Aslanbaş Japon Balığı Özellikleri, Bakımı, Fiyatları 2022

Bu yazımızda akvaryum balıkları arasında önemli bir yere sahip olan Aslanbaş Japon balığı hakkında bilgi vereceğiz. Eğer siz de bu balıkları beslemek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Aslanbaş Japon Balığı Özellikleri 

Birçok insan evcil hayvan beslemekten büyük bir zevk duyar. Kimi kedi beslemekten hoşlanırken kimi köpek beslenmekten hoşlanır. Ancak evcil hayvanlara ilgi duyan birçok kişi tercihlerini daha çok akvaryum canlılarından yana kullanmakta. Biz de bu yazıda balık türleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Aslanbaş Japon balığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Aslına bakacak olursak bu balık türleri bir tür Japon balığıdır. Tek farkları bu Japon balıklarının kafalarının biraz daha belirgin ve kırmızı/turuncu renkte olmasıdır. Yani buradan da anlayacağımız üzere Aslanbaş Japon balıklarının genel özellikleri klasik Japon balıkları ile büyük oranda benzerlik gösterecektir.

Aslanbaş Japon balıklarının sırtlarında herhangi bir yüzgeç yoktur. Diğer akvaryum balıkları içerisinde bu özelliğe sahip olan başka bir balık türü yoktur diyebiliriz. Genel görünümlerine bakacak olursak bu balıkların oldukça minyon görünümlü olduğunu fakat karın kısımlarında çıkıntıların olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği ile klasik Japon balıklarından ve diğer balıklardan farklılık göstermekte. Öyle ki birçok kişi bu balıkları sırf bu görüntüsünden dolayı tercih ediyor.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 6

Aslanbaş Japon balıklarını özel kılan başlıca etmen kafalarındaki görüntüdür. Aslan yelesine benzer bir görünümü olan bu balıklar bu görünümü nedeniyle bu şekilde adlandırılmıştır. Bu yele çoğu zaman kırmızı renkli olmakla birlikte bazı balıklarda turuncu olarak da görülebiliyor. Bu yeleler başın tamamını kapatıyor, balığın gözlerinin ve burnunun küçük görünmesine neden oluyor.

aslanbaş japon balığı
aslanbaş japon balığı

Aslanbaş Japon balıklarının görünümleri ile ilgili kısa bir bilgi verdiğimize göre bu balıkların genel özelliklerine bir göz atabiliriz. Aslanbaş Japon balıklarının genel görünümleri şu şekildedir;

Gerçek Adı Carassius auratus auratus
Doğal Yaşam Alanları Orta Asya
Bakım Güçlüğü Orta seviye
Maksimum Ulaşabileceği Uzunluk 15 cm
Karakter Aslanbaş Japon balıkları diğer Japon balıkları gibi meraklı, sosyal ve hareketli canlılardır.
Uygun pH seviyesi 6 ila 8 derece bir pH derecesi uygundur
Uygun Su Sıcaklığı 18-22 derece
Uygun Su Sertliği 5-19 derece
Besleneceği Alanın Hacmi Min. 50 litre
Ortalama Ömür Ev ortamında bakıldığında ortalama 15 sene yaşayabilirler. Ancak doğal alanlarında bu süre çok daha uzun sürelere ulaşabilir.
Yüzme Seviyesi Orta-Dip

Aslanbaş Japon balıklarının genel görünümleri ve davranışları ile ilgili verebileceğimiz bilgiler bu şekildedir. Gelin bir de Aslanbaş Japon balıklarının akvaryumu ve nasıl bakılması gerektiği konularında bilgi verelim.

 

Aslanbaş Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Aslanbaş Japon balığı akvaryumu için biraz özen göstermeniz gerekebilir. Oldukça meraklı ve hareketli bir balık olan bu Japon balığı türü yaşam alanlarının her karışını gezecektir. Bu nedenle akvaryum dizaynı tamamen bu balıklara göre düzenlenmelidir.

Tıkla Oku:  3 Tül Kuyruk Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı

Aslanbaş Japon balıkları bulunan bir akvaryumun suyunun en az haftada 1 kez yüzde 20 kadarı değiştirilmelidir. Boyut olarak büyük olan bu balıklar fazla miktarda dışkılayacağı için akvaryumlar kısa süre içerisinde kirlenecektir. Akvaryum su değişimi esnasında mutlaka dip temizliğinin yapılması ve akvaryum kumunu karıştırmanız gereklidir. Her ne kadar filtreler bu pislikleri içine çekiyor olsa da mutlaka kuru yemler ve dışkılar burada kirlilik oluşturacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunda detaylı bir temizlik yapmanızı öneriyoruz.

Aslanbaş Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Aslanbaş Japon balıkları ile akvaryumunuza renk katmak istiyorsanız mutlaka dekoru en az seviyede tutmanızı öneriyoruz. Oldukça hareketli olan bu balıklar hızlı yüzmeler sonucunda bu dekorlara çarparak kendilerine yaralayabilir. Eğer aklınızda canlı bitki dikme gibi bir fikir varsa da mutlaka bundan vazgeçmelisiniz. Çünkü bu balıklar 1-2 gün içerisinde bu bitkilerin kökünü kumdan çıkaracaktır.

Akvaryum balıkları arasında canlı bitkilerle bu kadar uğraşan başka bir balık yoktur. Ama eğer illa canlı bitki ekmek istiyorsanız size önerimiz büyük taneli kumlar kullanmanız ve kökleri sağlam bitkiler seçmeniz yönünde olacaktır. Tercih edilen bu büyük kumlar ya da taşlar sayesinde balığınız dekorlara zarar vermeyecektir. Eğer Aslanbaş Japon balığı üretimi gibi bir fikriniz varsa akvaryumu tamamen boş bırakmanız daha yararlı olacaktır.

Aslanbaş Japon balığı akvaryumları ile ilgili genel bir bilgi verdiğimize göre Aslanbaş Japon balığı bakımı konusunda bilgi verebiliriz.

Aslında bu balıkların bakımı ile ilgili çok fazla bilgi vermemize gerek yok diyebiliriz. Oldukça sağlam bir bünyeye sahip olan bu balıklar hemen hemen herkes tarafından kolaylıkla beslenebilir. Bu balıklar o kadar sağlamdır ki bilinen en yaşlı Japon balığı 44 yaşında ölmüştür şuan yaşayan en büyük Aslanbaş ise 38 yaşındadır. Yani buradan da anlayabileceğiniz gibi bu balıkları kolay bir şekilde besleyebilirsiniz. Fakat yine de bazı hususlara dikkat etmekte fayda olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aslanbaş Japon balıkları hem canlı yemleri hem de kuru yemleri sever. Bir beslenme düzeni oluştururken mutlaka protein ve lifi bol olan yemler tercih etmenizi öneriyoruz.
  • Aslanbaş Japon balıkları hayal edebileceğiniz birçok balık türü ile bir arada yaşayabilir. Fakat yine de riske atmadan altın balık ya da teleskop balığı gibi kendi türleri ile beslemenizde fayda var.
  • Aslanbaş Japon balıkları çok sağlam balıklar olsa da mantar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle zaman zaman ilaçlama yapmanız gerekebilir.

Aslanbaş Japon Balığı Fiyatları 2022

Aslanbaş Japon balıkları fiyatları boyutuna göre değişmekle birlikte ortalama balık başı 10 TL’dir. Eğer özel bir petshop aracılığı ile bu balıkları satın alacaksanız bu fiyat daha da artabilir. Satın alma esnasında balıkların kuyrukları altındaki üreme organlarına göz atarak cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.

Japon balığı fiyatı ne kadar?
Japon balığı fiyatları ortalama 5 lira ile 15 lira arasında değişiklik gösterir.
Oranda Japon Balığı kaç TL?
Oranda Japon balıklarını 10 TL’den bulmak mümkündür.
Japon balığı cinsiyeti nasıl anlaşılır?
Japon balığı cinsiyetlerini kuyruklarının altındaki organlardan anlayabilirsiniz.
Oranda Japon kaç yıl yaşar?
Oranda Japon balıkları ev ortamında ortalama 15 yıl kadar yaşayabilir.
İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment