Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır konulu bu yazımız sayesinde dişi kedilerde kızgınlıkta ortaya çıkan belirtileri hafifletme yollarını öğreneceksiniz. Eğer dişi kedi sahibi iseniz bu yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Sakinleştirici

Bütün canlılar yılın belirli bir döneminde kızgınlık dönemine girerler. Bu dönem aslında çiftleşme dönemi için kullanılan bir tabirdir. Daha çok kedi ve köpek gibi canlılarda gördüğümüz bu dönem sayesinde hayvanların çiftleşme istekleri artar ve dolayısıyla üremeleri gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: Kedi Aşı Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Bu yazımızda en çok beslenen canlılardan biri olan dişi kediler de kızgınlığa girişin ortaya çıkardığı rahatsızlıkları giderme konusunda bilgilendirmeler vermek istiyoruz. Çünkü dişi kediniz kızgınlık dönemindeyse muhtemelen sizlerin de rahatsız olacak durumlar ortaya çıkacaktır.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 9
kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır
kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi ortaya çıktığında çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Bunlardan en belirgini kedinin şiddetli hareketlerle dışarı çıkmaya çalışmasıdır. Eğer “dişi kedimi bu aralar eskiye nazaran daha fazla dışarı çıkmaya çalıştığını fark ettim” diyorsanız muhtemelen sizin kedinizde de kızgınlık süreci başlamıştır.

Öyle ki bu kediler dışarıya çıkmaya çalışırken sürekli miyavlarlar ve diğer kedilerin dikkatini çekmeye çalışırlar. Bazı durumlarda sokaktaki kedilerin evinize girmeye çalıştığını da görebilirsiniz. Bu dönemin kedi tarafından istenmeden yapıldığını belirtmek isteriz.

Kedilerde kızgınlık süreci esnasında ortaya çıkan bir diğer belirti ise sürtünmedir. “Dişi bir kedim var ve sürekli bana sürtünüyor” diyorsanız sizin kedinizde de kızgınlık dönemi başlamıştır diyebiliriz.

Tıkla Oku:  Kedilerde Sarılık Nedenleri ve Tedavisi

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır

Kızgınlık dönemindeki kedilerin gösterdiği belirtiler bazen sahiplerini çok ciddi bir şekilde rahatsız edebiliyor. Ve hatta hormonları fazla çalışan bu kediler kendileri de rahatsızlık duyabiliyor.

kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır
kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır

Kedinin yılda birkaç gün boyunca çektiği bu rahatsızlıkları önlemenin birkaç yolu bulunuyor. Bakalım veteriner hekimler tarafından önerilen kızgınlık döneminde dişi kedi rahatlatma yöntemi kedinizin rahatlamasını sağlayacak mı?

Kızgınlık Dönemine Giren Dişi Kediyi Rahatlatma Yolları

Veteriner hekim tarafından önerilen kızgınlık sürecindeki dişi kedi rahatlatma yolları şu şekildedir;

  • Kedinizi sık sık sevin, tüylerini okşayın.
  • Dişi kedilerinizi erkek kedilerden uzak tutmaya çalışın. Erkek kedim var diyorsanız mutlaka erkek kedinizi ayırmalısınız.
  • Eğer kediniz dışarı çıkmaya çalışıyorsa onu engellemeye ve dikkatini dağıtmaya çalışın
  • Kedinizle sık sık oyun oynayın
  • Bazı veterinerler kulak çubuğu uygulamasını önermektedir. Veteriner hekimiminize danışarak konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bunlar çoğunlukla geçici rahatlatma yollarıdır. Kızgınlık dönemindeki kediyi rahatlatmanın en iyi yolu kedinizi kısırlaştırmaktır. Bu konuda yan etkileri vb. konuları veterinerinize danışın. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız kedi kısırlaştırma fiyatları konulu yazımızı mutlaka okumalısınız 😊

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer kediler hakkında başka bir bilgiye ulaşmak isterseniz şu yazılar da işinize yarayabilir 😊

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 22 Average: 4]
Leave a comment