Kediler Neden Tıslar? Kediler Birbirine Neden Tıslar

26 Ağustos 2022 - 0:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Kediler neden tıslar sorusunun yanıtını bu yazımızda verdik. Eğer sizin de kediniz size tıslıyorsa ve bu soruna bir çözüm bulmak istiyorsanız hazırladığımız içerik işinizi görebilir. Özellikle ilk kez kedi satın alan kişilerin bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumasını öneriyoruz.

Kediler Neden Tıslar?

Kediler fiziksel olarak çatışmalardan kaçmak için, rakiplerini veya düşmanlarını caydırmak adına vücut duruşlarını ve seslerini kullanır. Kedi tıslamasının anlamı karşı tarafa yapılan bir uyarıdır. Savunma sesi olarak kullanılan tıslama, yakın çevreden gelen korku veya tehlikelere karşı hissedildiğinde verilen tepkidir.

İlginizi çekebilir: Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kediler Neden Tıslar

Kediler Neden Tıslar

Yavru Kediler Neden Tıslar?

Yavru kediler genelde annelerin yanında oyun oynar ve annelerinin yanından ayrılmak istemezler. Yorgun ve uykusuz anne oyun havasında olmamasından dolayı hormonlarının etkisi ile sinirlenebilir. Rahatsız olan anne yavrularına uyarı anlamında tıslayabilir.

İlginizi çekebilir: Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Yavru kediler sahiplerinin davranışlarından hoşlanmadığında, rahatsız olduklarında duygularını dile getirmek için sahiplerine tıslayabilir.  Bazı yavru kediler ise buna katlanmaz saldırgan olabilir. Uyarı anlamında yılan sesine benzeyen ses çıkarırlar.

Kedi Tıslaması Sebepleri

Tıslama hayvanın savunmaya geçtiğini ve kendini korumak amacı ile hazıra geçtiğinin bilinmesi gerekir. Tıslamanın bir başka anlamı ise uzak durmanız ve kendisi ile belli bir mesafenin olması gerektiğinin hatırlatılmasıdır. Kedi sahibine karşı tıslayabileceği gibi yabancılara da tıslar.

Tıslayan kediye fazla yaklaşmamak yerinde davranış olur. Tıslayan kediye nasıl yaklaşılması gerektiği bilinmelidir. Tıslayan bir kedinin uyarılarını dikkate atmayan bir kişi bunu devam ettirdiğinde kedi diş veya pençe atmak sureti ile zarar verebilir.

İlginizi çekebilir: Kedi Uyurken Titriyor

Bunun nedeni ise kedinin korktuğu ve size başka sahibinin olduğunun bildirmesini yapar. Açık olarak söylemek gerekirse tıslayan kedi mutsuz bir kedidir.

Kediler Birbirine Neden Tıslar?

Tıslama kedi tarafından karşı tarafa yapılan bir uyarıdır. Fiziksel olarak çatışmalara girmek istemeyen kediler rakip veya düşmanlarını uyarmak için vücut duruşları ile işaret verirler.

dişi kedi erkek kediye neden tıslar

Rakip veya düşmanının bunu dikkate almaması durumunda tıslayarak uyarıyı devam ettirir. Tıslayan kedi karşı tarafı sözlü olarak uyarma gönderiyordur. Savunma amaçlı kullanılan bir yöntemdir.

Dişi Kedi Erkek Kediye Neden Tıslar?

Kızgınlık döneminde erkek kediler genelde sağa sola işeyerek bunu belli ederler. Koku bırakma ile işaret veren erkek kediler bu konuda ısrarcıdırlar. Dişi kediler lordoz pozisyonu almadan birleşme meydana gelmez. İdrar püskürten erkek kedi, dişi kedi tarafından istenmiyorsa tıslama ile bunu belli eder.

Kedim Beni Görünce Tıslıyor

Her canlı duygularını farklı yöntemler ile dile getirir. İnsanlar konuşurken ses tonlarını değiştirirken, jest ve mimikleri ile bunu ifade eder.

Kedilerinden kendilerine göre beden dilleri mevcuttur. Bu beden dilini kullanan kediler karşı tarafa mesaj göndermek için değişik ürkütücü sesler çıkarabilir. Tıslama bir öfkenin neticesinde ortaya çıkan belirtidir.

Eğer kedim bana tıslıyor diyorsanız, kedinizin neden öfkelendiğini bilmeniz gerekir. Tıslanan nesne veya canlıya mesaj ileten kedinin beden bilini bilmek gerekir.

Kediyi sakinleştirmek, evcil hayvan olan kedi için önemlidir. Evde kedinize nasıl davranılması gerektiğini bilmeniz kediniz açısından önemlidir.

Eğer bir kediniz size sırtını dönerek oturuyor ise, bu sizi sevmediği, sizi görmemezlikten geldiği anlamına gelmez.  Kediler insanlar tarafından soğuk ve mesafeli olarak algılanabilir.  Fakat bunun mantıklı bir açıklaması vardır. Kedilerin oldukları gibi davrandığını bilmek gerekir.  Et obur, avcı ve yabani kendilerinden büyük olan yırtıcıların avı olarak görebilir.

Kediler sevgi güven bakımından köpeklerden farklı bir yapıya sahiptirler. Sevgi ve güven konusunda eksikleri ifade etme açısından farklılık gösterir.

Kendilerini güvende hissetmeyen kediler bu gibi beden dillerini kullanabilirler.  Bazı insanlar kedinin kucakta kıvrılması davranışı dışında kalan davranışlarını, kedilerin onları sevmediği anlamış çıkarabilir.

Kediler etrafında bulunan düşmanlarına karşı ve avcı olmalarından dolayı yırtıcılardan korunmak, avlarını yakalayarak hayatta kalmak için davranış biçimleri mevcuttur. Yakalanmamak adına saklanır, avlanır.

Bunun yanı sıra saldırılara karşı güvenli bölgeleri tercih ederler. Yapılarından kaynaklanan duruma göre hareket edebilirler. Bu hareketler insanlar arasında hoşlanmama, nefret etme olarak algılanabilir.

Tıslayan Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kedileri sevmek ve onlarla yakınlık kurmak istiyorsanız, onların vücut dilini bilmeniz adına gözlemlemeniz gerekir. Hangi davranışlara ne tür tepki veriyor bakmanız önemidir. Sevilmek isteyen kedinin kendini sevdirmesi için kendiliğinden yaklaştığını unutmamak gerekir.

Evde çocuk bulunuyor ise, çocukların evde kediye nasıl davranılması gerektiği öğretilmelidir. Bazı kediler sakin olmalarına karşı, bazı kediler agresif olabilir. Agresif olan kediler, aslında bir şeyler ifade ediyordur.

Kedileri sakinleştirme adına onların davranışlarına anlam vermek önemlidir. Kedilerin nelerden korktuğu ve hangi davranışlara nasıl bir tepki verdiğini çocuklara öğretmek gerekir. Bu bilgiler aynı zamanda yetişkinler için de geçerlidir. Bu sayede kedi kızgın olsa bile onu sakinleştirmenin yolları öğrenilmiş olur.

kedi tıslaması

kedi tıslaması

Evinizde kedi barındırıyorsanız, kediniz için güvenli bir ortamlar oluşturun. Kediniz bazen kendisini kötü hissettiği anlar olur. Bu gibi durumlarda huzur ve sessizliğe ihtiyacı olan kedi güvenli ortamlarda sakinleşebilir. Bu gibi durumlar için güvenli ortamlar oluşturmanız gerekir. Beslediğiniz ev arkadaşınızın nelere tısladığını dikkate almalısınız.

Kedinizin huzura ermesi için stresten, korku ve kaygılardan arındırılması adına bu tür güvenli bölgelerin oluşturulması kedi sahibi için avantaj sağlar. Evin üyesi olduğunu kabul eden kedi daha huzurlu olur.  Şayet kedinizin acı çektiğini düşünüyorsanız, ona nazik davranarak kabına koyup veterinere göstermek gerekir.

Kedim Yabancılara Tıslıyor

Tıslayan kedi karşı tarafı birçok noktada uyarıyordur. Savunma sesi olarak bilinen tıslama yakın çevreden gelebilecek tehlikelere karşı korunmadır. Kediniz için tehdit siz olabileceğiniz gibi başka kişi ve hayvanlar da olabilir. Kendini güvende hissetmeyen kedi yabancılara karşı tıslayabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.