Köpek Balığı Kaç Yıl Yaşar?

09 Aralık 2022 - 21:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Açık denizlerde yaşamlarını sürdüren köpek balıkları için, köpek balığı kaç yıl yaşar sorusu birçok insanın merak ettiği konulardan biridir. Köpek balıklarının ömürleri türlerine göre değişiklik gösterir. Bu konu bilim insanlarını uzun yıllar boyunca araştırma yapmaya sevk etmiştir ve bu konuyla alakalı hala araştırma yapmaya devam ediyorlar.

Köpek Balığı Kaç Yıl Yaşar? Tüm Detaylarıyla

Köpek balıklarının kaç yıl yaşayabildikleri, akvaryum balık türleri için farklı, diğer türler için farklı olabiliyor. Normal şartlarda açık denizlerde ve hatta okyanuslarda yaşayan en uzun ömürlü köpek balığının 500 küsür senelik ömrü olduğu öğrenilmiştir.

Daha önce japon balıkları kaç yıl yaşar şeklinde bir içerik hazırlamıştık. Dilerseniz o içeriğe de göz atabilirsiniz.

Akvaryum köpek balıkları 60 yıla kadar hayatta kalabiliyorlar. Yaşam süreleri kendi içlerinde ayrıldıkları tür çeşidine göre değişse de en uzun süre yaşayan omurgalı deniz canlılarından bir tanesi köpek balığı türü ve türleri olduğu biliniyor.

İlginizi çekebilir;

Grönland Köpek Balıkları Kaç Yıl Yaşar?

Köpek balıklarının birçoğu Güneydoğu Asya da görünmekle beraber Grönland köpek balığı türünün Kuzey Atlantik’te yaşadığı bilinir. Doğal ortamı derin okyanuslar olan bu türün ortalama 350 yıla kadar yaşadıkları tespit edilmiştir.

Köpek balığı ya da balıkları, etçil balık olduğundan başka balıklarla beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu bağlamda köpek balıklarının yeterli beslenebilmeleri ömür sürelerini etkileyen en önemli nedenlerdendir.

Köpek Balıkları Ortalama Kaç Yıl Yaşar?

Köpek balıkları içinde en bilinen türlerden biri olan Balina köpek balıklarının kaç yıla kadar yaşadıkları merak edilmiş ve bu bağlamda araştırmalar yapılmıştır. Balina köpek balıkları daha çok küçük plankton gibi canlıları yiyerek hayatlarını devam ettirdikleri için dip yemi bulma ihtiyacı duyarlar. Bu sebeple genel olarak derin sularda yaşamlarını sürdürürler. Balina köpek balıklarının ortalama ömürlerinin 100 yıla kadar çıkabildiği araştırmalar sonucunda elde edilmiştir.

Köpek balığı türlerinden bazıları 30-40 sene kadar yaşayabilirken bazıları ise 300-400 seneye kadar yaşayabiliyorlar. Bunun temel sebebi olarak, açık denizlerde hayatta kalabilmek için büyük ve güçlü olmak gerektiği ve bazı köpek balıklarının yeterince büyük türler olmadıklarından dolayı kısa yaşadıkları düşünülüyor.

Akvaryum Köpek Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Akvaryum köpek balığı ne kadar yaşar sorusunun cevabı oldukça değişkendir. Bu süre akvaryumun yeterli boyutlarda olmasına ve gereken koşulları sağlamasına aynı zamanda balıkların yeterli beslenmelerine bağlı olarak değişir.

Köpek balıklarının bütün türleri akvaryum şartlarında yaşayamazlar. Akvaryum köpek balıkları genellikle okyanus köpek balıklarına nazaran daha küçük olur. Bu bağlamda ortalama ömürlerinin 10 yıl kadar olduğu söylenebilir. Bu ortalama köpek balığına göre değişebilir. Köpek balığının uygun şartlarda bakılması ve beslenmesi sürenin uzamasına yardımcı olacaktır.

Her ne kadar akvaryum içerisinde köpek balığı bakılabilse de ömürlerinin kısalttığı yadsınamaz bir gerçektir. Fakat daha önce hiç açık deniz görmemiş ve akvaryumda dünyaya gelmiş olan köpek balıkları için durum daha farklı seyreder. Bu balıklar içgüdüsel olarak vahşi hayvanlardır fakat aynı zamanda alışkanlık edinmiş olan hayvanlardır. Akvaryum içerisinde günün belli saatlerinde yemleme yapılır ve bu balıklar istemsiz olarak hazır yemlemeye alışmış olurlar. Açık denizlerde ise aç kalma ihtimalleri vardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.