Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı? Kafes Düzeni

Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı diyenler için hazırladığımız bu içerikte birçok önemli bilgiye ulaşabileceksiniz. Siz de ilk defa muhabbet kuşu besleyecekseniz bu içeriğimiz tam size göre.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı

Muhabbet kuşu, Papağan türünün içerisinde yer alan evcil bir kuştur. Her 10 evden 5 inde muhabbet kuşu bulabilirsiniz, insanların beslemeyi en çok sevdiği canlılar listesinde neredeyse birinci sırada yer alıyor.

Bir muhabbet kuşuna sahip olmak çok önemli ve büyük bir sorumluluktur. Bu sorumlulukların arasından en önemli olanları da ona, iyi bir yaşam alanı sağlamak ve yeterince beslemektir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı
Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı
Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

1 of 14

Kafes seçilirken kuşun boyutlarına bakılmalı ve rahatça yaşayamayacağı bir kafes alınmamalı hatta mümkünse en büyük ve sağlam kafese sahip olunmalıdır. Sonrasında kafese alınan aksesuarlar kafesin tamamını kaplamamalı ve az sayıda olmalıdır.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Muhabbet kuşları oldukça hareketli ve yerinde duramayan kuşlardır bu yüzden enerjilerini atabilmeleri için onlara belirli aksesuarlar alınması gerekmektedir. Örneğin: tırmanma oyuncakları, salıncak, banyo kutusu, kuş tüneği ve yemlik, suluk, merdiven vb. gibi.

Muhabbet Kuşu Aksesuarları
Muhabbet Kuşu Aksesuarları

Bu tarz aksesuarlar muhabbet kuşunuzun bunalmamasını ve yaşamını daha uzun süre devam ettirebilmesine olanak sağlar. Ayrıca muhabbet kuşları özgürlüklerine düşkün canlılar oldukları için kafesin oldukça geniş olması ve aksesuarların kafesin genişliğini daraltmaması gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Evi

Muhabbet kuşunuzun kendini daha iyi ve güvenli hissetmesi için muhabbet kuşu evi alarak daha da rahat bir ortamda kuşunuzu eğitebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Evi
Muhabbet Kuşu Evi

Muhabbet kuşunuza ne kadar temiz, bakımlı ve benimseyebileceği bir yaşam alanı sunarsanız; o da sizi o kadar çok sever ve yaşam süresi gittikçe uzar.

Büyük Muhabbet Kuşu Kafesi

Muhabbet kuşları özgür canlılar olduklarından dolayı küçük bir kafeste yaşayamazlar. Bir yerden diğer yere rahatça uçabileceği, yem yerken veya su içerken sıkışmayacağı; büyük muhabbet kuşu kafesi alınması gerekmektedir.

Ayrıca bu kafesi muhabbet kuşunuzun sağlığı için düzenli olarak temizlemeli ve havalandırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken başka bir durum da muhabbet kuşunuzun yemini ve suyunu sıklıkla kontrol etmek.

Bu kontrol sayesinde kuşunuz aç veya susuz kalmayacak böylelikle daha sağlıklı bir yaşama adapte olmaya başlayacaktır.

Tıkla Oku:  Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi Nasıl Yapılır 2022

Muhabbet Kuşu Büyük Kafes Neden Tercih Edilmeli?

Özgürlüğüne düşkün bir tür olan muhabbet kuşları çok dar kafeslerde yaşayamazlar. Eğer böyle bir kafese koyarsanız bunalıma girip sağlıklarını tehdit edecek birçok şey ile karşılaşmalarına neden olursunuz.

Muhabbet kuşunuza alacağınız kafes ne kadar büyükse kuşunuzun da rahatlığı o kadar artar. Alacağınız kafesin sağlam olup olmadığına dikkat etmeniz ve kafesin tellerinin yan olması son derece önemlidir. Ayrıca temizliği kolay olacağı için muhabbet kuşu ishal sorunu da ortaya çıkmaz.

Muhabbet Kuşu Kafes Düzeni

Muhabbet kuşu kafes düzeni tamamen kuşunuzun sağlıklı bir şekilde yaşamını idame ettirmesi için gerekli olan şeylerden biridir. Yem ve suluk kuşun rahatlıkla ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.

Bunun dışında salıncak, tünek, merdiven vb. aksesuarlar kafesin içerisinde aralarına mesafe koyularak yerleştirilmelidir. Aksesuar seçiminde ise aşırıya kaçmamak ve kafesin alanını daraltmayacak şekilde kullanmak önemlidir.

Çift Muhabbet Kuşu Kafesi

Çift muhabbet kuşu kafesi oldukça büyük olmalıdır. Çünkü içeride birden fazla kuş bulunacağı için rahat hareket etmeleri ve uçarken birbirlerine çarpmamaları önemlidir.

Ayrıca koyacağınız aksesuarların da birbirinden uzak mesafede bulunması gerektiğinden küçük bir kafes işinize yaramaz. Yem ve suluğu her iki kuşun da rahatlıkla erişebileceği bir yere koymayı unutmayın!

İçeride iki tane kuş yaşayacağı için kafes içinin zaten büyük olması gerekmekte. Bu durumdan yola çıkarak kafesin içerisine koyacağınız oyuncak, tünek vb. şeylerin çok fazla yer kaplamaması ve muhabbet kuşlarının sıkışıp bunalmaması gerekiyor.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?

Kafesin içinde olması gereken en önemli şey, yem ve suluktur. Muhabbet kuşları doğal ortamlarında, ağaç dallarına tırmanmayı çok sevdikleri için onlara sanki bu ortamı yaratıyormuşçasına kafesin içine bir tünek koyulmalıdır.

Ayrıca kafesin içerisinde enerjilerini atabilecekleri türlü oyuncaklar bulunmalıdır. Örneğin: parçalayabilecekleri birtakım oyuncaklar, salıncak, merdiven, muhabbet kuşu evi vb. gibi.

Bu sayede hem bunalmazlar hem de yaptıkları bu aktiviteler daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sahibi olmalarına öncelik verir.

Kafes Tülü Yerine Ne Kullanılır?

Kafes tülünün muhabbet kuşları için pek bir zararı yoktur, rahatlıkla tül kullanabilirsiniz. Fakat bazı insanlar kafes tülü yerine ne kullanılır? Sorusunun cevabını oldukça merak ediyor.

Muhabbet kuşu sahibi olan bazı insanlar tül yerine streç film sarıyorlar ama kuşlar bazen yaramazlık yapıp streç filmi yemek gibi bir hata yapıp sağlıklarına zarar verebiliyorlar, bu yüzden pek de sağlıklı bir yöntem değil. Bu durumlar göz önüne alındığı taktirde yine en iyi yöntem kafes tülü kullanmaktır.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment