Tokat Tavuğu Fiyatları

05 Şubat 2023 - 12:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Tokat tavuğu, Beç tavuğu ya da İran tavuğu olarak da bilinmektedir. Kafaları çıplak, boyun derileri kırmızı olup, farklı bir görünüme sahiptirler. Yetiştiricilerin merak ettiği önemli konulardan birisi Tokat tavuğu fiyatlarıdır.

Tokat Tavuğu Fiyatları Ne Kadar?

Anavatanı Afrika olan Tokat tavukları bir kerede yirmi yumurta bırakabilirler. Bu tavukların tercih edilme sebeplerinden biri budur. Ayrıca bu tavuklar, bakımı en kolay olan tavuk türlerinden birisidir. Bununla birlikte bu tavukların eti de çok lezzetlidir. Etlerinin lezzetli oluşu da bu tavukların tercih edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Tokat tavuğunun fiyatları, tavuğun yaşına, boyutuna gibi birçok özelliğe göre değişebilmektedir. Ancak Tokat tavuğu uygun fiyatlara bulunabilir. Tek adet Tokat tavuğu 20-50 TL’ye bulunabilmektedir. Bu fiyatlar 200-300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Diğer taraftan bu tavuklar tekli satılmaktan ziyade çoklu olarak satılıyor. Örneğin bir tavuk bir horoz ya da dört tavuk bir horoz gibi. Çoklu satıldığında da fiyatlar oldukça makuldür. Ayrıca bu tavuklar takas yoluyla da satılabilmektedir. Bu takas dişiyle erkeğin takası ya da farklı tavuk türleriyle takas şeklinde olmaktadır.

Tokat Tavuğu Yumurta Fiyatları

Tokat tavuğu yumurta fiyat adedi ortalama 5 TL’dir. Ancak 1 TL’ye bile yumurta bulunabilir. Tokat tavuğu yumurtasını tanesi 7 TL’ye satan bir yetiştirici, bu yumurtaları Hıristiyanların kutladığı Paskalya Bayramı için başta İstanbul ve Hatay’a gönderdiğini belirtiyor. Söz konusu yetiştirici, Hıristiyanların bu yumurtaları boyayıp, dilek tutarak tokuşturduklarını hatırlatıyor ve şöyle devam ediyor: “Bunun için daha çok diğer yumurtalara göre daha sivri ve kabuğu sert olan İran tavuğu yumurtası tercih ediliyor. Bu yumurta yere atıldığında bile kolay kolay kırılmaz.” Ayrıca bu yetiştirici bu yumurtanın benekli bir deseni olduğunu da ekliyor. Diğer yandan, bu yumurtaya en çok talebin Hatay’dan geldiğini söylüyor.

Diğer taraftan bu yumurtalar döllü olarak da satışa çıkıyor. Bu yumurtalar günlük olarak da satılabiliyor. Yumurtalar genel olarak çoklu satılmaktadır. Bunun dışında bu yumurtalar tavukları ile birlikte satılabilmektedir. Bu durumda fiyat makul olmakla birlikte biraz artmaktadır.

Tokat Tavuğu Civcivi Fiyatları

Tokat Beç tavuğu civciv fiyatları genel olarak adedi 15-25 TL’den satışa çıkmaktadır. Bu fiyatlar 70-80 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Tokat tavuğu civcivleri genelde çoklu olarak satılmaktadır. Tokat tavuğu civcivleri bazen ebeveynleri ile de satışa sunulmaktadır. Bu durumda fiyat bir miktar artmaktadır.

Tokat Horozu Fiyatları

Tokat horozu fiyatları, horozların yaşına ve boyutuna göre değişmektedir. Bununla birlikte horoz fiyatları da makuldür. Horozlar genellikle tavuklarla birlikte satılmaktadır. Hatta civcivler ve yumurtalarla birlikte bir aile olarak da satışa sunulabilir. Ancak tek olarak satan yetiştiriciler de bulunmaktadır. Ancak bir horoz alacaksanız sizde en az bir tavuk bulunması gerekmektedir. Ayrıca horozunu tavukla takas eden satıcılar da mevcuttur. Tek bir Tokat horozu fiyatı genel olarak 30-50 TL’dir. Bu fiyat 200-300 TL’ye çıkabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.