Sabuni Güvercin Fiyatları ve Özelliklerİ

22 Şubat 2023 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Oyun kuşu olarak bilinen Sabuni güvercin, Urfa Sabuni olarak da isimlendirilir. Bilinen birçok güvercin türleri arasından, taklacı güvercin olması ve kanatları üzerinde bulunan çizgi şeklindeki benekler yardımı ile ayrılırlar.

Sabuni Güvercin Hakkında Bilgiler

Paçalarında bulunan tüyler, diğer güvercinlerdeki görüntüden oldukça farklıdır. Kendi içlerinde birçok sabuni güvercin çeşidi bulunur. Bu bağlamda sabuni güvercinlerin diğer güvercinlerden ayırt edilmesi kolay olsa da türleri arasındaki farklılıklar dikkatli bir şekilde incelendikten sonra bulunabilir.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Sabuni Güvercin Çeşitleri

Güvercin çeşitleri, yetiştirilen ve doğada normal olarak yaşayan güvercinler olmak üzere iki grupta incelenebilir. Yetiştirilen güvercinler arasında Sabuni olarak bilinen ve taklacı ırklardan olan iki tür mevcuttur. Bu türlerden ilki Şebap, ikincisi ise Akkuyruktur.

Şebap türü olan taklacı güvercinlerin kanat uçlarına bakıldığında genellikle gri hareler görülebilir. Bu lekeler göğüs bölgesinde olabileceği gibi renkleri gri yerine sarıya da çalabiliyor. Bu bağlamda Şebap türü taklacı güvercinler, en fazla göze hitap eden güvercin türlerindendir. Genellikle açık renkli tüy yapılarının üzerinde daha koyu renkli çizgiler bulunur. Tüm vücutları lekeli değildir. Paçalarında ve sırt bölgesi adı verilen ventral bölümde lekelenmelere rastlanmaz.

Sabuni ırkların ikinci türü olan Akkuyruk güvercini olarak bilinen kuşlar ise renkleri açık ve göz bebekleri çevresi beyaz bir çerçeve şeklinde boyalıdır. Beyaz sürmeli olarak tabir edilen bu göz boyası Şebap türü olan Sabuni güvercinlerinde de görülebilir.

Sabuni Güvercin Fiyatları [year]

Sabuni güvercinler genel itibariyle güvercin yetiştiricileri tarafından özel olarak bakılan kuşlardır. Bu bağlamda yetiştirici kuşların ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla belirli bir miktarda gideri karşılamak zorunda kalır. Sabuni güvercinler, diğer kuş türleri gibi tek bir alanda ve küçük kafesler içerisinde yetiştirilemezler. Bu güvercinlerin zaman zaman dışarıda uçmaları gerekir. Aynı zamanda taklacı güvercin olmaları bakımından eğitime de ihtiyaç duyarlar. Genel olarak açık alanda bulunan büyük kafesler içerisinde bakılarak eğitimleri verilir. Bu bağlamda taklacı güvercinler arasında bulunan diğer kuşlara nazaran daha fazla fiyat biçilir.

Sabuni güvercinlerin dış görünüşleri itibariyle diğer kuş türlerinden ayrılıyor olması, özellikle tüy yapılarının göze hitap etmesi durumu da güvercinin fiyatı üzerine etkilidir.

Sabuni güvercinlerin eğitimini tamamlamış ve yeterli olgunluğa gelmiş olmaları, henüz eğitimi bitmemiş olan Sabuni güvercinlere göre daha değerli olmalarını sağlar. Bu durum belirlenecek fiyat üzerinde oldukça etkilidir.

Sabuni Güvercin Özellikleri

Bilinen en önemli özellikleri oyuncu olmaları ve takla atabiliyor olmalarıdır. Sabuni güvercinler uçuşları esnasında havada takla atarak seyircilerine keyifli vakitler geçirirler. Sabuni güvercinler bir nevi gösteri güvercinleri olması bakımından duruşları oldukça önemlidir. Kuşun duruşunu bedenindeki sağlık durumu belirler. Yaptıkları akrobasi hareketler neticesinde duruş bozukluğu yaşayan Sabuni güvercinlerin olduğu biliniyor. Sağlıksız olan kuş havada takla atamayacağı gibi duruş bozukluğu da gösterebilir. Bu bağlamda kuşların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması ve iskelet sistemlerinin kontrol edilmesi önemlidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.