Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü 1 Haftada Tedavi

Muhabbet kuşu tüy dökümü süreci hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırladığımız bu içerik tam size göre. Bu yazımızda muhabbet kuşu tüylerinin ne zaman döküldüğü ve döküldükten sonra ne yapılması gerektiği konularında bilgiler verdik.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Muhabbet kuşu tüy dökümü durumu; kanat, gövde ve kuyruktaki tüylerin dökülüp yerine yenilerinin çıkması anlamına gelmektedir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü
Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü

Bilinen çoğu kuş türünde yaygın olan bu dökülmeler muhabbet kuşlarında yıllık olarak gelişmektedir. Tüy dökümü esnasında muhabbet kuşları, eski tüylerini kafesin ortasına döker.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

1 of 4

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker?

Muhabbet kuşu sahipleri, kuşları tüy dökerken endişeye kapılırlar fakat bu endişe yersizdir çünkü muhabbet kuşları tüy dökmeye 3 aylık iken başlarlar ve yılda bir kez düzenli olarak tüylerini dökerler.

Muhabbet kuşlarının tüy dökmesinin nedenleri bazen hormonal sebeplere bağlı olabilirken çoğu zaman ise eskiyen tüylerin yenileri ile yer değiştirmesi gerektiğinden dolayı ortaya çıkar.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Ne Yapmalı?

Tüy dökümünün devam etmesinin sağlanması gerekmektedir. Bu devamlılığı sağlamak için de muhabbet kuşunuzu iyi ve dengeli bir biçimde beslemelisiniz.

Eğer kuşunuz iyi bir biçimde beslenemezse tüy dökümü durur bu durum da, muhabbet kuşunun bazı kısımlarının tüysüz kalmasına sebebiyet verir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Beslenme

Muhabbet kuşları genel olarak çikolata vb. besinleri çok severler fakat tüy dökümü vakitlerinde bu tarz yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Tüy dökümü zamanının sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için muhabbet kuşunuzu zengin içerikli; protein, karbonhidrat, vitamin ve mineraller ile beslemelisiniz.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Hangi Ayda?

Muhabbet kuşlarının belirli bir tüy dökme zamanı yoktur, 3-4 aylık herhangi bir muhabbet kuşu tüy dökmeye başlar.

Muhabbet kuşları büyüdükçe tüy dökme zamanları da uzar, en sonunda yetişkin bir muhabbet kuşu yılda bir defa tüy döker.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü

Muhabbet kuşlarında tüy dökümü sanılanın aksine oldukça yararlı ve hijyen içeren bir durumdur. Kuşların, sağlıklı olabilmesi ya da rahatça uçabilmesi için tüy dökmesi gereklidir.

Muhabbet kuşunuzda normalden fazla bir tüy dökümü görürseniz veteriner hekime gitmeniz tavsiye edilir. Çünkü bazı kuşlar, Fransız tüy dökümü (BFD) hastalığına yakalanabiliyor; bu hastalık da zamanla kuşunuzun sağlığını tehlikeye atıyor.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Ne Kadar Sürer?

Eğer tüy dökümü zamanında herhangi bir sıkıntı çıkmazsa ortalama 10 ila 15 gün arasında muhabbet kuşunuzun tüy dökümü gerçekleşmiş olur.

Bu sayede muhabbet kuşunuz çıkan yepyeni tüyleri ile çok daha sağlıklı bir biçimde yaşamını idame ettirir.

Tıkla Oku:  Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı 3 Tedavi Yöntemi

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Halsizlik Yapar Mı?

Muhabbet kuşları tüy dökümü esnasında çok fazla efor sergilerler bu da onların halsiz düşmesine ve sahip oldukları bütün enerjinin sömürülmesine neden olur.

muhabbet kuşu neden tüy döker
muhabbet kuşu neden tüy döker

Muhabbet kuşunuzun bu dönemi daha huzurlu ve sakin geçirmesi için yapabileceğiniz belirli şeyler vardır. Bunlar: zengin içerikli besinler ile beslemek, tatlı bir şey yedirmemek, düzenli bir şekilde banyo yaptırmak ve kuşunuza masaj yapmak olarak bilinir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Tedavisi

Verilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekir, besin içeriği zengin olan yemekler yedirilmelidir. Ayrıca B vitamini kullanmak muhabbet kuşunuzun rahatlamasına sebep olacaktır.

Muhabbet kuşunuzu stresli ortamlardan uzak tutmanız gerekir. Hangi kafese veya ortama alıştıysa o ortamdan çıkarılmaması ve sürekli verilen bir ilgi, kuşunuzun bu dönemi daha rahat bir şekilde geçirmesine olanak sağlar.

Muhabbet kuşu tüy dökümü tedavisi genel olarak bu şekildedir. Kuşunuzun bu dönemi en rahat şekilde gerçekleştirebilmesi için yukarda yazanları birebir uygulamanız gerekmekte.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökümü Doğal Tedavi

Muhabbet kuşunuzu sıcak bir su ile düzenli bir biçimde yıkamak, ona vitamin ve mineral içeren besinleri yedirmek bu dönemde kuşunuz için en iyi tedavi yöntemlerinden biri olacaktır.

Ayrıca onunla sık sık ilgilenmeli fakat uçmasına izin vermemelisiniz. Tüy dökümü sırasında uçmak muhabbet kuşunuzun sağlığını riske atabilir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Vitamin Tedavisi

Genel olarak tüy döken muhabbet kuşlarına verilebilecek en iyi vitamin çeşidi, B vitamini olarak bilinir ve işe yaradığı birçok kişi tarafından onaylanır.

Ayrıca vitaminler ile birlikte; karbonhidrat, protein vb. gibi besinler ile de muhabbet kuşunuzu beslerseniz tüy dökümü için uygun bir tedavi yöntemi seçmiş olursunuz.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Hastalığı

Muhabbet kuşu tüy dökme hastalığı gayet normal bir durumdur. Her sağlıklı kuşun yılda bir kere tüy dökmesi gerekmektedir.

Fakat dökülen tüyler gereğinden fazla ise kuşunuzun sağlığı için hemen bir veteriner hekim ile görüşmeniz şarttır.

Muhabbet Kuşu Tüy Problemine Kesin Çözüm

Muhabbet kuşu tüy problemine kesin çözüm bulunmamaktadır. Muhabbet kuşlarının tüy dökümünün engellenmemesi gerekir eğer engellenirse kuşun sağlığı tehlikeye girebilir. Çünkü vücudunun işlevlerinin devam etmesi tüy dökümü ile doğru orantılıdır.

Muhabbet kuşunuzun bu dönemi daha rahat atlatmasını sağlamak için; vitamin ve minerallerle beslemek, stresten uzak tutmak, yeterli ilgiyi göstermek gibi yöntemler etkili olacaktır.

Tüye Giren Muhabbet Kuşu Ne Verilmeli?

B vitamini, çeşitli mineraller, protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler vb. yiyecekler tüy dökümü sırasında muhabbet kuşuna verilmelidir.

Ayrıca tüy dökümü zamanında olan bir muhabbet kuşuna meyve yedirmek de bu dönemin rahatça aşılmasını sağlar. Fakat muhabbet kuşunuza herhangi bir tatlı içerikli besin vermemeniz kuşunuzun sağlığı açısından daha iyi olur.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunuz tüy dökeceği zaman çok huzursuz davranır. Çünkü tüy dökümü esnasında vücutları çokça kaşınır bu da onları rahatsız eden en temel şeylerden biridir.

muhabbet kuşu tüy dökümü ne yapmalı
muhabbet kuşu tüy dökümü ne yapmalı

Muhabbet kuşunuzu sıcak bir su ile banyo yaptırmak bu kaşıntıya iyi gelir. Ayrıca banyodan sonra hafif bir masaj, kuşunuzdaki kaşıntıyı bir nebze de olsa azaltmayı sağlar.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment