Wyandotte Tavuk Özellikleri, Fiyatları 2022

Bu yazımızda farklı renk seçenekleri ile dikkatimizi çeken wyandotte tavuk özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Wyandotte Tavuk Irkı Genel Bilgiler

1800lü yılların sonuna doğru; L. Whittaker, HM Doubleday, John Ray, ve Fred Houdlette tarafından yaratılan Wyandotte tavuk ırkı, gerçek bir Amerikan cinsidir. Bu Cinsin orijinal adı, American Sebright’dı, fakat sonradan ismi Wyandotte olarak değiştirildi.

En dikkat çeken özellikleri ise göz kamaştırıcı tüyleridir. Özellikle, günümüzde hala en çok ilgi çeken tavuk ırklarından biri olma niteliğini kaybetmemiştir.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 11

Wyandotte tavukları oldukça uzun bacakları ve gül tarağı olan orta boy kuşlardır. Bacakları sarı, tüyleri oldukça geniş ve dikkat çekicidir.

Endüstriyel çiftliklerin gelişi ile çoğu insanın gözünden düşen bu ırk, yumurta üretimindeki güvenilirliği ile hala birçok çiftlik sahibinin favorisidir. Wyandotte tavuk ırkı hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz evcilbilgi.com olarak hazırladığımız bu içeriğin tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Wyandotte Tavuk Özellikleri

Wyandotte büyük, yuvarlak ve ağır bir kuştur. Horozlar yaklaşık 8-9 libre, tavuklar ise 6-7 libre ağırlığındadır. Genel olarak sakin, uysal ve kendi türlerine bağlı kalma eğiliminde olan, aynı zamanda diğer ırklardan uzak durmaya çalışan bir türdür.

Wyandotte tavuk ırkının farklı renk çeşitliliği vardır. Aralarında, Silver Laced çeşidi en yaygın ve en popüler olan çeşittir. Aynı zamanda Silver Laced Wyandotte, türün orijinal çeşididir.

Yaşam süreleri 5 ila 12 yıl arasında değişen bu ırkın genel özellikleri şöyle bilinmektedir:

  •  Genellikle kendi türleri ile olmak isterler diğer türlere karşı biraz mesafeli olurlar
  • 20 haftalık olana kadar yumurtlamaya başlamazlar
  • Çok sakin ve uysal bir tavuk ırkıdır
  • Renkleri açık kahverengi veya kremdir

Silver Wyandotte Tavuk Özellikleri

Silver Wyandotte tavuklarının en dikkat çekici özelliği rengidir. Siyah kenarlı gri tüyleri ona mozaik bir görüntü katar. Bu renk, en çok tavuklarda görülür. Horozlar da aynı renklere sahip olabilir ancak aynı zamanda gümüş pelerinleri de vardır. Böylelikle daha soluk bir hal alır, farklı renk alarak daha solgun görünürler.

wyandotte tavuk özellikleri fiyatları
wyandotte tavuk özellikleri fiyatları

Silver Wyandotte’nin gözleri kırmızımsı kahverengidir. Gerdanlıkları da küçük ve kırmızıdır. Gagası, derisi, bacakları ve ayakları sarıdır. Bu tavukların tüyleri yoğun ve boldur. Vücutları yuvarlak ve topludur. Baş ve boyun bölgeleri de belirgindir ve kuyrukları nispeten uzun bir duruma girerek tavuğa dairesel bir şekil katar.

Tıkla Oku:  2 El Prefabrik Tavuk Kümesi Fiyatları 2023

Dişi Wyandotteler, yaklaşık 2 buçuk 3 kilo aralığındadır. Erkekler ise, 3 buçuk kilodur. Wyandotteler, aynı zamanda cana en yakın tavuk ırklarından biri olarak geçer.

Wyandotte Tavuk Yumurta Verimi

Bu ırkın ortaya çıkması, “çok yönlü” yani hem yumurta hem sofralık tavuklar istenmesinden başlamıştır. Açık veya koyu kahverengi renkte olan yumurtalar, sonradan başka renkte de çıkmaya başlar. Bunlardan biri Golden Laced olarak geçer. Ancak ne var ki, Silver Laced, Wyandotte ırkının ilk ve tartışmasız en güzelleri mahlasıyla anılır.

Wyandotteler yılda ortalama 200 yumurta verirler. Harika annelerdir! Fakat genelde karamsar olmaya eğilimleri bulunur, zira daha fazla yumurtlamak istemez ya da çok fazla yumurtladıklarını düşünürler.

Mutlaka okumalısınız: Tavuklarda Hırıltı ve Tedavi Yöntemleri 2022

Ayrıca kuluçka arzusu yumurta üretimini azaltır. Bazıları, annelik ya da kuluçkalık anlamında Wyandotteleri iyi olmayan ırklardan yumurta çıkartmak için kullanır. Çok yumurta üretmeseler de, 200 yumurta oldukça tatmin edici bir veridir.

Wyandotte Tavuk Fiyatları

Wyandotte tavuk ırkının, bilinen en yaygın renkleri: gümüş dantelli, altın dantelli, devetüyü, siyah, keklik, gümüş kalemli, lavanta, mavi dantelli, saf beyaz vb. gibi toplam 17 renk çeşidi bulunmakta. Biraz gürültülü olan bu ırk, diğer tavuklara hükmetme eğilimindedirler ve oldukça güçlü bir kişilikleri vardır.

Aslında, Wyandotte tavuklarının fiyatının belirlenmesinde hangi cinse ait olduğu ve renk popülerliği önemli bir rol oynamakta. Tavukların renk popüleritesinin dönem içerisinde değişmesi durumundan dolayı, sabit bir fiyat biçilememekte.

Silver Wyandotte Tavuk Fiyatları

Aslında Silver Wyandotte tavuk fiyatları oldukça merak konusu! Güvenilir yumurta tabakaları, görünümleri, çekici tüyleriyle oldukça iyi bir görünüme sahip olan Silver Laced Wyandotteler, iyi ve uysaldır.

Mutlaka okumalısınız: Hasta Tavuklara Ne Verilir? Hasta Tavuğa Aspirin Vermek

Özellikle arka bahçe sürüleri için mükemmel bir seçimdir. Golden Laced ile aynı özelliklere sahiptirler fakat farklı renkler içerirler. Dişi ve erkek karışım tavuklar, 50 TL, erkekler, 35 – 40 TL, dişilerse 55 – 60 TL arasındadır.

Wyandotte tavuklarının özel bir geçmişe sahip olduğunu unutmamak gerek! Bir miras ırkı… En azından Amerikalılar için. Özellikle hem et, hem yumurta kuşu olarak kullanıldığından çok büyük önem taşır.

Bu sebeple, bahsi geçen fiyatlar dudak uçuklatmıyor. Adını Wyandotte Kızılderili Ulusu’nun onuruna alan bu kuşlar 1900’lerin başında İngiltere’de o kadar popülerdir ki, bazıları bu tavukları minik evler fiyatına satar! Varın, siz düşünün.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 1]
Leave a comment