Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi İçin Ne Yapmalıyım?

02 Mart 2023 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Cinsel olgunluğa ulaşan muhabbet kuşları için çiftleştirme büyük bir önem taşır. Ancak bu süreç oldukça hassas ve bir o kadar zor olabilmektedir. Peki muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için ne yapılmalıdır?

Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Bütün kuşlar için eş seçimi ve çiftleşme kendileri özgüdür. Kuşlar herkesle çiftleşmezler. Öncelikle bu kuşların çiftleşmesi için cinsel erişkinliğe ulaşmaları şarttır. Bu cinsel erişkinlik süresi muhabbet kuşları için 6-8 aydır. Muhabbet kuşlarında çiftleşme arzusu bulunduğu ortam koşullarına göre ortaya çıkarılabilir.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Yani muhabbet kuşlarının bulunduğu ortam çiftleşemeye hazır hale getirilmelidir. Bunun için de muhabbet kuşlarının diğer ihtiyaçları karşılanmış olmalıdır. Örneğin geniş bir kafes, bu kuşlara uygun yemler, hava sıcaklığı bu ihtiyaçlardandır. Kafesler göz seviyesinin üzerinde bir noktaya sabitlenmesi gerekir. Özellikle bu kuşlar iyi ve kaliteli bir beslenmeye sahip olmalıdırlar. Bu kuşlara kaliteli yemler verilmelidir. Çevre sıcaklığı da ortalama 25 derecede olmalıdır. Ayrıca rahat bir ortama sahip olmalılar. Strese sokacak her şeyden bu kuşlar uzak olmalıdır. Stres altında bulunan muhabbet kuşları çiftleşemezler. Bununla birlikte kuşların eş seçimi noktasında kendilerine has yöntemlerini kullanabilecekleri bir alan ve ortam oluşturulmalıdır.

Erkek Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Erkek muhabbet kuşları çiftleşme açısından dişilere göre daha isteklidir. Dişileri etkilemek için kur yaparlar. Bu uğurda büyük çaba harcarlar. Ama bu kurlardan önce erkek muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için onların stresten uzak olmaları şarttır. Çünkü erkek muhabbet kuşları hemen strese girebilirler. Onlara eş seçiminde kolaylık sağlanmalıdır. Ayrıca kızıştırıcı mama ile birlikte bal, keten tohumu gibi ürünler bu kuşlara verilebilir.

Dişi Muhabbet Kuşu Çiftleşmesi İçin Ne Yapmalıyım?

Dişi muhabbet kuşlarının eş seçimlerini özgürce yapabilmeleri sağlanmalıdır. Bu nedenle de dişilere tek alternatif değil birkaç alternatif sunulmalıdır. Muhabbet kuşu çiftleştirmede yuvalık önemli rol oynamaktadır. Muhabbet kuşları yaş ve hareketleri açısından uygun olmaları durumunda 9. aydan itibaren yuvalık takılmalıdır. Böylece dişi yuvalığa alışır ve içgüdüsel olarak yuvada bir bebek istemeye başlar. Bu durum da çiftleşme sürecini hızlandırabilir. Bunun dışında dişiler oldukça nazlıdırlar. Ayrıca erkek muhabbet kuşlarının sürekli kur yapmaları da tam manasıyla dişileri bıktırır. Erkeklerin bu kurları da sürece katkı sağlar. Dişi muhabbet kuşu çiftleşmek istiyorsa, başını arkaya uzatarak, kuyruğunu havaya kaldırır.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi için önce onların bütün gereksinimleri ve ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu kuşlar eş seçimi için özgür bırakılmalıdır. Çünkü muhabbet kuşları herkesle birlikte olmak istemezler. Öncelikleri sevgi ve sadakattir. Çevre sıcaklığının da 25 derece olması gerekir. Bu kuşların üşümemesi ve soğuktan uzak olmaları gerekmektedir. Nitekim kuşlar stres yapabilirler. Kuşların çiftleşmesi için onların her türlü stresten uzak olmaları gerekir. Kısacası bu kuşların rahat olmaları, çiftleşme arzularında büyük etkendir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.