Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

29 Mayıs 2023 - 15:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Kuşlarınızı acil müdahale gerektirmeden önce kuş hastalıkları tedavisi yapan veteriner hekime giderek kuşun sağlığı hakkında bilgi almanızda fayda vardır. Böylece tedavi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Peki, hasta muhabbet kuşu evde nasıl tedavi edilir?

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir? Tüm Detaylar

Hasta ve yaralı kuşlar özellikle sıcak bir ortamda bulundurulmalıdırlar. Bu ortamın sıcaklığı 29-32 derece olmalıdır. Bu sıcaklık daha çok savunmasız olan genç ve yaşlı kuşlar için geçerlidir. Hasta kuşlar tüylerini kabartarak vücut ısılarını korumak isterler. Kuşlar hasta olduklarında tüylerini kabartarak dururlar.

Hasta muhabbet kuşunu evde ilk olarak temiz bir havlu ile solunumunu engellemeyecek şekilde sarılmalıdır. Kuşun kafesi üzerine bir lamba ile ısı sağlanabilir. Sıcaklığı takip etmek için de termometre kullanılmalıdır. Kuşun sıcaktan etkilenip etkilenmediğini takip etmelisiniz. Kuşlar sıcaktan rahatsız olduklarında kanatları vücuttan uzak tutarak hızlı nefes alırlar. Ayrıca hasta kuşlar tünek üzerinde duramazlar.

İlginizi çekebilecek kuş içerikleri;

Zayıf veya bacak kırıkları ya da felç olan kuşlar bir mukavva kutu veya hava alabilen kapaklı bir plastik kap tabanına konulan havlular üzerine yerleştirilmelidir. Hasta kuşlar genelde yemek yemiyor olabilirler. Ayrıca kan şeker düzeyleri de düşük olabilir. Yiyecek ve su kapları kolay ulaşılabilir bir yerde olmalıdır. Zayıf veya yemeyen kuşlara insülin enjektörü veya göz damlası ile saatte birkaç damla şekerli su verilebilir. Bu yapılırken kuş sırt üstü tutulmamalıdır. Kuş dik olarak tutulmalıdır ve acele etmeden damlayı yutmasına izin verilmelidir.

Yutma güçlüğü olan kuşlar veteriner hekime götürülmelidir. Veterinerler önermedikçe merhemler ve ilaçlar kullanılmamalıdır. Ani hastalık travma ya da toksin nedeniyle olmuş olabilir. Aslında kuşların hastalanmasına bu saydığımız maddeler etki etmektedir. Kuşlar bu maddelere uzun süre maruz kaldıklarında hastalıklar tetiklenir. Ancak kuşlar hastalıklarını gizleyebilirler. Ani hasta olduğu düşünülen kuşların aslında temelinde hastalık zaten vardır. Çoğu hastalık yanlış beslenme, uygunsuz kafes ortamı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Hasta Muhabbet Kuşu Nasıl İyileştirilir?

Hasta muhabbet kuşları öncelikle temiz bir havlu ile sarılmalı ve bulunduğu ortamda uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Hasta kuşlar yemek yemeyebilir. Bunun için de saatte birkaç damla şekerli su veya insülin enjektörü verilmelidir. Evde bulunan kimyasal kokular kuşun bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca uygun yemler kuşlara verilerek iyileştirmeye çalışılır. Bu öncelikleri kuşunuza uyguladıktan sonra bir veteriner hekime götürmeniz daha uygun olacaktır.

Muhabbet Kuşu Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşları hastalandığında ortamın sıcaklığını 29-32 derecelerde olması sağlanmalıdır. Hasta kuşlar temiz bir havluya sarılmalıdır. Birkaç damla şekerli suyla beslenmesi sağlanmalıdır. Hasta kuşlardan kimyasal kokular uzak tutulmalıdır.

Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı Evde Tedavisi

Özellikle soğuk havalarda muhabbet kuşları soğuk algınlığına yakalanabilirler. Tedavi yöntemlerinin ise pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerin arasında ortamda uygun sıcaklık sağlanmalı, kuşun su içmesi sağlanmalı, kafeslerin temizlenmesi yer alır.

Cereyanda Kalan Hasta Muhabbet Kuşu Tedavisi

Cereyanda kalan hasta muhabbet kuşlarının tedavisi için ortamın ideal sıcaklıkta olması sağlanmalıdır. Bu durumda veteriner hekim size ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar kullanıldığında kuş en geç 3-4 günde kendine gelir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.