DiğerDiğer Hayvanlar

Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verir? 60 Litre Süt Verimi

Bir inek günde kaç litre süt verir sorusu son zamanlarda sıkça yöneltiliyor. Biz de bu yazımızda bu soruya cevap vermeye çalıştık.

Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ilk aklına gelen soru günlük kaç litre süt elde edilir? Süt artışı sağlamanın şartlarından biri doğru ırk ve en uygun şartlarda beslenmesidir.

Sütteki yağ oranının artması aynı zamanda beslenme ile ilgilidir.  Süt miktarını belirleyen ilk etmen hayvan ırkıdır. Bir inek günde kaç litre süt vereceği ırkına göre farklılık gösterebilir. Bir inek günlük olarak ortalama 63 litre süt verebilir.

Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verir
Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verir

Süt İnekleri Günde Kaç Litre Süt Verir?

Besi amaçlı alınan et yönü ile de beslenen siyah beyaz, siyah alaca süt ineklerinin asıl özelliği süt veriminde ön planda olmasıdır. Günlük ortalama olarak 26 litreye yakın süt verir.  Süt veren ineklerden daha fazla verim alınması için biraz ilgi alaka ile düzgün rasyon sağlanması durumunda günlük olarak 32 litreye yakın süt elde etmek mümkündür. Günlük olarak 26 ile 32 litre arasında süt vermektedir. Sağlanan sütteki yağ oranı ise %3,5 kg ile 3,7 kğ arasında değişebilir.

Süt İnekleri Günde Kaç Litre Süt Verir
Süt İnekleri Günde Kaç Litre Süt Verir
Tıkla Oku:  60 Litre Süt Veren İnekler
Tıkla Oku:  Şarole İnek Fiyatları
Tıkla Oku:  Fleckvieh Sığırı Özellikleri, Et-Süt Verimi,

Ayrıca ineklerde ikiz gebelik belirtileri başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

60 Litre Süt Veren İnekler Nelerdir?

Ülkemizde süt ticaretinin büyük bir kısmı inekler tarafından sağlanıyor. Keçi ve koyun sütleri yaygın olarak kullanılsa da süt veriminde süt ineklerinin yeri önemlidir. Süt veren inek cinslerinin araştırmasında 60 litre süt veren inekler şu şekilde sıralanabilir;

"Kemirgenlerinizin ihtiyaçlarını tek bir çatı altında bulabileceğiniz, Türkiye'nin En Büyük ONLİNE İNTERNET SATIŞ MAĞAZASI
 • SAFKAN Hollanda Lop Tavşanları Yavru Fiyatı : 750 TL
 • SAFKAN GRİ RENK Hollanda Lop Tavşanları Yavru Fiyatı : 900 TL
 • SAFKAN Netherland Dwarf Cüce Tavşanları Yavru Fiyatı : 1500 TL
 • SAFKAN Hollanda Mini Lop Tavşanları Yavru Fiyatı: 2000 TL
60 Litre Süt Veren İnekler Nelerdir_
60 Litre Süt Veren İnekler Nelerdir_
 • Zavot Sığırı
 • Boz Irk Sığırı
 • Fleckvieh Sığırı Simental Sığır Irkı (Sarı Alaca)
 • Holstein Sığır Irkı (Siyah Alaca)
 • Ayrshire Sığır Irkı (Dunlop Sığırı)
 • Doğu Anadolu Kırmızısı (Dak) Sığırı
 • Güney Anadolu Kırmızısı (Gak) Sığırı
 • Brown Swıss Sığır Irkı (Montofon-Esmer)

Günlük olarak yüksek miktarda süt veren inek cinsleri ortalama olarak 60 litre civarında süt üretimi sağlar. Konu hakkında daha detaylı bilgileri ulaşmak isteyenler ziraat mühendisleri ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirler. Günlük olarak 60 litreye yakın süt üretimi sağlayan değişik ırktaki ineklerin bakımı ve ilgi gösterilmesi durumunda süt üretiminde daha fazla artış sağlanabilir.

Montofon İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Değişik ırklara sahip olan ineklerin süt verimi de farklı oranlarda gerçekleşir. Montofon cins inek besleyerek süt ticaretinde bulunan kişiler montofon cins ineklerden elde edilen günlük süt üretimi 5 ile 6 litre arasında değişir. Sütlerden elde edilen yağ oranı ise %3,6 civarındadır.

Simental İnek Kaç Litre Süt Verir?

Simental ırkı ineklerde ergin olan dişi inekler 600 ile 650 kg ağırlığında olurken, süt verimi bir lokasyonda 5 bin ile 6 bin litre arasında değişmektedir. Elde edilen yağ oranı ise %3,6 ile %4 civarındadır.

Hollanda İneği Günde Kaç Litre Süt Verir?

Hollanda ırkı olarak ön planda olan bu ırk inekler yıllık olarak 9 bin litre süt verir. Günlük olarak ortalama 24 ile 25 litre süte karşılık gelir.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 1]

Doğan Uludoğan

Reklam ve kaldırılmasını istediğiniz içerik için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu