Pleymut Tavuk Nedir? Pleymut Tavuk Irkı Özellikleri 2022

11 Haziran 2022 - 22:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Pleymut tavuk nedir, Pleymut tavuk cinsi hangi özelliklere sahiptir vb. sorularınız varsa bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Bu yazımızda pleymut tavuklar ile ilgili çok önemli bilgiler vermeye çalıştık.

Pleymut Tavuk Nedir? Pleymut Tavuk Özellikleri

Cins ismini Amerika’daki Plymouth bölgesinden alan, Plymouth rock tavuğu olarak anılan Pleymut tavuk cinsi 1874 yılında ABD tavukçuluk standartlarına alınmıştır. 1880 yılından sonra dünya genelinde yaygınlaşamaya başlamış ve ilk olarak İngiltere’de daha sonra Hollanda’da görülmüştür.

pleymut tavuk nedir

Türkiye’ye bu ırk ilk kez 1954 yılında gelmiştir. Bu ırkın çalışmalarını ülkemizde Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü yapmıştır. Ülkemizde aynı zamanda çilli, plamıt ve Ankara pleymut isimleri ile de anılmaktadır. Ülkeye gelir gelmez çok sevilen bir ırk olmuştur fakat bu ırkın devamı sağlanamamış ve diğer ırklarla kırılarak melezleştirilmişlerdir.

Pleymut Tavuk Özellikleri

Pleymut tavuk özelliklerine bakacak olduğumuzda Türkiye’de yetiştirilecek ideal tavuklardan biridir. . Pleymut tavuklar, yumurta ve et bakımından verimli tavuk cinslerinden biri olması nedeniyle tercih edilir.Pleymut tavuk ırk olarak kombine tavuk ırkıdır. Bu ırk normal ve batmam olmak üzere iki farklı sınıfa ayrılır. Pleymut tavuk türünün ağırlıkları horozlar 4-4,5 tavukları ise 3 ila 3,5 kilo arasında değişir.

Pleymut tavukları klasik tavuk görünümüne sahiptirler, iri gövdeye ve üçgen görünümünde bir boyuna sahiptirler. Göğüsleri oldukça kaslı ve sırtları bol tüylüdür. Bu yüzden cüsseli görünürler. Bacakları uzun ve tüysüzdür ve rengi sarıdır. Gaga, göz ve ibikleri oldukça kırmızıdır.

İlginizi Çekebilir: Paçalı Tavuk Fiyatları

Pleymut tavuğunun 7 cins varyetesi bulunmaktadır. İlk olarak ıslah edilmiş olan rengi Çizgili (Barred) rengidir. Bu renkten farklı olarak sarı, siyah, beyaz, silver, keklik desenli gibi birçok renk varyasyonu bulunur. En fazla tercih edilen tavukların cinsi beyaz ve çubuklu olanlardır.

Bulundukları yere çabuk uyum sağlarlar ve tavuk olarak oldukça uysaldırlar. Yumurta ya da et tavuğu olarak kullanabilmektedirler. Diğer tavuk cinslerinden daha fazla yem tüketirler. Pleymut tavukları gurk olur mu konusuna gelirsek bu tavuklar çok nadir gurk olmalarına karşın çok iyi birer bakıcıdırlar. Çok meraklı ve araştırmacıdırlar. Uçma kabiliyetleri sınırlıdır bu yüzden bakımları kolaydır. Civcivleri oldukça hızlı bir şekilde olgunluğa ulaşır ve gelişir. Parazitlere ve hastalıklara karşı dirençlidirler.

Pleymut Tavuk Yumurta Verimi

Yumurta ıslah programlarında ağır yumurta elde edilmesi amacıyla pleymut tavuk cinsi tercih edilmektedir. Bu ırk normal koşullarda 20. haftadan itibaren yumurta üretimi yapmaya başlar. Ortalama 6 haftalık olduklarında yumurtaya gelmektedirler. Yumurta veriminin başlamasından itibaren 220-240 arasında yumurta yaparlar. Bu verimin elde edilmesi için tavuğun doğru ortamda ve düzgün bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Pleymut tavuk yumurta, 60-70 gram ağırlığındadır pleymut tavuk yumurta rengi krem rengi bir renge sahiptir. Pleymut tavukları özel yapan özelliği çok yumurta yapmaları değil kötü hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde de yumurta yapabilmeleridir.

Pleymut Tavuk Fiyatları

15 -20 hafta arasında değişen yaşlardaki pleymut tavuk fiyatları genel olarak 20-25 TL arasında değişmektedir. Hem pleymut tavuğunu alırken hem de diğer ırk tavukları alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ırkın özelliklerini tamamen taşıması, sağlıklı olması ve aşı durumudur. Bazen ırkların melezleri satılmaktadır. Bu tarz tavuklarda genel özellikler ve verimlilik aynı olmayabilir. Aynı zamanda civcivlerin, yarkaların ve horozların da genel sağlık durumları oldukça önemlidir. Aşıları tam olarak yapılmış canlıları almak bulaşıcı hastalıkların önüne geçmeyi sağlar.

https://www.youtube.com/watch?v=8Xu_n6N9Yfw
pleymut tavuk nedir

Pleymut Tavuklar Kaç Aylıkken Yumurtlar?

Pleymut tavuklar ortalama 9 aylık olduğunda yumurta vermeye başlarlar.

Paçalı Tavuk Kaç Para?

Paçalı tavuklar çok geniş bir yelpazede incelenir. Bu tavukların fiyatları hakkında net bir bilgi vermemiz mümkün değildir.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.