Diğer Hayvanlar

İneklerde İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda çiftçiler için ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir, hangi aydan sonra belli olur sorusuna cevap vereceğiz. Eğer siz de ineğinizin ikiz gebe kaldığından eminseniz bu yazımız tam size göre.

İneklerde İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Yazımıza başlamadan önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu yazıda ineklerde gebelik belirtileri hakkında bilgiler vermeyeceğiz. Bu başka bir yazının konusu. Burada yalnızca ineklerde görebileceğimiz ikiz gebelik belirtileri hakkında konuşacağız.

Hayvancılıkla uğraşan kişiler zaman zaman hayvanlarını çoğaltmak isteyebiliyor. Bu durum onların gelirlerini arttırmak için yaptıkları bir şey. Tabi bu durum büyükbaş hayvanlarda zaman alabiliyor.

ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir
ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir

Küçükbaş hayvanlardan olan koyun ve keçilerde çoğul gebelikler çok sık karşılaşırken büyükbaş hayvanlarda bu durum çok nadir görülüyor. Bu nedenle de elindeki inek sayısı az olan kişilerin hayvan sayılarını arttırması biraz zaman alabiliyor.

Tıkla Oku:  Şarole İnek Fiyatları
Tıkla Oku:  Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verir? 60 Litre Süt Verimi
Tıkla Oku:  Fleckvieh Sığırı Özellikleri, Et-Süt Verimi,

Ancak iyi haber şu ki bu durum ineklerde ikiz gebelik olmayacağı anlamına gelmez. Gelin birlikte bu durumu yakından inceleyelim.

İkiz Gebe İnek Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşmeden sonra hamile olan ineklerin karınları birkaç ay içerisinde büyümeye başlar. Bu durum oldukça klasik gebelik belirtilerindendir. Kilo alımı ile seyreden birkaç aydan sonra veteriner muayenesi ile gebelik kesinleştirilebilir. Ancak fazla kilo alımının hastalık nedeniyle ortaya çıkmadığından emin olmalıyız.

Ancak bazı durumlarda ineklerin vaktinden önce karınları şişebiliyor. Bu durum da haliyle ineklerde ikiz gebelik belirtisi olarak algılanıyor. Çünkü çoğul hamileliklerde karın şişliği normal gebeliğe göre daha fazla olur değil mi?

Mutlaka okumalısınız: Tavuklarda Hırıltı ve Tedavi Yöntemleri 2022

Bu da ilginizi çekebilir: Hasta Tavuklara Ne Verilir? Hasta Tavuğa Aspirin Vermek

Eğer ineğinizin hamile olduğundan eminseniz ve bunun ikiz gebelik olup olmadığını merak ediyorsanız tek çare veterinere gitmek. Veteriner de normal gebelik teşhisinde yaptıklarının aksine elle muayenede ikiz gebeliği saptamada güçlük yaşayabilirler. Bu nedenle ineklerde ikiz gebeliği saptamanın en güvenilir ve kesin yolu ultrason ile incelemektir.

İneklerde İkiz Buzağı Belirtileri

Yukarıda ineklerde ikiz gebelik belirtileri hakkında bilgi verdik. Gelin bir de inek ikiz doğum yaparken nasıl belirtiler gösteriyor bir göz atalım 😊

ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır
ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır

İnek İkiz Doğum Belirtileri

İnekler ikiz gebeliklerini sona erdirirken yani doğum yaparken faz kilo nedeniyle biraz daha fazla zorlanırlar. İlk buzağının dünyaya gelmesi kolay olsa da ikinci buzağı doğarken anne inek biraz zorluk yaşayabilir.

Bu nedenle birinci doğumu takiben ineğinizin havadar bir yerde olmasını sağlamalı ve onu stres etkenlerinden uzak tutmalısınız.

İneklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir konulu bu yazımızda birçok bilgiye yer verdik. Eğer bu konu hakkında merak ettiğiniz başka hususlar varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz 😊

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 6 Average: 2.5]

Doğan Uludoğan

Reklam ve kaldırılmasını istediğiniz içerik için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu