Kedi

Kedi Aknesi Nedir? 2022 Kesin Çözüm Önerileri

Kedi aknesi nedir, kedilerde akne neden görülür, tedavisi nasıldır? Merak ettiğiniz soruların cevabı için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedi Aknesi Nedir?

İçindekiler

Akneler insanlarda görüldüğü gibi aynı zamanda köpekler ve kedilerde de ortaya çıkabilir. Akne, kısaca yağ ve kir birikmesi sonucu oluşan siyah noktalara denilir. Köpeklerde sorun oluşturmazken kediler için tam bir baş belasıdır. Akne kedinizin çenesinde ve alt dudağında başlayan, kıl foliküllerinin tıkanmasıyla birlikte sebum adı verilen yağımsı yapıyla kendini gösterir.

Geçmeyen Kedi Aknesi

Tedaviler doğru uygulandığı sürece kedi akneleri geçer. Önemli olan akne meydana gelirken fark edip tedavi uygulamak tedaviye yanıt vermiyorsa veteriner hekime götürmektir.

Kedi Aknesi Belirtileri

Kedi aknesinin çene altında çıkmasının sebebi yağ bezelerinin en çok orada birikerek kir oluşturmasıdır. Çok fazla bir belirti olmasa da genellikle çene altındaki siyah noktalar akneye işarettir. Kedi aknesinin belirtileri şunlardır:

İlginizi çekebilir: Kedi Kısırlaştırma Sonrası Yapılacaklar Erkek, Dişi 2022

  • Çene altında küçük küçük siyah nokta görülmesi
  • Kedinin sürekli olarak çenesini kaşıması
  • Çene altının kızarması
  • Çene altında çeşitli alerjik durumlar oluşması

Kedi Aknesi Sebepleri

 Kedi aknesinin birçok sebebi vardır. Stres, yetersiz yalama alışkanlığı, hormonal bozukluklar, alerjik durumlar, iyi tüy bakımı yapılmaması, hiperaktif yağ bezeleri, kötü bakım alışkanlıkları kedi aknesinin sebeplerindendir. Oldukça yaygın olan sebep kedinizin doğru beslenip beslenmemesidir.

Kedi Aknesi Öldürür Mü?

Aknesiolan kedi ölmez. Akne bazen kanayabilir, özellikle açık yarası ciddi olabilir fakat öldürmez. Kedinizin tedavisini aksatmadığınız, temizliğini düzenli yaptığınız sürece geçici bir durumdur.

Kedi Aknesi İnsana Bulaşır Mı?

Bu hastalık deri altında biriken kir sonucunda çıktığından bulaşıcılığı söz konusu değildir.

Kedi Aknesi Kesin Çözüm

Kedilerin çene bölgesinde çıkan kedi aknesinin kesin bir çözümü olmamakla birlikte birçok tedavi seçeneği vardır.

İlginizi çekebilir: Munchkin Kedisi Fiyat 2022 Yavru, Yetişkin

Tıkanan kıl foliküllerini temizlemek için veteriner hekiminizin verdiği şampuanla sıklıkla nazikçe yıkanabilir. Cilt sağlığını iyileştirmek adına omega-3 yağ asitleri içeren bir yağ takviyesi yapılabilir.

kedi aknesi kesin çözüm
kedi aknesi kesin çözüm

Kedi aknesi olduğu gibi devam ediyorsa veya çok çabuk tekrarlıyorsa veteriner hekim düzenli bir tedavi programı yapabilir.

Kedi aknesi kendiliğinden geçer mi?

Kedi akneleri kendiliğinden geçebilir.

Kedi aknesi zararlı mı?

Kedi aknesinin sakıncalı sonuçları olabilir.
İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Doğan Uludoğan

Herkese merhaba ben Doğan. Şu an Ankara Üniversitesi'nde 3. sınıf hemşirelik öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Yaklaşık 7-8 yıl önce başlayan web sektörüne ilgim birçok konuda bilgi sahibi olmama yardımcı oldu. Şimdi bu bilgileri hayata geçirmek amacıyla çeşitli projelere başladım. İlerleyen süreçlerde birçok sektörde görüşmek üzere 🖐Reklam, işbirliği ve kaldırılmasını istediğiniz içerikler için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu