Kaz Civcivi Bakımı Nasıldır? Kaz Yavrusu Ne Yer

22 Haziran 2022 - 22:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Kaz civcivi ve kaz yavruları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız hazırladığımız bu içerik tam size göre. Bu yazımızda kaz yavrusu bakımı ile ilgili her detaya yer verdik.

Kaz Civcivi

Bir kuş türü olan ve hepimizin oldukça sevimli bulduğu Kaz civcivleri kümes hayvanları arasında en hızlı gelişime sahiptir. Bu gelişim nedeni ile Kaz civcivlerinin yaşayacağı ortamın da geniş olması gerekmektedir. Bu yavrular için en önemli şeylerden birisi sıcaklık faktörüdür. Bu civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra yeterli miktarda ısıyı almaları gerekir.

kaz civcivi bakımı

kaz civcivi bakımı

Yeni doğmuş bir kaz civcivini yaşayacağı kümese koymadan, bulunacağı ortamın sıcaklığından emin olunması gerekmektedir. Bu yüzden civciv gelmeden bir gün önce kümes bir termometre yardımı ile ısıtılmaya başlanmalıdır.

Kaz Kaç Günde Civciv Çıkarır?

Kazlar, tavuk veya diğer yumurtlayan hayvanlar gibi kısa süren bir kuluçka dönemine sahip değildir. Genel olarak sağlıklı bir kaz, 30 ila 34 gün arasında bir kuluçka süresi vardır. Bu dönemin sonunda kaz yavruları yumurtadan çıkmaktadır.

Genel itibari ile kuluçka dönemi yaz başlangıcında yani Mayıs-Haziran aylarında başlar. Bu aylarda kuluçka dönemini sağlıklı ve rahat bir şekilde atlatan kazlar yavrularına kavuşur.

Kaz Civcivi Bakımı

Kaz civcivleri için hazırlamış olduğunuz kümesin sıcaklığı, hijyeni ve kuru olması oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca bazı hastalık taşıyan böceklerin, kazların hasta olmasına sebep olmaması için kümes içerisinde bulunmaması gerekmektedir.

Bazı böcek ve kemirgen canlıların kümese girip, kaz civcivlerinin sağlığını tehlikeye atmaması için  özel bir dikkat ve özveri şarttır.

Kaz Civcivi Satanlar

Kaz civcivi satan insanların dikkat etmesi gereken başlıca kurallar vardır. Bunların ilki: civcivin yaşadığı kümesi temiz ve sıcak tutmaktır. Bu kural hem civcivin hasta olmaması için hem de daha fazla dirence sahip olması açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca civcivlere kızıl ötesi ışık verilmesi de önerilenler arasındadır. Bu kızıl ötesi ışık Kaz civcivinin kan dolaşımını hızlandırmakta ve gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kaz Civcivleri Ne Yer?

Yeni doğan kaz civcivlerine genel olarak kaynatılmış içme suyu verilmektedir fakat bu suyun kesintisiz olarak verilmesi önemlidir. Ayrıca Kaz civcivi büyüdükçe verilen su miktarı da artmalıdır.

Kaz civcivlerinin sindirim fonksiyonları doğduktan yaklaşık 36 saat sonra kullanılmaktadır. Bu sebeple sindirim fonksiyonlarının erken çalışması civcive ciddi zararlar verebilmekte, büyüme ve gelişme süresini etkilemektedir.

Satılık Kaz Civciv Fiyatları 2022

Kaz civcivi bakımı oldukça özel ilgi gerektiren bir durumdur. Civcivlerin sağlıklı olabilmesi için uygun ortam şartları ve yem, içecek gibi beslenme gereksinimlerini eksiksiz bir biçimde kontrol etmek gerekmektedir.

Kaz civcivi fiyatları 2022 yılı genel itibari ile 30 TL ila 80 TL arasında değişkenlik göstermekte.

Mast Kazı Civcivi Fiyatları

Her zaman temiz görünen ve bembeyaz tüylere sahip olan Mast kazı, uyumlu ve sakin hayvanlardır tabii kızgınlık dönemlerinde ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu Kazların fiyatı 50 TL ila 75 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Çin Kazı Civcivi Fiyatları

İyi bir şekilde otlanan ve bu yüzden yem tasarrufu sağlayan Çin kazları birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bu kazların genel fiyat ortalaması 30 TL ila 80 TL arasında değişmekte.

Toulouse Kaz Civcivi Fiyatları

Cüsessi oldukça ağır olan Toulouse kazları diğer ırklarla bir araya geldiğinde oldukça huzursuzlanır hatta bazı zamanlarda kendi ırkı ile bir aradayken bile huzursuz olabilmektedir. Bu kazların fiyat ortalaması 70 TL ila 90 TL arasındadır.

Fransız Kazı Civcivi Fiyatları

Bu kaz civcivlerinden ilerde maksimum yumurta verimi almanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle de fiyatları gün geçtikçe artmaktadır, şu an ki ortalama fiyatları ise 100 TL ila 120 TL arasında değişmektedir.

Emden Kaz Civcivi Fiyatları

Ticari bir ırk olarak değil de çiftlik kazı olarak bilinen bu kızlar, anaç içgüdüleri sayesinde kendi civcivlerine oldukça rahat bir şekilde bakabilmekteler. Emden kaz civcivi fiyatları güncel olarak 35 TL ila 50 TL arasında değişkenlik göstermekte.

Kaz Yavrusu Nasıl Büyütülür?

Öncelikle kaz civcivinin bulunduğu ortamın sıcak ve temiz olması ayrıca ortamda sık sık havalandırma yapılması önemlidir. İçme sularının oldukça temiz olması sağlıklı bir biçimde büyüyebilmeleri için gereklidir.

kaz yavrusu ne yer

kaz yavrusu ne yer

Kümeste, kaz civcivlerinin gagalarını rahatça ulaştırabilecekleri genişlikte suluklar ve asılı yemliklerin kullanılması yavru için oldukça rahat bir büyüme ortamı sağlayacaktır.

Kaz Civciv Yemi Fiyatları

Bakılması oldukça özen gerektiren kaz civcivlerinin yem fiyatları sürekli olarak değişmekte. Ancak 2022 yılı itibari ile 50 KG’ den başlayan yem fiyatları 400 TL ila 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kaz Civcivi Nasıl Yetiştirilir?

Kaz civcivi yetiştirirken, yavruların bakımı özellikle dikkat gerektiren bir durumdur. Civcivlerin aç veya susuz kalmaması ayrıca gerekli miktarda sıcaklığın verilmesi yetişme döneminde oldukça önemlidir.

Soğuk iklime sahip bir bölgede kaz civcivi yetiştirirken belirli ısıtıcılardan yardım alınmalı fakat bu yardımı alırken yavruların ısıtıcılara fazla yaklaşıp hayatını tehlikeye atmasına engel olunmalıdır.

Kaz Yavruları Nasıl Beslenir?

İnsan gelirinin düşük olduğu bölgelerde yavru kazlara pelet veya krambıl yem verilmesi zor olabilir bu nedenle kazların gelişiminin devam etmesi için tam tahıllar veya taze doğranmış yemler verilebilir.

kaz yavruları fiyatları

kaz yavruları fiyatları

Bunun dışında yeterli su takviyesi verilmesi kaz yavrularının gerekli besin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar, büyüme ve gelişme de eksiksiz bir şekilde ilerler.

Kaz Civcivi Kaç Derecede Yaşar?

Kaz civcivlerinin büyüme ve gelişimini sürdürebilmesi için sıcaklık oldukça önemli bir etkendir. Ayrıca bu sıcaklık tam ayarında verilmelidir. Fazla düşük veya fazla sıcak olursa kaz civcivlerinin hayatını tehlikeye sokar.

Verilmesi gereken sıcaklık birinci haftada 35C, bir hafta-on gün arası 33C, on ila on beş gün arasında ise 30C olarak önerilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.