Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu

04 Mart 2023 - 22:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu, bilinen diğer muhabbet kuşlarından bazı özellikler bakımından ayrılır. Kırmızı gözlü muhabbet kuşu, evcil olan muhabbet kuşu türüdür. Fakat özellikleri mevcut olan hastalığından kaynaklanır. Kırmızı gözlü olmalarının temel sebebi albino muhabbet kuşu olmalarından kaynaklanır.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu

Albino hastalığı vücut organlarında bulunması gereken pigmentlerin yokluğu ya da olması gerekenden az olduğu anlamına gelen, sağlık açısından bir takım negatif durumlar yaşatabilen bir hastalıktır. Albino hastalığı olan muhabbet kuşları, tüylerinde mevcut olan pigment eksikliği sebebiyle ‘’tavşan kuşu’’ olarak da adlandırılırlar. Beyaz tüylü bir tavşanı andıracak kadar beyazdır.

Tavşan kuşu bakımı, diğer kuşlardan biraz daha farklı olabilir. Bunun sebebi gözlerinin ışığa aşırı hassasiyet göstermesi ve deri hastalıklarına yatkınlıklarından dolayıdır. Bu bağlamda tavşan kuşununsahibi bazı konular hakkında dikkatli olmalı ve hassasiyet göstermelidir.

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Özellikleri

Kırmızı gözlü muhabbet kuşunun özellikleri, diğer muhabbet kuşlarından daha farklı görünmeleri ve daha hassas bir yapıya sahip olmalarıdır. En fazla bilinen muhabbet kuşu türlerinden bir tanesi olan Lutino muhabbet kuşları sarı renkli tüy yapısına sahiptirler. Diğer muhabbet kuşlarının mavi ya da yeşil tüy yapısına sahip oldukları görülür. Tüy renk yapılarında birden fazla rengin bir arada bulunduğu muhabbet kuşu türleri de bulunur. Fakat albino olan muhabbet kuşlarının tüylerinde renk pigmentleri bulunmaz. Bu nedenle beyaz bir yapıya sahiptirler.

Albino hastası olan muhabbet kuşlarının, özellikle tüy bulundurmayan derileri, örneğin ayak bölgeleri, yaralanmaya ve dökülmeye meyillidir. Bu kuşlar mevcut hastalıklarından dolayı egzama hastalığına sık sık yakalanırlar ve bu bağlamda düzenli olarak krem kullanımına ihtiyaç duyarlar.

Kırmızı gözlü muhabbet kuşlarının görüş açıları ve mesafeleri diğer muhabbet kuş türlerinden farklıdır. Genel olarak uzağı göremedikleri bilinir. Yakın mesafeleri görmekte ise derecesine göre zorlanabilirler. Gözleri gün ışığına ya da suni ışığa aşırı hassasiyet gösterir. Bu nedenle sık sık göz enfeksiyonu geçirebilirler. Bu bağlamda albino hastası muhabbet kulu sahibinin düzenli olarak göz temizliği yapması ve göz solüsyonları kullanması gerekir.

Kırmızı Gözlü Muhabbet Kuşu Fiyatları

Kırmızı gözlü muhabbet kuşu fiyatları, kuşun cinsiyetine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Muhabbet kuşlarının cinsiyet özelliklerinin fiyatta etkili olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, doğurganlık özelliğidir. Dişi kuşlar doğurgan olmalarına karşın erkek tavşan kuşlarının daha dayanıklı oldukları saptanmıştır.

Albino muhabbet kuşlarının fiyatları, albino olmayan yavru kuşlar için belirlenen fiyatlardan daha yüksektir. Bu durumun temel sebebi, dış görüntülerinin oldukça faklı olması ve insanların dikkatini üzerlerine çekiyor olmasıdır.

Kırmızı Göz Muhabbet Kuşu Konuşur Mu?

Muhabbet kuşu konuşur fakat konuşabilmeleri için yavru iken gereken eğitimler disiplinli bir şekilde verilmesi gerekir. Kırmızı gözlü muhabbet kuşu da diğer muhabbet kuşları gibi insanlarla gereken eğitimleri almaları doğrultusunda konuşabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.