Palyaço Balığı

23 Şubat 2023 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Bu içeriğimizde palyaço balığı ile ilgili bilgiler paylaştık.

Canlı Palyaço Balığı Fiyat

Palyaço balığı çok sevilen ve tercih edilen balık türüdür. Görünümleri nedeniyle tercih edilirler. Fiyatları ise boyutları ve cinsleri gibi bazı özelliklerine göre değişebilmektedir. 1 TL’ye bile Palyaço balığı bulunabilir. Ancak bu balık çok küçük boyutta olur. Ortalama olarak Palyaço balıkları 20 TL ile 200 TL arasında değişmektedir.

Palyaço Balığı Akvaryumda Yaşar Mı?

Palyaço balığı akvaryumda bakımı kolay ve gereksinimleri fazla olmayan bir balık türüdür. Ancak bu akvaryumlar basite indirgenmemelidir. Olması gereken şartlar hazırlanmadığında akvaryumda beslemek sorun çıkarabilir. Çünkü Palyaço balığı bu gibi durumlarda bazı tepkiler verebilmektedir. Bu tepkilerden en başlıcası  kuyruk, yüzgeç ve mukoza üzerinde görünen mantarımsı görüntülerdir. Bu yüzden Palyaço balığı seçerken son derece seçici olmalı ve özellikle uygun, mütevazi bir akvaryum hazırlanmamışsa daha da seçici olmak gerekir. Bu tip sorunlar Palyaço balığı üzerinde akvaryumunuzda da ortaya çıkabilir.

Diğer akvaryum canlıları içerikleri için tıklayın;

Palyaço balığı alırken bu balıkların akvaryuma ilgili, yeme ilgili, gözleri net ve hareketli olmalarına dikkat edilmelidir. Akvaryum kurulumunda tuzluluk değerleri 1019-1020 aralığında tutulursa sorunlardan biraz daha uzak olunur. Ayrıca bu balıkları beslerken çift olmaları da daha uygun olacaktır. Böylece balık stresten uzak kalır. Bunun dışında akvaryumlarında mecburiyet olmasa da doğal içgüdülerini sergilemeleri için konak bulundurmak yerinde olacaktır. Sakin özelliklere sahip başka anemon çeşitten balıklar da akvaryuma konulmalıdır. Mercanlar da tercih edilebilir. Sözün özü, Palyaço balığı beslemek için gerekli ekipmanlar ve yeterli koşullara sahip akvaryumlar tercih edilmelidir.

Palyaço Balığı Nasıl Çoğalır?

Palyaço balıkları, yavru bireylerin alınarak el tutturulması sonrası uygun şartlarda düzenli yumurtlama şeklinde çoğalırlar. Hepsi erkek doğan yavruların içinden baskın olan dişi olur. Anemon konak olarak kabul edilir ve üreme isteğinde tetikleyici rol oynamaktadır. 7. ve 8. gün suya dağılan larvaların toplanması ardından rotifer diyetine başlanmalıdır. Üremeleri için akvaryum sıcaklığı ortalama olarak 26-28 derece olmalıdır.

Türkiye’de Palyaço Balığı Var Mı?

Palyaço balığı, Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu ve Kızıldeniz’in sığ sularında yaşamaktadır. Türkiye denizlerinde doğal Palyaço balığı yaşamamaktadır. Ancak İstanbul Akvaryum’un Pasifik alanında Palyaço balığı sergilenir.

Palyaço Balığı Kaç Litrede Yaşar?

Sadece bir çift Palyaço 40-50 litre suda yaşar. Ancak 200 litre hacimli akvaryumlar, üremeleri için daha uygun boyuttadır.

Palyaço Balığı Nesli Tükendi Mi?

Palyaço balığının nesli tehlikededir. Deniz bilimciler, araştırmaları sonucu Palyaço balıklarının sayılarının azaldığı ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmalara göre balıklar stres altındadır. Palyaço balıklarının stres hormonlarının arttığı, cinsellik hormonlarının düştüğü tespit edilmiştir. Palyaço balıklarının neslinin tükenmesinin en önemli nedeni küresel ısınma olarak görülmektedir. Isınan okyanus suyunun zarar verdiği anemon çiçeğini evi olarak kullanan Palyaço balıkları büyük risk altındadır. İlerleyen dönemde bu riskin daha da artacağı düşünülmektedir. Ayrıca Palyaço balıklarının akvaryumda beslenmeleri de nesillerinin tükenmesine sebep olmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.