Diğer Hayvanlar

İneklerde İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda çiftçiler için ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir, hangi aydan sonra belli olur sorusuna cevap vereceğiz. Eğer siz de ineğinizin ikiz gebe kaldığından eminseniz bu yazımız tam size göre.

İneklerde İkiz Gebelik Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Yazımıza başlamadan önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu yazıda ineklerde gebelik belirtileri hakkında bilgiler vermeyeceğiz. Bu başka bir yazının konusu. Burada yalnızca ineklerde görebileceğimiz ikiz gebelik belirtileri hakkında konuşacağız.

Hayvancılıkla uğraşan kişiler zaman zaman hayvanlarını çoğaltmak isteyebiliyor. Bu durum onların gelirlerini arttırmak için yaptıkları bir şey. Tabi bu durum büyükbaş hayvanlarda zaman alabiliyor.

ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir
ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir

Küçükbaş hayvanlardan olan koyun ve keçilerde çoğul gebelikler çok sık karşılaşırken büyükbaş hayvanlarda bu durum çok nadir görülüyor. Bu nedenle de elindeki inek sayısı az olan kişilerin hayvan sayılarını arttırması biraz zaman alabiliyor.

Ancak iyi haber şu ki bu durum ineklerde ikiz gebelik olmayacağı anlamına gelmez. Gelin birlikte bu durumu yakından inceleyelim.

İkiz Gebe İnek Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşmeden sonra hamile olan ineklerin karınları birkaç ay içerisinde büyümeye başlar. Bu durum oldukça klasik gebelik belirtilerindendir. Kilo alımı ile seyreden birkaç aydan sonra veteriner muayenesi ile gebelik kesinleştirilebilir. Ancak fazla kilo alımının hastalık nedeniyle ortaya çıkmadığından emin olmalıyız.

Ancak bazı durumlarda ineklerin vaktinden önce karınları şişebiliyor. Bu durum da haliyle ineklerde ikiz gebelik belirtisi olarak algılanıyor. Çünkü çoğul hamileliklerde karın şişliği normal gebeliğe göre daha fazla olur değil mi?

Mutlaka okumalısınız: Tavuklarda Hırıltı ve Tedavi Yöntemleri 2022

Bu da ilginizi çekebilir: Hasta Tavuklara Ne Verilir? Hasta Tavuğa Aspirin Vermek

Eğer ineğinizin hamile olduğundan eminseniz ve bunun ikiz gebelik olup olmadığını merak ediyorsanız tek çare veterinere gitmek. Veteriner de normal gebelik teşhisinde yaptıklarının aksine elle muayenede ikiz gebeliği saptamada güçlük yaşayabilirler. Bu nedenle ineklerde ikiz gebeliği saptamanın en güvenilir ve kesin yolu ultrason ile incelemektir.

İneklerde İkiz Buzağı Belirtileri

Yukarıda ineklerde ikiz gebelik belirtileri hakkında bilgi verdik. Gelin bir de inek ikiz doğum yaparken nasıl belirtiler gösteriyor bir göz atalım 😊

ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır
ineklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır

İnek İkiz Doğum Belirtileri

İnekler ikiz gebeliklerini sona erdirirken yani doğum yaparken faz kilo nedeniyle biraz daha fazla zorlanırlar. İlk buzağının dünyaya gelmesi kolay olsa da ikinci buzağı doğarken anne inek biraz zorluk yaşayabilir.

Bu nedenle birinci doğumu takiben ineğinizin havadar bir yerde olmasını sağlamalı ve onu stres etkenlerinden uzak tutmalısınız.

İneklerde ikiz gebelik belirtileri nelerdir konulu bu yazımızda birçok bilgiye yer verdik. Eğer bu konu hakkında merak ettiğiniz başka hususlar varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz 😊

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Doğan Uludoğan

Herkese merhaba ben Doğan. Şu an Ankara Üniversitesi'nde 3. sınıf hemşirelik öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Yaklaşık 7-8 yıl önce başlayan web sektörüne ilgim birçok konuda bilgi sahibi olmama yardımcı oldu. Şimdi bu bilgileri hayata geçirmek amacıyla çeşitli projelere başladım. İlerleyen süreçlerde birçok sektörde görüşmek üzere 🖐Reklam, işbirliği ve kaldırılmasını istediğiniz içerikler için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu