Kedilerin Çiftleşmesi, Kediler Nasıl Çiftleşir?

Kedilerin çiftleşmesi ile ilgili bilgiler paylaştığımız bu içerikte kedi çiftleşmesi ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda kediler nasıl çiftleşir, kediler hangi ayda çiftleşir, kedi çiftleşmek istemezse ne yapılmalı vb. sorulara yanıt verdik.

Kedilerin Çiftleşmesi

Diğer bütün hayvanlarda olduğu gibi kedilerin de çiftleşmesi gerekir. Bu durum oldukça doğal olan ve türün devamlılığı için gerekli olan bir durumdur. Aksi halde yeni kedi türleri ortaya çıkmazdı değil mi 😊

kedilerin çiftleşmesi
kedilerin çiftleşmesi

Kedilerin çiftleşmesi diğer hayvanlara oranla biraz daha kolaydır. Genellikle bahar ve yaz aylarında kızgınlık döneminde olan kediler yine bu aylarda çiftleşmeye başlarlar. Daha sonrasında da büyük bir ihtimalle yavru kediler dünyaya gelir.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

1 of 12

Kedi Çiftleşmesi İçin Ne Yapılır?

Kedi çiftleşmesi için çok fazla bir şey yapmaya gerek yok. Çünkü doğal bir durum olan çiftleşme süreci kendiliğinden gerçekleşir. Tabi bazı durumlarda kedi sahiplerinin de bazı uygulama yapmasına gerek duyulabilir.

Eğer kediler çiftleşme dönemi gelmesine rağmen kızgınlık dönemine girmiyorlarsa iki farklı cinsteki kedi bir araya getirilmelidir. Bunun için evin bir odası özel olarak ayrılmalıdır. Daha sonra farklı cinsiyetteki kediler yalnız bırakılmalıdır.

kedi çiftleşmesi
kedi çiftleşmesi

Olgun olan farklı cinsiyetteki kediler bir araya geldikten sonra birbirlerine kur yapmaya başlar. Burada bir süre geçirdikten sonra muhtemelen döllenme gerçekleşir. Daha sonraki süreçte kedi sahiplerinin dişi kediyi takip etmesi gerekir.

Kediler Nasıl Çiftleşir?

Kediler penis ve vajina birleşimi ile çiftleşirler. Erkek kedi penisini dişi kedinin vajinasına yerleştirdikten sonra çiftleşme tamamlanır. Bu süreçte döllenmenin olması ve yavru gelişiminin sağlanması için erkek kedi spermlerinin dişi kediye aktarılması gerekir.

kedi nasıl çiftleşir
kediler nasıl çiftleşir

Spermler kaliteliyse ve döllenme için yeterliyse birkaç gün içerisinde fetüs oluşumu başlar. Sonraki süreçte kedi hamile kalır ve yavrular dünyaya gelir.

Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Kediler bahar aylarında kızgınlık dönemine girer. Bu genellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Bununla birlikte yaz aylarında da kedi çiftleşmesi görülebilir.

Aslında kediler yılın bütün aylarında çiftleşebilir. İçgüdüsel olarak bahar ayları çiftleşme dönemi olarak algılansa da uygun koşullarda yılın diğer aylarında da çiftleşme gerçekleşebilir.

Erkek Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Erkek kediler genellikle Mart aylarında kızgınlık dönemine girerler. Diğer aylarda biraz daha az çiftleşme isteği görülür. Erkek kedilerin çiftleşmesi için dişi ile bir araya gelmeleri sağlanabilir.

Dişi Kediler Ne Zaman Çiftleşir?

Dişi kediler Nisan ve Mayıs aylarında daha kızgın haldedir. Kızgınlık döneminde dişi kedi bu aylarda daha kolay bir şekilde çiftleşir. Çoğu zaman erkeğe karşı bir sorun çıkarmaz.

Tıkla Oku:  Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kediler Kaç Yaşında Çiftleşir?

Kediler hemen hemen her yaşta çiftleşebilir. Ancak uzmanlar genellikle 2 yaşından sonra kedilerin çiftleştirilmesi gerektiğini önermektedir. Bu hem kedinin fiziksel olarak gelişmesi hem de annelik olgunluğu için gereklidir.

Yaşın artmasıyla birlikte anne kediler yavrularına daha iyi bakar. Nitekim bu her zaman böyle olmuştur. Yaşın ilerlemesi ve doğum sayısının artmasıyla birlikte annelik bakımının kolaylaştığı görülmüştür.

Dişi Kedi Çiftleşmek İstemezse Ne Olur?

Dişi kediler kimi zaman çiftleşmek istemeyebiliyor. Bu durum onların erkek seçiminde dikkatli olmasından kaynaklıdır. Yani oldukça doğal bir durumdur.

Ev ortamında olan ve çiftleşmek istemeyen dişi kedi asla baskı altında bırakılmamalıdır. Tam aksine rahat bırakılmalı ve erkek kediyle zaman geçirmesi için şans tanınmalıdır. Bu sayede çiftleşme gerçekleşebilir.

Kediler Çiftleştikten Sonra Ne Yapar?

Kediler çiftleştikten sonra normal yaşamlarına devam ederler. Bazı kediler çiftleşme esnasında yorulduğu için çiftleşmeyi takiben uyuklayabilir ve dinlenebilir. Bu kedilerin asla rahatsız edilmemesi gerekir.

Bazı kediler çiftleştikten sonra içgüdü ile birlikte saldırganlaşabilir. Kızgınlık dönemi sona erse dahi çiftleşmenin getirdiği gerginlik kedilerin eskisinden daha saldırgan olmasına yol açar. Bu kedilerin ayrı bir ortamda tutulması ve kızgınlığının geçmesi beklenmelidir.

Kediler Hangi Ayda Çiftleşir? Kedilerin Çiftleşme Ayı

Kediler için çiftleşme mevsimi bahar aylarıdır. Mart, Nisan ve Mayıs ayları kedilerin en çok çiftleştiği aylar içerisindedir. Bununla birlikte iç kesimlerdeki kediler Haziran aylarında da çiftleşebilir.

Aslında kedi çiftleşmesi için net bir tarih vermek doğru olmayacaktır. Çünkü koşullar uygun olduğu taktirde kediler hemen hemen her ay çiftleşebilir. Yani bahar ayı geldi diye kedilere çiftleşmesi için baskı yapılmamalıdır.

Dişi Kedinin Çiftleştiği Nasıl Anlaşılır?

Dişi kediler çiftleştikten sonra bir köşeye çekilir ve dinlenirler. Bundan sonraki süreçte eskiye nazaran daha sinirli olabilir. Ancak bu genellikle geçici bir durumdur. Asıl belirtiler 1-2 hafta sonra ortaya çıkar.

Çiftleşen dişi kedilerin öncelikle karınları şişer. Bu yavru oluşumunun başladığını gösterir. Bununla birlikte kediler daha hassas olabilir. Bu dönemdeki kedilerde ishal görülebilir. Birçok kişinin kedim ishal ama halsiz değil dediği görülmüştür.

Erkek Kediler Annesi İle Çiftleşir Mi?

Erkek kedilerin anneleri ile çiftleşmesi gerekmez. Kaldı ki çoğu zaman kediler annelerinden ayrılıp başka yerlere verildiği için bu durumla çok sık karşılaşılmıyor.

Bazı durumlarda bir araya gelebilen anne ve yavru kediler çiftleşebilir. Bu bazı genetik problemleri ortaya çıkaracağından kontrol edilmesi gereken bir durumdur.

Kedi Çiftleşmesi Kaç Gün Sürer?

Kedi çiftleşmesi ortalama 2 gün içerisinde başarıyla tamamlanır. Çiftleşmekte inatçı olan kedilerin 1 hafta kadar birlikte kalması önerilir. Bu sayede döllenme şansı da artar.

1 kere çiftleşmek hamile kalmak için yeterli olmayabilir. Özellikle zor hamile kalan kedi cinslerinin birkaç çiftleşme için bir arada tutulması gerekir.

Erkek Kedi Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Erkek kediler 1.5 yaşında çiftleşmeye başlar. Bu her ne kadar normal görünse de tecrübesiz olacaklarından 2 yaşına kadar çiftleştirilmemeleri önerilir. Aynı durum kediler için de geçerlidir.

Kedilerin çiftleşmesi genel olarak bu şekildedir. Kedi çiftleşmesi süreci ve kedi nasıl çiftleşir sorusuna yanıt için veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 4]
Leave a comment