Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kediler neden sırtını kamburlaştırır? Sorusu kedisi olan herkes tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Kedi dostlarımızın bazen sırtını kamburlaştırdığı görülmektedir. Kediler tatlı oldukları kadar bazı durumlarda da agresif davranışlar gösterebilmektedirler. Özellikle sahipleri tarafından azar işitince tüyleri diken diken olur ve sırtlarını kamburlaştırırlar. Kedilerde sırt kamburlaştırma daha çok yavru kedilerde görülen bir durumdur.

Yavru ve Yetişkin Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kediler neden sırtını kamburlaştırır? Sorusu özellikle yeni kedi sahiplenen kişilerin oldukça merak ettiği bir konudur. Kedilerde bu durum içgüdüsel olarak gerçekleştirilmektedir. Kedilerin sırtını neden kambur yaptığı aşağıdaki gibidir:

  • Kedi stres altında olabilir.
  • Kedi savunma pozisyonunda olabilir.
  • Oyun oynuyor olabilir.
  • Kedi esniyor olabilir.

Diğer kedi içerikleri için tıklayın;

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Kediler Pilav Yer Mi? Tüm Detaylarıyla

Oridermyl Krem

1 of 5

Yukarıdaki durumlar neticesinde kedilerde sırt kamburlaşması meydana gelebilmektedir. Bu durumda korkulmasına gerek yoktur. Kısa bir sürede bu durum bitecek ve kediniz normal haline dönecektir.

Kediler Sırtını Neden Kambur Yapar?

Kediler neden sırtını kambur yapar? Sorusu kedi severlerin en fazla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle yeni kedi sahiplenen kişiler bu durumu oldukça fazla merak etmektedir. Bu durumda korkulacak hiçbir durum olmadığı bilinmelidir. Bu hareket kediler için sonradan öğrenilmiş bir harekettir. Kediler bu hareketi diğer kedilerden görerek öğrenmektedir. Genellikle agresif olduklarında kısa süreli olarak bu hareketi yaparlar. Ayrıca oyun istediklerinde de sırtlarını kamburlaştırarak sahiplerine durumu anlatmaya çalışırlar. Ayrıca kediler stres altındaysa da sırtlarını kamburlaştırmaktadırlar. Kediler rahatlarına oldukça düşkün hayvanlardır. Bu nedenle uyandıktan sonra da gerilme hareketi yaparak sırtlarını kamburlaştırabilirler.

Tıkla Oku:  Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? 1 Haftada Tedavi

Kediler Neden Sırtını Kabartır?

Kediler neden sırtını kabartır? Sorusu ile kediler hakkındaki genel bilgiler öğrenilebilmektedir. Kediler genel olarak sinirli ve tutarsız canlılardır. Kedilerin çoğu sahiplerine karşı bazı durumlarda sinirlenebilmektedir. Özellikle kediyi sevmek için sıkıştırdığınızda kediniz bu durumu istemiyorsa o zaman sırtını kamburlaştırarak sinirlendiğini belli edecektir. Özellikle yavru kedilerde bu duruma daha sık rastlanmaktadır. Yavru kediler henüz çok küçük olduğu için her şeyden oldukça fazla korkarlar. Bu durumda da kendilerine korumak amacıyla sırtlarını kabartırlar. Bu durumlarda kedilerin tırmalama yapması son derece normaldir. Tırmalamanın önüne geçebilmek adına kedinin tırnak bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu sayede kedinin tırmalaması can acıtmayacaktır.

Kedi Kamburu Duruşu

Kedi kamburu duruşu sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Kediler kambur duruyorlarsa sahiplerine bir şey anlatmak istemektedirler. Kambur duruşun sebepleri aşağıdaki gibidir:

  • Kediler sadece oyun oynuyor olabilirler.
  • Kedi stres altında ya da korkmuş olabilir.
  • Kedi sinirli olabilir.
  • Yada gerinmek amacıyla kambur duruşta olabilir.

Kedinin kambur duruşu son derece doğal ve normal bir harekettir. Kedide herhangi bir sağlık problemi yoksa kedinin kambur durması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Kedinin ne amaçla kambur durduğu anlaşılırsa bu durum anında çözüme kavuşturulmuş olacaktır. Kedi eğer oyun için kambur duruyorsa oyun oynandığı taktirde duruşunu düzeltecek ve eğlenmeye başlayacaktır. Kediniz oyu oynarken sizi ısırabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek adına erkenden çözüm bulunmasında fayda olacaktır.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment