Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır, Kanama, Fiyatı 2022

Muhabbet kuşu tırnak kesimi kuş bakımının önemli konularından biridir. Bu nedenle muhabbet kuşlarının tırnak bakımlarına zaman ayrılması gerekir. Eğer siz de muhabbet kuşu tırnağı nasıl kesilir diye soru yöneltiyorsanız hazırladığımız bu içeriğe göz atabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Kuşlar, hayatın koşuşturmacasında bizlere doğanın ıslığını çalarlar. İç içe yaşamak durumunda olduğumuz ve doğanın güzelliğini hatırlatan bu hayvanlar sıklıkla evlerde de tercih edilen evcil hayvanlardan olmuştur. Bakımları ise oldukça merak konusudur.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi
Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi

Muhabbet kuşu tırnak kesimi, diğer genel bakımlar gibi oldukça konuşulan rutinlerden biridir. Bu sürekli bakımlar, muhabbet kuşlarının bir uzman gözüyle yapılması gereken bakımlardır.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

1 of 4

Veteriner Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Fiyatı

Veteriner muhabbet kuşu tırnak kesimi fiyatı, uygulama özelliği ve yapılacak ödeme miktarı olarak irdelenir ve belirlenir. Kliniklerin ve hayvan hastanelerinin sunduğu imkanlar, veterinerlerin hizmetlerinin oldukça üstün segmentte olması ve bölgesel, şehirsel farklılıklar birim fiyatın değişmesine kapı aralar.

Kafes kuşları için muayene ücretleri 40 TL ila 75 TL arasında değişir. Tırnak kesimi fiyatı ise, genel olarak kedi ve köpeklere de uygulanan fiyat politikasıdır denebilir. Veterinerler tırnak kesimi için 75 TL gibi bir fiyat uygun görmektedirler.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Kanama

Damarlara denk getirilmemiş olsa bile, bazen muhabbet kuşu tırnak kesimi kanama durumu gibi istenmeyen olaylarla karşılaşılabilir. Canları yansa bile bu acı geçici ve anlık bir acıdır. Kanamaya başladığında canlarının acıması geçer.

Kanama başlar başlamaz, hali hazırda evde bulunan bebek pudrası ile müdahale edilebilmektedir. Avuca bir miktar bebek pudrası alınarak, kanayan tırnağı pudranın içine bandırmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Kanama
Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Kanama

Kullanılan pudra kısa bir süre içerisinde kanamayı kesecek; evcil hayvanınız da rahat bir nefes alacaktır. Tırnak kesimi ya da kanama sonrası kuşlarınızın hızlı bir şekilde nefes alıp vermesi oldukça doğaldır.

Bu nedenle endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Muhabbet kuşunuzun eski haline dönmesi pek de uzun bir zaman almayacaktır.

Kuşların Tırnakları Kesilir Mi?

Kuşunuzun zeminlere basabilmesi ve tutunabilmesi için tırnak bakımı ve sağlığı oldukça önemlidir. Kuşların tırnakları kesilir mi sorusuna ise cevap elbette “evet”tir. Kuşların mutluluğu için de bu işlemin uygulanması gerekir.

Kuşlar doğada çeşitli yerlerde ve mecralarda bulunur. Daha rahat ve kolay bir şekilde yaşamlarını idame ettirmeleri ve zorluk çekememeleri için tırnak kesimi şarttır.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesilir Mi?

Muhabbet kuşunuzun tırnakları normalden fazla bir şekilde büyüme gösterdiğinde şekilleri bozulabilir ve yamuk bir şekle bürünebilir. Kuşlar bu şekilde tırnaklarından rahatsız olur çünkü uzayan tırnakları vücutlarına batar.

Tıkla Oku:  Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü 1 Haftada Tedavi

Buna bağlı olarak muhabbet kuşlarının tırnaklarının düzenli aralıklarla kesilmesi mühimdir. Kesim işlemini doğru yapmak çok önemlidir. Tersi durumda beklenmedik kanamalarla karşılaşılabilir ve muhabbet kuşunuzun sağlığını etkileyebilir.

Muhabbet Kuşu Tırnak Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşlarının tırnaklarını keserken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Muhabbet kuşunun özellikle sakin, sessiz ve stabil durumda olduğu bir anı seçmek gerekir. Aksi durumda tırnak kesmek sizin için de, muhabbet kuşunuz için de stresli ve riskli bir işlem olacaktır.

Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir
Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir

Tırnak makasının türü ya da markası önemli değildir. Normal bir tırnak makası da kullanılabilir. Muhabbet kuşu, çıplak elle de tutulabilir ya da havlu veya benzeri bir nesneyle de kavranabilir. Ne çok rahatsız edecek kadar sıkı tutulmalı, ne de kolayca elden kaçacak şekilde gevşek bırakılmamalıdır.

Hastalıklı Muhabbet Kuşu Tırnağı Nasıl Kesilir?

Tırnak kesimi esnasında tırnak makası düz bir şekilde tutulmalıdır. Yamuk tutulursa tırnaklar şekilsiz bir biçimde kesilebilir, sivri ya da kötü bir görünüme sahip olabilir o yüzden bu duruma dikkat edilmelidir. Damarların olduğu kısımlara özen gösterilmeli, kırmızı renkli bölgeye hassasiyet verilmesi gerekmektedir.

Tırnak uzunluğunun 4 – 5 mm olması tercih edilir. Tırnaklar daha fazla kesilmemelidir. Daha fazla kesilirse muhabbet kuşu yüzeylere rahat tutunamayabilir ya da damarlara denk gelebilir.

Muhabbet Kuşlarının Tırnakları Kesilir Mi?

Bu sorunun cevabı yukarıda ifade edildiği gibidir. Kuşlar, bazı durumlarda kendi tırnaklarını kendileri yontmaktadır. Gaga uçlarını da kendileri yontarlar. Fakat bazen muhabbet kuşlarının yöntemleri yetersiz olabiliyor.

Uzman veteriner hekimler ya da muhabbet kuşu sahipleri bu noktada mikrofonu eline almak durumda kalıyor. Kanatmak konusu oldukça hassas bir konu olduğundan, cesaret edemeyen ve evcil hayvanlarına kıyamayan evcil hayvan sahipleri, kuşlarını veterinere götürmeyi tercih ediyor.

Muhabbet Kuşu Tırnak Makası

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını kesmek için normal bir tırnak makası kullanabilirsiniz. Ancak elbette kemirgenler, kuşlar, kediler ve köpekler için de tırnak makasları vardır. Bunlar sosyal medyadaki web siteler, ilgili alışveriş merkezleri ve hayvan eşyaları satan yerlerden temin edebilirsiniz.

İnternet alışverişi ya da pet shoplar bu iş için uygun yerlerdir. Yine de başlangıç için dileyen evcil hayvan sahipleri evdeki tırnak makaslarını kullanabilirler. Tabii, kuşları için özel olarak evde kullanılan tırnak makaslarından ayrı bir makas kullanmak şartı ile bu durumdan yararlanabilirler.

Muhabbet Kuşunun Tırnakları Nasıl Kesilir?

Muhabbet kuşunun tırnakları nasıl kesilir? sorusu kuş sahipleri tarafından sorulan çok meşhur bir sorudur. İşlem doğru bir şekilde uygulanırsa muhabbet kuşları sorun çıkarmaz. Yanlış kesimlerde ve kanamalarda kuşun canı yanacağından çığlık atıp bağırabilir veya fazla bir tepki verebilir.

Tırnak kesimi sırasında sakin ve dikkatli olmak anahtar kelimelerdendir. Tırnak uzunlukları takip edilmeli ve belirli periyotlarla kesme işlemi tekrarlanmalıdır. Kontrol altına alınamaz bir hale dönüşmüş tırnaklar söz konusu ise veteriner hekimlere başvurulmalıdır.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment