Muhabbet Kuşu Üretimi

26 Şubat 2023 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Muhabbet kuşu üretimi basit gibi gözükebilir. Ancak muhabbet kuşu üretimi ayrıntılı ve dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere sahip bir sistemdir.

Muhabbet Kuşu Üretimi Hakkında Her şey

Öncelikle muhabbet kuşu üretimi için acele edilmemelidir. Sabırlı olmak, uygun yavruları seçmek ve büyümelerini beklemek gerekir. 1 yıl kadar bekledikten sonra emeklerinizin karşılığını alırsınız.

Diğer kuş içerikleri için tıklayın;

Muhabbet kuşu üretimi için ilk önce kuşların üretileceği ortam kurulmalıdır. Önce kuşları sahiplenip, daha sonra ortam kurmak kuşları strese sokabilir. Üretim sisteminin hazır olması kuşların hastalanma riskini de azaltır. Bu sistemi kurmak için sabah gün ışığı alan ortamlar seçilmelidir. Ayrıca seçilen oda rutubetsiz olmalıdır. Rutubetsiz ve havasız ortamlar kuşların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla birlikte üretim sistemi içinde ısıtma ve soğutma sistemi olmalıdır.

Kuşlar çok soğuk ve çok sıcak ortamları sevmezler. Sağlıklı muhabbet kuşu üretimi için ısı değeri 21-26 derece civarında olmalıdır. 21 derece altındaki sıcaklıkta muhabbet kuşları eşleşme veya yumurta yapmayabilirler. Muhabbet kuşu üretimi için nem de önemli bir faktördür. Nem havadaki tozun yere çökmesinde önemli bir rol oynar. Ancak nem doğru orantıda ayarlanmalıdır. Bununla birlikte muhabbet kuşu üretimi iklimlendirme sistemi ile her şartta yapılabilir.

Muhabbet Kuşu Üretim Kafesi Nedir?

Muhabbet kuşu üretim kafesi, kuşların üretimi ve yaşamı için son derece önemli ürünlerdir. 2 kuş için 32X32’lik boyutlardaki kafesler ötüm kafesleri olarak bilinir. Bu kafesler eşleşmek ve üremek için uygun kafes değildirler. 2 kuş dar bir kafeste daha geniş kafeslerde üretilmelidir. Yani 2 kuş için 5-6 kuşun yaşayabileceği geniş kafesler seçilmelidir. Çünkü muhabbet kuşları dar kafeslerde kanatlarını rahat kullanamazlar.

Kafesten dışarı çıkmadıklarından dolayı kanatlarını kullanmayan muhabbet kuşlarının da vücutlarında fiziki rahatsızlar başlar. Bu durum da kuş üretimini etkiler. Genelde tavsiye edilen kafes boyutları ortalama 60X40x40 cm’dir. Böylece muhabbet kuşları rahatlıkla kanatları açabilirler.

Muhabbet Kuşu Üretim Kafesi Fiyatları

Muhabbet kuşu üretim kafesi fiyatları boyutlarına göre değişmektedir. Farklı boyutlar göz önüne alındığında 150 TL’den 400 TL’ye kadar değişen fiyatlar söz konusudur. Ancak üretim kafesi seçilirken fiyatı değil işlevine ve boyutlarına dikkat edilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşları Salmada Nasıl Üretilir?

Muhabbet kuşları için basit gözüken eşleştirme düzeni aslında çok kolay değildir. Sahiplenen yavru muhabbet kuşlarının üretimden önce gelişimlerini tamamlamış olmaları gereklidir. Muhabbet kuşlarının gelişimlerini tamamlamaları için bu kuşlar salmalar içine alınmalıdırlar. Muhabbet kuşu üretim yerlerinde mutlaka birkaç tane salma bulunmalıdır. Yavru muhabbet kuşları bu salmalar içerisinde birkaç ay bekletilmelidir.

Muhabbet kuşları bu salmalar içerisinde kolayca eş seçebilir. Böylece hızlı ve sağlıklı bir şekilde yüksek performanslı eşleşme gerçekleşir. En verimli üretimler de bu salmalardan çıkan eşler ile mümkündür. Aynı kafese bir dişi ile erkeğin salınarak onlardan verimli yavrular beklemek son derece yanlıştır. Verimli eşleşmeler için kuşların salmada eş seçimine izin verilmelidir. Çünkü muhabbet kuşları eş seçen canlılardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.