Morina Balığı Karaciğer Yağı Faydaları, Fiyatı

Morina balığı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde sevilerek tüketilen balık türlerinden biri olan morina balıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Morina Balığının Özellikleri

Morina balıkları Türkiye’den uzak, soğuk sularda yaşayan ve devasa boyutlara ulaşan bir balık türüdür. Norveç, Grönland, İzlanda vb. bölgelerin soğuk sularında yaşayan morina balıkları diğer balıklar göz önünde bulundurulduğuna hem lezzetiyle hem de faydaları ile ön plana çıkıyor.

Morina balıkları mezgit türü balıklardandır. Devasa boyutlara sahip olan morina balıkları olgunluk çağına geldiklerinde 1 metreye kadar ve 30 kilograma kadar büyüyebiliyorlar. Bu kadar ağırlığı taşıyabilecek kadar güçlü olan morina balıkları beyaz bir vücuda ve üzerinde siyah beneklere sahiptir.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 6
morina balığı
morina balığı

Genellikle soğuk suların orta kısmında ve diplerde beslenen bu balıkların öğününde yumuşakçalar, kum içinde yaşayan balıklar ve ringa balığı gibi balıklar yer alıyor. Bunlarla yıl boyunca beslenen morina balıkları yaklaşık 2 aylık bir üreme döngüsüne girerek soylarını devam ettirebiliyorlar.

Bu balık türünden daha çok besin maddesi açısından zengin olması nedeniyle faydalanıyoruz. Omega 3 yağ asitleri epa a ve d vitaminlerinin bolca bulunduğu morina balığının karaciğer yağı ise ortalama 4.5 gramdır.

Balık yağları normal şartlarda balığın kendi vücudundan elde edilirken morina balıklarında bu durum biraz daha fazladır. Bu balığın karaciğer dokusu o kadar çok yağ içeriyor ki üreticiler sadece karaciğerden faydalanarak balık yağı elde ediyor.

Morina Balığı Karaciğer Yağı ve Kolajen Faydaları

Morina balığının faydaları saymakla bitmek diyebiliriz. Çok zengin bir içeriği olması nedeniyle pek çok aile tarafından sofralarda tüketiliyor.

Tıkla Oku:  Fil Kulak Lepistes Balığı Rehberi
morina balığı karaciğer yağı
morina balığı karaciğer yağı

Morina balığının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kardiyovasküler sistem hastalıklarından korur
  • Erkeklerde sperm sağlığını arttırır
  • Kemik dokusunun ve dolayısıyla dişlerin sağlıklı olmasını sağlar
  • Sinir sistemi üzerinde ortaya çıkan rahatsızlıkların semptomlarını hafifletir
  • Beyin dokusunun işlevini daha iyi bir hale getirir
  • Sıvı ve elektrolitler arasındaki dengeyi sağlar
  • Karaciğer fonksiyonlarını olumlu şekilde etkiler

Morina Balığının Fiyatı [year] Yılında Ne Kadar?

Morina balığı fiyatı [year] yılında 1 porsiyon için ortalama 150 TL civarında. Tabi bu fiyatlar çiğ morina balıkları için geçerli. Eğer pişmiş morina balıklarını satın almak isterseniz 200 TL ve üzerini gözden çıkarmanız gerekebilir.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 5]
Leave a comment