Kuş

Muhabbet Kuşları Neden Tek Ayak Üstünde Durur? Çözümü

Muhabbet kuşu yetiştiricileri muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur? Sorusunun cevabını arıyorlar. Bu yazımızda bu kuşların neden tek ayak üzerinde durduklarının cevabını vereceğiz.

Muhabbet Kuşları Neden Tek Ayak Üstünde Durur

Muhabbet kuşlarının bakımlarını üstlenen kişiler sıklıkla kuşların tek ayakları üzerinde durduğunu gözlemleme şansına sahip olurlar. Bunun sebebi olarak muhabbet kuş türünün ayaklarının alt kısmına kadar çevrelenen “fleksör tendonu” sisteminden kaynaklanmaktadır.

Bu tendon kilitleme görevi üstlenmektedir. Bu kilitleme oldukça güçlü bir şekilde gerçekleşmekte olup kuş hareketi esnasında bacaklarını düzleştirir, tendon gevşer ve kilit açılır.

İlginizi çekebilecek diğer muhabbet kuşu içerikleri;

Tıkla Oku:  Yavru Muhabbet Kuşunun Gözleri Ne Zaman Açılır?
Tıkla Oku:  Teksas Muhabbet Kuşu Nedir? 2 Çiftten Nasıl Üretilir
Tıkla Oku:  Cremio Muhabbet Kuşu Fiyatları

Muhabbet kuşları uyurken genelde tek ayağı üstünde dururlar. Nitekim muhabbet kuşları vücutlarında yer alan ve özelleşmiş ayak ve bacak yapıları sebebiyle kolayca tek ayak üzerinde uyuyabilirler.

Ayrıca ayaklarında mantar oluşmuşsa ya da ayakları yaralanmışsa da tek ayak üstünde dururlar. Bunun dışında ayak incinmesi de kuşunuzun tek ayak üstünde durmasına sebep olur. Çünkü bu durumlarda kuşlar iki ayak üstüne birden basamazlar.

Bunun dışında muhabbet kuşunda B vitamini eksikliğine bağlı olarak bazı rahatsızlıklar da tek ayak üzerinde durmalarına neden olur.

muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur
muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur

Muhabbet Kuşu Ayağına Basamıyor

Kuşunuzun ayağında bir çeşit mantar hastalığı bulunuyor olabilir. Bu gibi durumlarda bu kuş türü ayağını basamaz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kuşunuzu en kısa sürede veterinere götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca kuşun ayağı yaralanmış da olabilir. Ayak yaralanmasının sebebi çoğu zaman kafesteki materyallerden kaynaklı olmaktadır.

Nitekim muhabbet kuşları kafes içindeki tül ya da cam perdesinde takılıp tırnağını koparmış olabilir. Bu nedenden dolayı kafeslerde tül gibi materyallerin bulunmasından kaçınılmalıdır. Kuşun tırnağı kırıldığında kanar ve şişebilir. Veteriner bu durumda krem verebilir. Kuşunuz bu durumda bir süre strese girebilir. Ayrıca kuşların ayaklarını basamamasının sebebi B vitamini eksikliği de olabilir.

Kuşlar Neden Tek Ayak Üstünde Durur?

Kuşlar neden tek ayak üstünde durur? sorusunun cevabı henüz tam olarak bulunmuş değildir. Ancak bilinen, kuşların tek ayak üstünde durmak kalıtsal değildir, yavrular bunu ebeveynlerinden öğrenir.

Bazı bilim insanları kuşların tek ayak üstünde durmalarının nedenini ısıyı koruma yolu olarak düşünürler. Uzun bacaklar ve ayaklar kuşlarda önemli bir ısı kaybına sebep olur. Tek ayak üstünde durdukları zaman, bir bacağı vücuda yakın tutarlar.

Böylece ısıyı dengelerler. Diğer görüş uyurken düşmeyi engellemek içindir. Bir bacak dengeyi sağlamak için yerde kalırken diğer bacak doğal bir refleksle yukarı çekilir. Bununla birlikte kuşlar iki ayak yerine tek ayağı kullanarak daha dengeli olmaktadırlar.

Tek ayak üzerinde durmak daha rahattır ve kas yorgunluğunu azaltmaktadır. Hatta flamingolar öldüklerinde bile tek ayak üzerinde durabilirken, iki ayak üzerinde duramazlar.

Kuşlar Neden Tek Ayak Üstünde Uyur?

Fleksör tendonu sayesinde kuşlar uyku esnasında tünediği yere sıkıca tutunarak sorunsuz bir uyku uyuyabilirler. Elektrik tellerinin üzerlerinde, evcil olanlar kafeslerinde incecik bir tel ya da tahta parçası üzerinde düşmeden uyurlar.

Kuşların tek ayak üzerinde uyumalarının sebebi, tek ayak üzerinde daha rahat oldukları için olabilir. Uzun bacaklı kuşlar sadece uyurken değil uyanıkken de tek ayak üzerinde durmayı tercih ederler. Bu durum diğer ayaklarını dinlendirmek için yorumlansa da başka sebepleri olabilir.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Doğan Uludoğan

Reklam ve kaldırılmasını istediğiniz içerik için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu