Gurk Tavuk Nedir, 21 Gün Gurk Tavuk Bakımı

08 Temmuz 2022 - 23:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Gurk tavuk nedir, gurk tavuk bakımı nasıl olur, tavuk nasıl gurk olur? Bu yazımızda gurk tavuklar ile ilgili merak ettiğiniz konularda bilgi vereceğiz.

Gurk Tavuk Nedir?

Gurk tavuk, genel anlamı ile kuluçkaya yatmaya hazır olan tavukları ifade etmektedir. Yumurtalarının üzerinde yatarak 21 günlük bir sürece giren tavuklara gurk tavuk ismi veriliyor. Bu girilen kuluçka döneminde tavuk yeni bir civciv yapmaz ve sadece yumurtası ile ilgilenir.

Gurk Tavuk

Gurk Tavuk

Tavuğun Gurk Olması İçin Neler Yapılır?

Tavuklarınızı yeteri kadar beslediğiniz ve iyi bir şekilde baktığınız halde, hala gurk olmamasının belirli sebepleri vardır. Bunlar: dengesiz bir biçimde beslenme, kümesteki ışık yetersizliği ve tavuğun kendini güvende hissetmemesinden kaynaklanmaktadır.

Tavuğun Gurk Olması İçin Neler Yapılır

Tavuğun Gurk Olması İçin Neler Yapılır

Tavuğunuzun gurk olmasını yani kuluçkaya yatmasını istiyorsanız ona iyi şartlarda bakmalı, beslemeli ve gerekli güveni hissettirmelisiniz.

Tavuk Nasıl Gurk Olur?

Öncelikle tavuğa kümesin içerisinde rahat edebileceği güvenli ve ferah bir ortam yaratmalısınız. Sonrasında ise kümesin içindeki ışığı, ısıyı ve tavuğun yeterli bir biçimde beslenip beslenemediğini kontrol etmelisiniz.

Tavuk Nasıl Gurk Olur

Tavuk Nasıl Gurk Olur

Ayrıca tavuğun yumurtalarını biriktirmesine izin vermeden toplamaya çalışmak da, tavuğunuzun gurk olamamasındaki temel sebeplerden biridir. Bu yüzden gurk olmayı engelleyecek bu tarz davranışlardan uzak durmalısınız.

Gurk Tavuk 21 Gün Oldu Civciv Çıkmadı

Gelişim dönemi 18, çıkım dönemi 3 olmak üzere toplamda 21 günlük bir kuluçka süresi vardır fakat bazen kuluçka süreleri tavuğun cinsine göre olması gerektiğinden birkaç saat daha fazla uzayabilmektedir bu yüzden hemen kötü şeyler düşünmemelisiniz.

Gurk Tavuk Nasıl Beslenir?

Oldukça bol miktarda yem ve su işinizi görecektir, vereceğiniz bu yem ve suları tavuğun rahatça erişebileceği bir yere koymanızda fayda var. Çünkü tavuklar unutkan hayvanlardır yem ve su için kuluçkadan kalktığında tekrar geri oturmayı unutabilirler.

Tavuklar Ne Zaman Gurk Olur?

Gurk olması daha kolay olan ırkları seçmenizde fayda var çünkü bazı tavuklarda gurk olma yeteneği oldukça düşüktür bu yüzden doğal yollar ile kuluçka yapımı zordur.

Bazı tavuklar yılda 3 kez Gurk olma özelliğine sahiptir. Bu özelliklere sahip olan ırkları seçtiğiniz takdirde verimli bir sonuca ulaşırsınız.

Gurk Olmayan Tavuk Nasıl Yatırılır?

Gurk olmayan tavukları yatırmak oldukça zor bir iş haline gelebilmektedir çünkü vücut yapıları yumurta üzerine yatmaya uygun değilse bu durumu daha da zorlaştırır ve beklediğiniz sonuca ulaşamayabilirsiniz.

Ayrıca gurk olmayan tavukları kuluçkaya ikna etseniz bile bu dönemin ortasında yuvayı terk etmeleri pek de görülmemiş bir durum değildir.

Gurk Tavuk Altındaki Yumurtadan Kalkarsa

Gurk olan bir tavuk, içgüdüsel olarak altında olan yumurtaların dölsüz olduğunu fark ederse yumurtayı bir kenara iter ve bir daha onun üzerine çıkmaz ya da yumurtayı kırar.

Gurk Tavuk Nasıl Anlaşılır?

Gurk tavukların anlaşılması ve bu fırsatın değerlendirilmesi için, gurk tavuk nasıl anlaşılır? Sorusu birçok insan tarafından son derece önemlidir. Öncelikle Gurk olan bir tavuğun tüyleri kabarır ayrıca da asla yanlarına bir horoz yaklaştırmazlar. Bu belirtileri gördüğünüzde tavuğunuzun gurk olduğuna dair hiçbir şüpheniz olmasın.

Gurk Tavuğun Altına Kaç Günlük Yumurta Konur?

Yumurtlama süreci başlayıp biten tavuk bir süre yumurtlamaz. Sonra tekrar yumurtlama dönemine girer. 7 ila 15 arası sayıda yumurtladıktan sonra gurk olur, kuluçkaya yatar. Yumurta sayısının tavuğun altına rahatça sığacak şekilde olması gerekir. Küçük ve zayıf yapılılarda 6 – 8 arası, normal tavuklarda 12, çok iri ırklarda 15 taneye kadar yumurta konabilir.

Gurk Tavuk Altına Kaç Yumurta Konur?

Yetişkin bir tavuğun altına 12, 13 taneden fazla bir sayıda yumurta koyulursa koyulan bu yumurtalar sığmaz ve taşar. Bu yüzden önerilen yumurta sayısı en fazla 12 veya 13’tür.

Gurk Tavuk Neden Yumurta Kırar?

Tavuğun kendini güvenli bir ortamda hissetmemesi, yetersiz besin, gereğinden fazla veya az ışık gurk tavuk neden yumurta kırar? Sorusuna verilebilecek başlıca cevaplar arasında yer almaktadır.

En Çok Gurk Olan Tavuk Cinsleri

En çok gurk olan tavuklar şunlardır;

Gurk Tavuk Civcivleri Ne Zaman Bırakır?

Ortalama 40 ila 45 gün arasında gurk tavuk civcivleri kendisinden uzaklaştırmaya başlar. Gurk tavuk ile civcivler arasındaki iletişim dikkatli bir şekilde gözlemlenmelidir çünkü bazı uzaklaştırmaların sonucunda gelişen itişmeler ölüm ile bitebilmektedir.

Bu yüzden eğer gurk tavuk ile civcivler arasında anlaşmazlık görülürse kümesleri hemen ayrılmalı, tavuk ve civcivler çok fazla bir araya getirilmemelidirler.

Gurk Tavuk Kaç Günde Civciv Çıkar?

İyi gurk yatmış bir tavuğun civcivleri ortalama olarak, 19 – 20 gün içerisinde yumurtadan çıkar. Bu sürecin bazen uzadığı durumlar da olur. Bazen 20 – 25. günlere kadar vardığı bilinmektedir. Bu sürecin uzamasının nedeni soğuk hava koşullarını işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla 20 – 21 gün oldu ve civcivler çıkmadıysa gerilmenize gerek yok.

Gurk Tavuk Yumurtaya Yatmıyor

Bulunduğu kümesi daha ferah bir hale getirebilirsiniz örneğin tavuğun altına saman yerleştirerek onu daha rahat bir pozisyona sokabilirsiniz bu hem yumuşak bir zemin ve ortam yaratacak hem de tavuğun güvensizliğini giderecektir.

Gurk Tavuk Nasıl Vazgeçirilir?

Yumurtladığı yumurtaları biriktirmesine izin vermeden toplamak, tavuğun hiçbir şekilde yumurta görmemesini sağlamak veya onu soğuk bir su ile yıkamak gurk tavuğunuzu kuluçkaya yatmaktan vazgeçirebilen yöntemler arasındadır.

Gurk Tavuk Hiç Kalkmıyor

Gurk Tavuk Hiç Kalkmıyor diyorsanız, bunun cevabı oldukça basittir. Bazı kuluçkaya yatan, yani gurk olan tavuklar özellikle de yer değişikliğinde folluklarından kalkamazlar. Yem yiyemezler ve su içemezler. Gurk olacak tavukların genelde yerleri değiştirilir ve bu sorunlarla karşılaşılabilir. Tavuk, bir yandan da kendini tehlikede hissedip yumurtalarını koruma altına almak istediği için yerinden kalkmaz.

Gurk Tavuk Cinsleri

En çok gurk olduğu söylenen tavuk cinsi, Ataks ve Hint tavuğudur. Bunun dışında iyi bir bakım ve beslenme gören birçok tavuk cinsi gurk olabilmektedir. Tabii buna süs tavukları hiçbir şekilde dahil değildir.

Gurk Tavuk Yenir Mi?

Tavuklar ile ilgilenen insanların akıllarında son zamanlarda hep şu soru var ‘Gurk tavuk yenir mi?’ kuluçka dönemi oldukça zor bir dönem olduğundan tavuk sadece hayatta kalacağı kadar yem ve su tüketir. Bu yüzden normal halinden daha zayıf düşer ve verimsiz olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.