Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? Uzun Yaşatma Yöntemleri

Bu yazımızda akvaryum balıkları arasında önemli bir yere sahip olan Japon balığı ile ilgili olarak Japon balığı kaç yıl yaşar sorusunun cevabını vereceğiz. Eğer Japon balığı beslemeyi düşünüyorsanız ve bu balıkların ne kadar yaşayacağını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Japon Balığı Kaç Yıl Yaşar? 

Akvaryum sahibi olup balık besleyen kişiler en az 1 kere dahi olsa Japon balığı beslemiştir. Öyle ki birçoğumuzun akvaryum dünyasına açılışında Japon balıklarının o büyülü görüntüsü etkili olmuştur diyebiliriz. Fakat bu durum çoğu zaman hüsranla sonuçlanmıştır.

Küçükken pet shopdan alıp geldiğimiz Japon balıkları daha günü geçmeden suyun üstüne çıkıp öldüğünde bu serüvenin aslında bu kadar da kolay olmadığını anlamışızdır. Biz de bu yazıda ilk kez Japon balığı besleyecek kişiler için ve daha önce Japon balığı alıp balıkları ölen kişiler için Japon balığı ömrü hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okursanız size garanti veriyoruz Japon balıklarının daha uzun nasıl yaşayabileceği konusunda önemli detaylar vereceğiz. Ancak öncesinde gelin yazımızın ana konusu olan balık ömrü ile ilgili bilgi verelim.

japon balığı kaç yıl yaşar
japon balığı kaç yıl yaşar

Japon balıkları ya da bilinen diğer adıyla Gold Fish bakılması en kolay olan balıklardan biridir. Eğer akvaryumunuzu ya da havuzunuzu bu balıklar için uygun olarak hazırlarsanız bu balıklar 15 yıl kadar yaşarlar. Öyle ki ev ortamında beslenen bir Japon balığının 40 yıl kadar yaşadığını düşünecek olursak bunun doğruluğunu anlayabilirsiniz. Bu kadar uzun süre yaşayan bu Japon balığı ne kadar yaşamış gelin bir göz atalım.

Japon Balığımın Ömrünü Nasıl Uzatabilirim?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bir balığın ne kadar yaşayabileceğini söylemek çok da mümkün değildir. Balıklar akvaryumdayken en küçük balıklar tarafından meydana gelebilecek küçük çaplı saldırılardan tutun da akvaryumun suyunda meydana gelebilecek ani değişimlere kadar birçok faktör Japon balıklarının yaşam süresini belirleyecektir. Fakat gelin Japon balığı bakımı üzerine yapabileceğiniz bazı değişiklikler ile bu yaşam süresini nasıl değiştirebilirsiniz bir göz atalım.

Eğer pet shop ve veteriner ihtiyacınız varsa şu haritayı kullanabilirsiniz;

Japon balıkları genellikle büyük hacimlerde ve soğuk sularda yaşamayı severler. Bu nedenle daha ilk baştan ayarlamanız gereken iki unsur budur. Eğer akvaryumunuza Japon balığı eklemek istiyorsanız ve bu balığınızın uzun süre yaşamasını istiyorsanız ortalama 24 derece bir sıcaklık ve balık başı 15 litre su bulundurmalısınız. Bu sayede Japon balıkları kendilerini doğal ortamlarında hisseder ve daha mutlu olurlar. Bu da balığınızın daha uzun yaşamasını sağlar.

Japon Balığı Ömrü Ne Kadar?

Japon balıklarının ömrünü uzatabilecek bir diğer husus ise akvaryum içerisinde başka tür balıklar olmamasıdır. Japon balıklarının akvaryumu tasarlanırken yalnızca bu balıklara özel bir akvaryum hazırlanmalıdır. Diğer balığınızın türünün ne olduğu önemli olmaksızın hemen hemen bütün balıklar Japon balıklarının kuyruklarına saldıracak ve onların yaralanmasına neden olacaktır. Eğer Japon balıklarınızın uzun yaşamasını istiyorsanız tek tür beslemeye dikkat etmelisiniz.

Japon balıkları ve özellikle altın balık gibi türleri oldukça sağlam canlılardır. Fakat bu durum bu canlıların hastalıklara karşı savunmasız olmadığı anlamına gelmez. Bu balıkların ömrünü kısaltan iki farklı hastalık unsuru vardır. Bunlardan ilki çok sık görülen beyaz benek hastalığıdır. Çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak görülen beyaz benek hastalığı Japon balıklarının ölmesine neden olabilir. Bir diğer hastalık etkeni iste ölen Japon balığının akvaryumdan alınmamasıdır. Bunu önlemek için akvaryum içerisinde ömrünü tamamlamış yaşlı Japon balıkları tutmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Japon Balığı Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Balıklar çok kolay bir şekilde strese girebilen canlılardır. Eğer bunu bilmiyorsanız sizin de Japon balığınızın strese girmesi yakındır diyebiliriz. Bu stres zaman içerisinde balığınızın hareketlerinde azalmaya, yemden kesilmesine ve sonuç olarak kısa süre içerisinde ölmesine neden olabilir. Bunun için balığınızın strese girmesini olabildiğince azaltmanızı öneriyoruz.  Akvaryumunuzu Japon balıklarının doğal yaşam alanlarına benzetmeniz, su değerlerini olabildiğince sabit tutmak ve onlara geniş yüzme alanları tanımak Japon balığınızın uzun süreler yaşamasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı Bakım Rehberi

Bu yazıda Japon balıklarınızın nasıl daha uzun yaşayabileceğini sağlayabilirsiniz ve ortalama bir Japon balığı kaç yıl yaşar sorusunun cevabını verdik. Eğer bilgiler sizin için yeterli değilse ve başka konularda sorularınız varsa yazımızın altına bunu yorum olarak bırakabilirsiniz. Bu şekilde sizlere ulaşabilir ve soru işaretlerinizi giderebiliriz.

Gelin bir de Olumlu Bak kanalının bu konuyla ilgili çektiği videoya göz atalım.

 

Fanusta Japon Balıkları Ne Kadar Yaşar?

Fanusta Japon balıkları kolayca strese girebildiği için yaşam süreleri çok kısa olabilir. Fakat bazı durumlarda birkaç yıl kadar yaşayan Japon balıkları olabilir

Japon Balığı Neden Ölür?

Japon balıkları hastalık, stres, diğer balıkların saldırısına uğrama ve sudan atlama gibi nedenlere bağlı olarak ölebilir.

Bir Akvaryum Balığı Kaç Yıl Yaşar?

Bir akvaryum balığı türüne göre birkaç aydan birkaç yıla kadar yaşayabilir.

Japon Balığı Hangi Ortamda Yaşar?

Japon balığı geniş yapraklı bitkilerden oluşan, geniş ve soğuk alanlarda yaşar.

 

Doğan Uludoğan

Herkese merhaba ben Doğan. Şu an Ankara Üniversitesi'nde 3. sınıf hemşirelik öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Yaklaşık 7-8 yıl önce başlayan web sektörüne ilgim birçok konuda bilgi sahibi olmama yardımcı oldu. Şimdi bu bilgileri hayata geçirmek amacıyla çeşitli projelere başladım. İlerleyen süreçlerde birçok sektörde görüşmek üzere 🖐 Aktif Projeler: evcilbilgi.com hemsirehane.com vucutagrisi.com kadinvecocuksagligi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir