Kedi

Kedi Kısırlaştırma Sonrası Yapılacaklar Erkek, Dişi 2022

Kedi kısırlaştırma sonrası ne yapılır, kediler operasyon sonrasında hangi davranışları gösterir, kedi kısırlaştırma işleminden sonra ne yapılmalıdır? Kedi kısırlaştırma ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu yazımızda mevcut!

Kedi Kısırlaştırma Sonrası

İnsanların beslediği canlıları göz önünde bulundurduğumuzda en çok kedilerin tercih edildiğini görüyoruz. Kediler hem sevimli olmaları hem de kolay beslenebiliyor olmaları nedeniyle en çok tercih edilen evcil hayvan türleri arasında yer alıyor.

Kediler her ne kadar sevimli ve bakımı kolay olan canlılar olsa da zaman zaman sahiplerine sorun çıkartabiliyorlar. Bu da daha çok kızgınlık döneminde ve kısırlaştırıldıktan sonra ortaya çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Tıkla Oku:  2 Aylık Kedi Kaç Kilo Olmalı? Dişi - Erkek
Tıkla Oku:  Polidaktili Kedi Hakkında Herşey
Tıkla Oku:  Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kısırlaştırma işlemi kedilerde ameliyat ile yapıldığı için sonrasında bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Kısırlaştırma ameliyatından sonra kedilerde bazı komplikasyonlar ortaya çıkabildiği için bu yazı boyunca bu önlemleri üzerine basa basa anlatacağız.

kedi kısırlaştırma sonrası
kedi kısırlaştırma sonrası

Kedilerde kısırlaştırma sonrası ilk dikkat edilmesi gereken şey ameliyat yerinde iltihaplanma olup olmadığının kontrol edilmesidir. İlk birkaç saat içerisinde hijyenik şartlar yerine getirilmezse birkaç gün içerisinde ve hatta aynı gün enfeksiyona bağlı iltihaplanma görülebiliyor. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışmalısınız.

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra ameliyat yerini yalama gibi bir davranış sergilerler. Bu da yara yerinin istenmeyen sağlık sorunlarına neden olmasına yol açabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için kedilere yakalık almanızı öneriyoruz.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Sonrası             

Erkek kedilerde ameliyat sonrası idrarda kan görülmesi sıkça yaşanan bir durumdur. İdrar ile birlikte kanamanın gelmesi çoğu zaman normal karşılanmakla birlikte ilerleyen durumlarda çok ciddi sağlık sorunlarının bir habercisi olarak bir belirti haline de gelebilir.

Erkek kediler kısırlaştırma işlemi sonrasında dişilere göre biraz daha sakin kalırlar.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrasında kilo alma çok sık yaşanan bir durumdur. Kedilerin kilo alması diyet ile kontrol altına alınabilse de metabolizma ve hormonlarda değişiklik olduğundan toparlanma sürecine girmek biraz daha zor olur.

Bu aşamada mama ve su verirken olabildiğince dikkatli olmanızı öneriyoruz. Yavru kedi için geçerli olmamakla birlikte kısırlaştırılmış kedi maması kullanmak sizin için uygun olabilir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Davranışları Nasıl Değişir?

Kısırlaştırılan kedilerde işlem sonrasında davranış değişikliği ilk etapta olumsuz olsa da ilerleyen süreçlerde daha olumlu bir hale gelir. Ameliyat sonrası kendini toparlayan kedi daha sakin ve uysal hale gelir.

kedi kısırlaştırma sonrası erkek dişi davranışlar
kedi kısırlaştırma sonrası erkek dişi davranışlar

Öte yandan işleme girene kadar stres ile karşı karşıya kalan kediler bunu bir travma yerine koyarak işlem sonrasında bir süre huzursuz davranışlar gösterebilir. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda kedinizin stresin azaltmaya yönelik faaliyetler yapmayı unutmayın.

Kedi kısırlaştırma sonrası dikkat edilecek hususlar bu şekildeydi. Eğer kediler hakkında merak ettiğiniz başka hususlar varsa web sitemizde kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz.

SSS

Kısırlaştırılan kedi ne kadar sürede iyileşir?

Kısırlaştırılan kedi 1 ila 3 hafta arasında iyileşme gösterir.

Kısırlaştırma ameliyatı sonrası ne yapmalıyım?

Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında kedinizin enfeksiyon kapmasını önlemelisiniz.
İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Doğan Uludoğan

Reklam ve kaldırılmasını istediğiniz içerik için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu