Brahma Tavuğu Özellikleri, Fiyatları 2022 Dark Light

Brahma tavuğu cinsi nedir, brahma tavuğu özellikleri nasıl, brahma tavuğu yumurta verimi? Brahma tavuğu ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Brahma Tavuğu

Brahma tavuk cinsi tavuk besleyicilerinin en çok tercih ettiği türlerden biridir. İri tavuk ırklarından biri olan bu tavuk ırkı hem etleri için hem de yumurtaları için beslenir.

Brahma tavuk ırkı genel olarak boyutları ile dikkat çekiyor. Oldukça iri cüsseli bir yapıya sahip olan Brahma tavuk cins 75 cm boyutlarına kadar ulaşabiliyor.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 16

Brahma tavukları bugünkü Hindistan topraklarında ortaya çıkmıştır. Cochin ve malay ırklarının melezi olduğu düşünülüyor.

Ataks tavukları ile görünümleri benzerlik gösteren Brahma tavukları kendi aralarında farklı türlere sahiptir. Gelin Brahma tavuk türleri hakkında biraz bilgi verelim ve Brahma tavuğu özellikleri hakkında konuşmaya başlayalım.

Brahma Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri

Her tavuk türünde olduğu gibi Brahma tavuklarında da çeşitli türler ortaya çıkmıştır. Brahma türleri görünüm itibariyle farklılık gösterse de yumurta verimi vb. konularda fark etmeksizin aynı özellikleri taşır.

Gelin Brahma tavuk türlerine yakından bir göz atalım.

Light Brahma Tavuk

Light Brahma tavukları bu türün en çok karşılaşılan alt türlerinden biridir. Siyah ve beyaz tüy yapıları ile ön plana çıkan Light Brahma tavuklarının özellikle erkek üyelerinde boyun üzerinde siyah renkli bir şerit yapısı bulunuyor.

Gold Brahma Tavuk

Gold Brahma tavuk bir miktar süs tavuklarını andırıyor. Her ne kadar Habeş tavuğu kadar görkemli olmasalar da cüsselerine göre oldukça gösterişli bir yapıya sahipler. Tüy renkleri altın sarısı renktedir.

Dark Brahma Tavuk

Dark Brahma tavuklarda dişi ve erkekler farklı renklerde görünüme sahiptir. Erkek Dark Brahma tavukları siyah tüylü iken dişileri koyu gri renktedir.

Brahma Tavuk Özellikleri

Brahma tavuk beslemek istiyorsanız bu tavukların özelliklerini iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. İyi haber şu ki sizler için evcilbilgi.com olarak Brahma tavuk özellikleri hakkında araştırma yaptık. İşte Brahma tavuğu özellikleri;

 • Oldukça meraklı bir ırktır. Bulunduğu yerleri kurcalamaktan çok zevk alırlar.
 • Çok cesur bir yapıya sahiptir. Ancak çevresindeki kanatlı hayvanlara zarar vermezler. Başka hayvanlardan gelecek zararlara karşı sert yapılarını gösterirler.
 • Brahma tavukları grup halinde dolaşmaktan zevk alırlar. Yanlarında diğer tavuk cinsleri ve kanatlı hayvanları besleyebilirsiniz.
 • İri yapılı oldukları kadar aynı zamanda hastalıklara karşı da oldukça dirençlidir. Brahma tavuklarda hırıltı haricinde çoğu zaman herhangi bir rahatsızlık görmezsiniz. Ancak toplu alanlarda beslendiklerinde enfeksiyon hastalıklarına karşı daha açık bir hale gelirler.
 • Gagaları çok sağlamdır.
 • Hemen hemen her iklim tipinde yaşayabilirler.
 • Birkaç ay içerisinde olgunluk haline gelebilir ve çiftleşme dönemine girebilirler.
 • Çok büyük cüsseleri olduğu için kısa mesafelerde uçamazlar.
 • Yılda yaklaşık 200 kadar yumurta verirler. Bu nedenle yumurta tavuğu olarak beslenmek için uygun bir tür haline gelmiştir. Yumurtalama dışı kalan dönemde yılda ortalama 2 kere gurk olurlar.
 • Brahma tavukları cesur oldukları için ve biraz hantal oldukları için bazı durumlarda tehlikelere karşı yanıt vermeyebilir. Bu nedenle özellikle küçüklerken yakından takip edilmelidir.
 • Ayakları paçalıdır. Eğer paçalı tavuk fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz web sitemizdeki içeriklere göz atabilirsiniz.
Tıkla Oku:  Ataks Tavuk Fiyatları 2022 Özellikleri, Bakımı

Brahma Tavuk Yumurta Verimi

Brahma tavuklarının yumurta verimi Lohman Tavuk ırkı kadar çok olmasa da ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak yılda 200 kadar yumurta verebilirler.

brahma tavuğu özellikleri yumurta verimi fiyatları
brahma tavuğu özellikleri yumurta verimi fiyatları

Eğer küçük çaplı tavuk besleyicisi iseniz Brahma tavuklarını et ve yumurtası için besleyebilirsiniz. Ancak yalnızca yumurta üretimine yoğunlaşan büyük ölçekli tavuk besleyicisi iseniz diğer tavukları tercih etmenizi öneriyoruz.

Brahma Tavuk Fiyatları 2022

Brahma tavuk fiyatları diğer tavuk ırklarına oranla biraz daha fazla. Piyasada Brahma tavuk fiyatları 2022 yılında ortalama 250 TL’den başlıyor ve 400 TL’ye kadar çıkabiliyor. Brahma civciv fiyatları ise ortalama 75 TL civarında.

Eğer Brahma tavuğuna bu kadar para vermek istemiyorsanız yumurtasını satın alarak kendiniz kuluçkaya yatırabilirsiniz.

Brahma Tavuk Yumurtası

Brahma tavukları çok özel bir ırk olduğu için yumurtaları da oldukça yüksek fiyattan satılıyor. Şu an bir Brahma tavuk yumurtası ortalama 30 TL’den satılıyor.

Brahma tavuğu hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer diğer tavuk ırkları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz paylaştığımız diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

SSS

Brahma tavuk yılda kaç yumurta yapar?

Brahma tavuğu yılda 200 kadar yumurta yapar.

Brahma tavuğu kaç TL?

Brahma tavukları 250 TL’den satılıyor.

 

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 1]
Leave a comment