalması ilkesine bağlı olarak güçsüz olan yumurtayı yok etme girişiminde bulunurdu. Bu hareketler tavuklarda içgüdüsel olduğu için evcilleştirilmiş olsalar bile yumurtalarını yemeye devam ettikleri görülür.

Anne tavuk, yumurtadan çıkacak olan civcivin hastalıklı olduğunu ya da sakat olduğunu hisseder. Civcivde yaşamına engel olacak herhangi bir durum olduğunda anne tavuk, henüz yumurtadan çıkmamış olan civcivi yok eder. Bunu yapmasının en büyük sebebi hayatta kalamayacağını düşünmesi ve sağlıklı olan yumurtaların daha iyi beslenerek gelişimlerinin yüksek olmasını sağlamaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.