Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı

25 Şubat 2023 - 22:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Muhabbet kuşu yumurtası 20 gün oldu çıkmadı. Normal mi? ve ne yapmam gerekiyor? Sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Yumurtası 20 Gün Oldu Çıkmadı Neden?

Bir problem olmadığı takdirde muhabbet kuşları yumurtanın üzerine oturmasının 18. gününde yavrular yumurtadan çıkarlar. Dişi kuşun yumurta üzerine oturma süreci ile ilgili gelişebilen düzensizliğe göre bazen bu süreç 22. günü bulabilir. Bazı dişi kuşlar birkaç yumurta yaptıktan sonra yumurtaya oturabilir. Bu nedenden dolayı tüm yavrular bir anda yumurtadan çıkabilirler. 22 güne kadar çıkmayan yumurtalarda sorun yoktur. Ancak 23. günden sonra çıkmayan herhangi bir yumurta muhtemelen canlı değildir.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Muhabbet Kuşu İlk Yumurtadan Sonra Ne Zaman Yumurtlar?

Muhabbet kuşları yumurtlama dönemlerinde kuyruk ve kanatları aşağı doğru düşer. Bu davranış tüm yumurtaları yapana kadar devam edebilir. İlk yumurtlamadan sonra kuşlar kuluçkaya yatar. Kuluçkaya yatan dişi kuş sadece tuvalet ihtiyacını gidermek için yumurtadan ayrılır. Bu süreç dişi kuşlar için oldukça sancılı bir süreçtir. Yemek yemek için bile yumurtadan ayrılmaz. Bu süreçte erkek kuşla dişileri besler. Eğer erkekler ilgisiz olursa ya da kafesle çok oynanırsa dişi yumurtalara zarar verebilir hatta aşağı atabilir.

Yumurtlama sonrası dişi muhabbet kuşu kuluçkaya yatar. Her şey normal gittiği taktirde 18-20 günde yavrular yumurtadan çıkmaya başlar. Bu süreyi ilk yumurtlamadan sonra değil iki ya da üçüncü yumurtlamadan sonra kabul etmek daha doğrudur. Yani dişi kuşlar ilk yumurtaların üzerine yatmazlar. Muhabbet kuşları 3-13 arasında yavru yapabilirler. İlk kuluçkada ortalama yavru sayısı 4’tür.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Kaç Günde Çıkar?

Bir muhabbet kuşunun yumurtası ortalama 18 ile 19 gün arasında tam olgunluğa ulaşır. 18-19 günden sonra yavru muhabbet kuşu yumurta içerisinde çıkar. Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra bir süre kuluçkada yatarak yumurtanın hazırlanmasını bekler. Muhabbet kuşları ortalama 18 gün boyunca kuluçka döneminde bulunurlar. 18 gün sonra yavrular kendiliğinden yumurtayı kırarak çıkarlar. Ancak kuşların yumurtasını ellemek, bu süreci olumsuz yönde etkileyebilir. Kuş yumurtladıktan sonra yumurtaya dokunulmamalıdır. Nitekim el ile sürekli yumurtayı ellemek yavrunun gelişimini olumsuz etkiler.

Yavru çıkana kadar mutlaka yumurtayı ve yavruyu serbest bırakmak şarttır. Bazı durumlarda yumurtaların içerisinden kuş çıkmayabilir. Yani yumurtalar boş olabilir ya da ölü doğabilir. Bunun için belli önlemler alınması gereklidir. Öncelikle sağlıksız bir erkek muhabbet kuşu tam bir dölleme sağlayamaz. Bunun için erkek muhabbet kuşların bakımı ve beslenmesi çok önemlidir. Ayrıca yumurtalar soğuk alanlarda bulunmamalıdır. Kuşlara düzenli olarak B2, B7 ve E vitamini verilmelidir. Böylece sağlıklı yavru edinme ihtimali artar. İlk kuluçka döneminde dişi kuşlar fazla yumurta üretemez. Bu sebepten dolayı beklenen yumurta sayısı karşılanamaz. Kalsiyum seviyesi yüksek olan dişilerin yumurtaları daha fazla olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Nasıl Çıkar?

Muhabbet kuşları yumurtladıktan sonra bir süre kuluçkada yatarlar. Ortalama 18 gün sonra yavrular yumurtayı kırarak çıkarlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.