3 Tül Kuyruk Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı

Yelpaze kuyruklu japon balığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda çok bilinen bir akvaryum balığı olan 3 kuyruklu Japon balığı hakkında bilgi vereceğiz. Eğer siz de bizim gibi bu balığı ilk kez beslemenin heyecanını yaşıyorsanız mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı Türü Hakkında Bilgi

Hepimizin akvaryum hobisine başlamasında etkili olan bazı gerekçeler vardır. Ancak bunlardan en yaygını Japon balıklarıdır diyebilirim. Bir pet shop önünden geçerken ya da arkadaşımızın odasında küçük bir fanusta gördüğümüz bu canlılar bizim akvaryum dünyasına açılmamızdaki önemli etkenlerden biridir.

Biz de bu Japon balığı geleneğini bir üst seviyeye çıkararak özel bir tür olan yelpaze kuyruk Japon balıklarına bir göz atacağız. Eğer siz de ilk kez yelpaze kuyruk besleyecekseniz ve yelpaze kuyruklu Japon balığı bakımı konusunda hiçbir bilgiye sahip değilseniz doğru noktadasınız.

yelpaze kuyruklu japon balığı
yelpaze kuyruklu japon balığı
Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Kavgacı Siyam Balığı Fiyatları

1 of 6

Gold fish ya da Türkçe anlamıyla altın balık Japon balıkları için kullanılan diğer isimlerdir. Bu balıklar sazangillerden olan ve oldukça fazla türü olan balıklardır. Öyle ki akvaryum balığı türlerinin önemli bir bölümü bu balıklardan oluşuyor. Bu Japon balıkları içerisinde ise tül kuyruk japon balığı özel bir tür olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür Japon balıklarına yelpaze kuyruk denmesinin sebebi sizin de tahmin edebileceğiniz üzere kuyruklarının şekillerinden kaynaklanıyor. Normal Japon balıklarının aksine bu Japon balıklarında fazladan kuyruklar vardır ve ne hikmetse bu kuyruklar yelpazeye benzetilmiştir. Neyse lafı fazla uzatmadan gelin bu balıkların özelliklerine bir göz atalım 😂

Yelpaze Kuyruk Japon Balığının Özellikleri

Aslında bu başlığı atıp atmamak konusunda kararsız kaldığımı söyleyebilirim. Çünkü bu balıkların normal Japon balığı özellikleri ile arasında neredeyse hiçbir fark yok. Ancak yine de gelin bu balıkların hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Yelpaze kuyruk Japon balıkları klasik Japon balıklarına göre biraz daha büyük balıklardır. Öyle ki aynı yaştaki bir yelpaze kuyruk ile klasik Japon balığını yan yana koyduğunuzda yelpaze kuyruk Japon balığının daha cüsseli olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum yelpaze şeklindeki (hâlâ neden yelpaze deniyor anlamış değilim 😂) kuyruklardan kaynaklanıyor.

Yelpaze kuyruklu Japon balıkları çok hareketli ve bir o kadar da meraklı balık türleridir. Eğer Japon balığı bakımı hakkında birazcık bile bilginiz varsa bu özelliklerinin ne kadar sinir bozucu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Öyle ki bu hareketlilikleri yüzünden ne akvaryum bitkileri ne de akvaryum zemin malzemeleri sabit kalır. Bulunduğu akvaryumdaki kumu ve taşları karıştırmaktan hoşnut olan Japon balıkları zaman zaman hızlı yüzüşler yaparken kendilerine zarar verebilir. Bu nedenle akvaryumunuzda yelpaze kuyruklu Japon balığı bakımı gibi bir planınız varsa akvaryumu olabildiğince sade tutmalısınız.

Uzun kuyruklu süs balıklarının kuyrukları yalnızca sahipleri için değil diğer balıklar için de cezbedici olabilir. Özellikle lepistes gibi küçük balıklar için bunlar adeta bir oyuncaktır diyebiliriz. Bu küçük balıklar akvaryumunuzda Japon balıklarınızı kovalar ve yakaladıkları ilk yerde kuyruklarından birer parça koparır. Oldukça uysal olan bu balıklar ise bu küçük balıklar bir şey yapmamayı tercih eder. Şimdiden söylüyoruz eğer balıklarınızın kuyruklarının görüntüsünü kaybetmemesini istiyorsanız başka cins koymayı aklınızın ucundan dahi geçirmeyin.

Tıkla Oku:  Kavgacı Siyam Balığı Fiyatları

Yelpaze kuyruklu Japon balıklarının özellikleri ile ilgili kısaca bir bilgi verdiğimize göre bu balıkların bakımı hakkında detaylı bilgiler verebiliriz. En iyi akvaryumcu benim diyorsanız dahi bir sonraki başlığı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı Nasıl Bakılır?

Yelpaze kuyruklu Japon balıklarının bakımı aslında diğer Japon balıkları ile hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Ancak yine de bazı hususlarda dikkat etmenizde fayda var. Gelin bunlar neymiş bir bakalım.

Öncelikle yelpaze kuyruklu Japon balığı nasıl beslenir sorusuyla bir başlayalım. Bu balık türleri ne verirseniz verin yiyecek olan balık türlerindendir. Ancak bu durum sizi sakın aldatmasın. Bu balıklarda doyma hissi olmadığı için fazla yemlemeniz durumunda balığınızı kaybedebilirsiniz. Bunun yerine gün içerisinde azar azar farklı yem türleri ile beslemeniz hem balığınız için hem de sizin için iyi olacaktır. Bu hususta artemia gibi canlı yemler, yeşil yapraklı haşlanmış sebzeler ve hazır satılan kuru yemler kullanılabilir.

Size bir soru. Hiç japon balığı nerede yaşar diye merak ettiniz mi? Cevaplarınızı yorumlarda bekliyoruz.

Yelpaze kuyruklu Japon balıklarını beslemek istiyorsanız akvaryum suyunun soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Bu balıklar 22 ila 24 derece kadar soğuk suda yaşayabilirler ve bundan zevk alırlar. Eğer balığınızın mutlu olmasını ve stresten uzak kalmasını istiyorsanız mutlaka akvaryum ısısına dikkat etmelisiniz.

Japon balıkları çok dayanıklı olan balık türleridir. Ancak bu durum onların hastalıklardan uzak kalacağı anlamına gelmez. Özellikle mantar hastalıkları Japon balıkları için büyük bir risktir diyebiliriz. Bunun için Japon balıklarınızı önceden koruyarak bu hastalıklara karşı koruyabilir ve olası hastalık durumunda bağışıklıklarının güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu noktada size bir tüyo vereyim. Her ne kadar birçok akvaryum sahibi akvaryumun temizliğinde ve su değişimi esnasında suyun tamamını boşaltıp dekorları yıkıyor olsa da aslında bu durum balıklar için tehlikeli bir durumdur. Yapılan bu işlemler sonrasında akvaryum içerisinde balıklar için yararlı olan canlılar da uzaklaşacağı için balığınızın bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve olası hastalıklara karşı açık hale gelir. Bu nedenle en fazla suyun %25 kadarını değiştirmelisiniz. Yani akvaryumda 100 litre su varsa 25 litre boşaltıp eklemeniz yeterlidir.

Bütün bu önerilere dikkat etmeniz Japon balıklarının ömrü için önemli bir yere sahiptir. Eğer bu tarz detaylara dikkat etseniz yelpaze kuyruklu Japon balıklarınızın 15-20 yıla kadar yaşarlar. Evet 15 20 seneden bahsediyorum çünkü bu balık türlerinde 30-45 yıllarına kadar yaşayan balıklar vardır.

Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı Fiyatı 2021

Yelpaze kuyruklu Japon balıkları ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de bu balıkların fiyatlarıdır. Yelpaze kuyruklu Japon balığı fiyatları 2021 yılı itibariyle ortalama 10 ila 25 TL arasında değişiklik göstermekte. Bu fiyatlar balığın boyundan tutun da yaşına kadar birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer bulunduğunuz bölgedeki pet shoplar bu balıkları ne kadara satıyor bilmek istiyorsanız bunu aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Bu şekilde diğer ziyaretçiler sizin yorumlarınızı görebilir ve size cevap verebilir.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment