Lutino Sultan Papağanı

03 Mart 2023 - 22:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Avustralya kökenli Lutino sultan papağanı, kuş yetiştiricileri tarafından tercih edilen papağan türlerindendir. Lutino ile White Face çiftleşmesinden Albino yavrular elde edildiği için lutinolar sıkça tercih edilirler.

Lutino Sultan Papağanı

Lutino sultan papağanları sarı ve beyaz renklere sahiptirler. Ayrıca onların belirgin özelliği turuncu benekleridir. Yüz kısımlarında sarılıklar olabileceği gibi kanat kısımlarında da sarılıklar görülebilir. Bu sarılıkların sebebi, lutinoların tüylerindeki melanin kaybolmuş, geriye sarı ve turuncu renk pigmentleri kalmıştır. Hatta bazı lutinolar tamamen sarı olabilirler.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Sarı renk dışında bu papağanlar tamamen beyaz da olabilirler. Aynı zamanda sarı ve beyaz renkler yarı yarıya da olabilir. Ayrıca ayaklarında ve gagalarında da pembe renkler bulunabilir. Lutino sultan papağanlarının boyu ortalama olarak 30-35 santimetredir. Ağırlıkları da 100 gram civarındadır. Genç lutinoların gözleri kırmızı olabilir. Ancak yaşlandıkça göz renkleri koyulaşmaktadır.

Lutinolar yarı kurak iklimde yaşamaya alışık bir kuş türüdür. Lutinolar evde de beslenebilen kuş türlerindendir. Onlar için geniş bir kümese ihtiyaç vardır. Bu papağanlar sürekli ilgi beklerler. Lutinolar zeki hayvanlardır ve çok çabuk eğitilebilirler. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu durumda strese girebilirler. Bu stres sağlık sorunlarına sebep olabilir. Ancak diğer papağan türlerine göre lutinoların psikolojik rahatsızlık yaşamaları daha düşüktür. Lutinoların çift olarak beslenmeleri daha uygundur. Ancak tek olarak beslenilecekse erkek olmaları daha uygun olmaktadır.

Ayrıca lutinolar ürkek hayvanlardır. Ancak birinden rahatsız olduklarında gözünü korkutmak için tıslar ve sallanırlar. Bu türlerin erkekleri daha konuşkandır. Ötüşleri de kulak tırmalamaz. Ayrıca bu türler tırmanmayı severler ve hareketlidirler. Bu türlerin gagası veya tırnakları kesilmez. Onlar tırnak ve gaga bakımlarını kendileri yapabilirler. Bu kuşların ortalama ömürleri 20-30 yıldır.

White Face Lutino Sultan Papağanı

White Face Lutino sultan papağanları, yüzünde turuncu benek taşımayan türdür. Bu türün bütün vücudu gri tüyler ile kaplıdır. Erkeklerinde ilk tüy dökümünden sonra beyaz bir yüz belirir. Dişilerde ise bu renk gridir. Bu türlerin hiçbir şekilde turuncu yanakları olmaz. Albino türü de White Face ile Lutino çiftleşmesinin mutasyonlarından birisidir. Albino türü nadir görülen sultan papağan türüdür.

Lutino Sultan Papağanı Fiyatları

Lutino sultan papağanlarını fiyatları bazı fiziksel özellikleri, yaşlarına ve tek-çift olmalarına göre değişmektedir. Lutino sultan papağanlarının ortalama fiyatları 400 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Lutino Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Lutinoların dişi ve erkeklerini birbirinden ayırt etmek zordur. Lutinoların tüylerine bakarak cinsiyeti anlaşılabilir. Kuyruk tüylerindeki saydamlık ve koyuluktan cinsiyetleri ayırt edilmeye çalışılır. Ancak 6 aylık olmadan önce bu ayrım yapılamaz. Bu tarz papağanların cinsiyet ayrımı daha çok seslerinden yapılabilir. Konuşamayan dişi papağanlar sadece tek ses çıkarabilmektedir. Erkek papağan türleri ise farklı tonlarda sesler çıkarır. Diğer yöntem baş bölgelerinden cinsiyet ayrımı yapmaktır. Ama bu ayrım da kesin sonuçlar vermemektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.