Ördeğin Kaç Ayağı Vardır?

22 Şubat 2023 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Ördeğin kaç ayağı vardır? Sorusu pek çok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Bir Ördeğin Kaç Ayağı Vardır?

Bir su kuşu olan ve su bulunan her yerde yaşayabilen ördeklerin perdeli ayakları vardır. Ayak sayılarının toplamı 2 olan ördeklerin dörder tane parmakları vardır. Bu parmaklardan birisi kısa ve arkada yer almaktadır. Diğer üç parmak ise perdelerle birleşmiş şekilde uzundur.

Bu parmakların sonunda tırnakları vardır. Bazı ördek türleri bu tırnakları savunma amacıyla kullanır. Ayak parmakları arasında bulunan ağlar onların iyi yüzmelerini sağlar. Bir ayaklarını geriye ittikleri zaman bu ağlar su itebilmek için genişler. Bu özellikleri, ayaklarını kürek gibi kullanmalarını sağlar. Ayakta bulunan perdeler yarı şeffaftır.

Diğer kanatlı hayvanlar içerikleri için tıklayın;

Ayrıca ördeklerin perdeli ayaklara sahip olmaları basıncı azaltır. Ördeklerin bu ayak yapıları onların yüzmesini kolaylaştırır. Ancak kısa parmakları vücudun arkasında bulunduğu için yürümede zorluk çekerler. Bu perdeli ayaklar onların paytak yürüyüşüne sebep olur. Yürüdükleri yerde ayak izlerini bırakırlar. Bu nedenden dolayı rahatlıkla takip edilebilen ördekler vardır.

Ördeklerin Ayak Sayısı

Ördeklerin ayakları hassastır. Yürümede zorlanan bu hayvanlar koşmakta da zorlanırlar. Koşmaya çalıştıklarında ayakları yaralanabilir. Çünkü bu hayvanlar karada yürümeyi beceremezler ve ayakları her an yaralanabilir. Bu sebepten dolayı ördeklerin ayak yaralanmaları olağan bir durumdur.

Ayak hastalıkları tedavi edilmediğinde bu hayvanlar topal kalabilirler. Evcil ördekler ayak yaralanması konusunda daha da hassas olabilmektedir. Yavru ördeklerin ayakları da aynı şekilde daha fazla hassastır. Bunun sebebi ayaklarının suya ve uçmaya uygun olmasıdır. Öyle ki ördekler havadayken bu ayakları sayesinde oldukça hızlı uçarlar. Hızlı uçmaları sayesinde düşmanlarından hızla bir şekilde kaçarlar. Sert zeminde alacakları darbeler topallığa sebep olabilir. Ayrıca ayakları kırılabilir. Bu durumda veterinere götürmeniz gerekmektedir. Zamanında tedavi edilmezse ördekler ayaklarını kaybeder ve bu durum ölümle bile sonuçlanabilir.

Bunun dışında eğer bir ördek ayağa kalkamıyorsa ayaklarında hastalık vardır. Ayrıca ördeklerin ayakları yamulabilir. Ancak bu yamulma ördeğin yere dengesiz basmasından değil onun yeterli beslenmemesindendir. Bununla birlikte yetersiz güneş ışını ve kalitesiz yem de bu duruma sebep olabilir.

Ördeklerin ayaklarının kuvveti ve sertliği ise ırklarına göre değişebilmektedir. Örneğin Muscovy ırkı erkek ördeklerin ayakları daha kuvvetli ve serttir. Ayaklarının rengi ise genelde turuncu tonlarındadır. Örneğin Pekin ördeklerinin ayak rengi ise kavuniçi-turuncu tonlardadır. Ancak bu renkler ördek ırklarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Altıngöz türünün ayak rengi sarıdır.

Ayrıca ördekler tek ayakları üzerinde de durabilirler. Bir evcil ördek banyo yaptırılmak istendiğinde ayakta durması sağlanmalıdır. Bütün bunların dışında ördeklerin ayaklarında sinir ya da kan damarları bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı soğuğu hissetmezler. Aynı zamanda bu durum ördeklerin buzlu suda yürümesini sağlar. Buz ya da kar üzerinde rahatlıkla yürüyebilirler. Isı kamerasıyla ölçüldüğünde ördeklerin ayak ısıları 0 derecedir.

Ayakları üzerine oturabilirler. Bütün bunların dışında ördeklerin yaptığı ayak çırpma hareketi, boynu çıkan ördeklerin öldükten sonra istemsizce yaptıkları refleks hareketidir. Bu anda ördeklerin şuuru kapalıdır ve acıyı hissetmezler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.