Pitos Bitkisi Nedir?, Özellikleri, Fiyatı 2022

Bu yazımızda gelişimini nemli geçirgen topraklarda tamamlayan Pitos bitkisi hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer siz de evinizin ve bahçenizin bir köşesinde Pitos bitkisini beslemek istiyorsanız bu rehber yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pitos Bitkisi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Pitos bitkisi ya da bilinen diğer adıyla Pitos Pittosporum 4 mevsim de yeşil kalabilen ve çoğunlukla bodur olarak kalan bahçe bitkilerindendir. Bu bitkileri genellikle park, bahçe ve işyerlerinde iç-dış mekân süs bitkisi olarak kullanırız.

Pitos bitkisi ile ilgili bilgilere geçmeden önce gelin bu bitkilerin künyesine bir göz atalım.

Yaygın isim Pitos
Bitkisel isim Pittosporum Tobira
Aile Pittosporum Tobira
Bitki Türü Bodur, parlak koyu yeşil sert dokulu yaprakları vardır
Olgun boyutu 80-100 cm boy 140-200 cm en
Güneşe maruz kalma Tam güneş, yarı gölgede
Toprak tipi Nemli ama iyi drene
Toprak ph’ı Asidik nötr
Çiçeklenme zamanı Bahar
Çiçek rengi Nisan Haziran aylarında demetler halinde krem beyaz küçük çiçek açarlar
Sertlik Bölgeleri 10–12 (USDA)
Yerel Alanlar Güney Pasifik
Toksisite Bu bitkinin tüm parçaları köpekler ve kediler için zehirlidir.
pitos bitkisi
Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Akademik Çeviri: Bilimsel İletişimin Köprüsü

1 of 98

Park ve bahçelerin en çok tercih edilen bitkilerinden biri olan Pitos bitkisi ile ilgili hazırladığımız künye bu şekildedir. İsterseniz bir de bu bitkinin özelliklerine göz atalım.

Pitos Bitkisinin Özellikleri

Pitos bitkileri dallı dalları yanlara doğru eğimli büyüyen bodur bir türdür. Bu yönüyle park ve bahçelerde çit olarakta ve süs olarakta kullanılabilir.

İlginizi çekebilir: Para Ağacı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hemen hemen her tür toprağa uyum sağlamanın üstesinden gelebilen bu bitki türleri en iyi gelişimini nemli geçiren topraklarda sağlar. Nemli geçirgen topraklarda sağlar diyoruz evet ama Pitos bitkisini ektiğiniz toprağın iyi bir şekilde drene edilebildiğinden emin olmalısınız. Bununla birlikte toprağa uyum sağlamanın yanında bulunduğu çevre koşullarına da adapte olma konusunda çok yeteneklidir.

pitos bitkisi nedir pitos bitkisi nasıl çoğaltılır
pitos bitkisi nedir pitos bitkisi nasıl çoğaltılır

Pitos bitkilerinin 150-200 cm çap yapan dalları vardır. En iyi koşullarda 80-100 cm boy 150-200 cm çap yapan bu bitkiler daha çok toprağa bağlı olarak zeminde tercih edilirler.

Güneşi oldukça seven ancak gölgeye de ihtiyaç duyan Pitos bitikleri bahar aylarına geldiğimizde çiçek açar. Bitklerin açtıkları çiçekler krem renginde demetler halinde ve küçük boyuttadır. Bahar ayına geldiğinizde Pitos bitkilerinin ne kadar güzel bir ortam sağladıklarını görebilirsiniz.

Pitos Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Pitos bitkisi ile ilgili olarak kullanıcıların en çok yönelttiği sorulardan biri de Pitos bitkisi nasıl çoğaltılır. Eğer Pitos bitkiniz varsa ve bu bitkileri çoğaltmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Birazdan vereceğimiz bilgileri doğru bir şekilde uygularsanız sizler de Pittosporum Tobira bitkilerinizi büyütmeyi sağlamanın yanında en iyi gelişimini ve çoğaltma işlemini yapabilirsiniz.

Pitos bitkisini çoğaltma aşamaları şu şekildedir;

  1. Keskin ve temiz bir kesici alet ile en az 3 yaprağı olan bir gövdeyi seçin ve en alttaki yaprağın 3 cm kadar altından küçük bir açı oluşturarak kesin.
  2. En alttaki yaprağı gövdeden çıkarın. Diğer yaprakları çıkarmanıza gerek yok.
  3. Elde ettiğiniz bu sapı içi temiz su olan bir kaba koyun. Ancak bu aşamada yaprakların suya temas etmediğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde bitkinizin fotosentez işlemleri etkilenebilir ve büyümesi durabilir.
  4. Elde ettiğiniz ve suya koyduğunuz bu salar birkaç hafta içerisinde yeni kökler oluşturmaya başlayacaktır. Eğer bu kökler filizlenmeye başladıysa kökleri güçlendirmenin yanında en iyi gelişimini sağlamak için bir toprak içerisine dikmelisiniz.
  5. Elde ettiğiniz bu yavru bitkileri ekerken tam ışık alan bir yere ve nemli bir toprağa koyun. Toprağın nemini arttırmak için fıs fıs aracılığı ile su püskürtebilirsiniz.

Pitos Bitkileri İçin En İyi Ortam

Pitos bitkilerinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını istiyorsanız dikim yaptığınız ortamın bazı şartları yerine getirdiğinden emin olmalısınız.

Pitos bitkisi için en iyi koşullar şu şekildedir;

  • Güneş ışığından en iyi verim alan bir konum
  • İyi drene olmuş nemli toprak
  • Ortalama 20 derece civarı sıcaklık
  • Az miktarda gübre

Gördüğünüz gibi Pitos bitkisinin bakımı hiç de zor değil. Eğer bu şartları yerine getirirseniz Pitos bitkileriniz uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır.

Pitos Bitkisinin Budama Zamanı

Pitos bitkileri çok fazla budama isteyen bitkiler değildir. Yapraklar ve gövdeler sıklaşmaya başladığında bitkiyi hafifçe sallamanız diğer yaprakların gün yüzüne çıkması için yeterli olacaktır.

Ancak bazı durumlarda Pitos bitkileri çok büyüyebiliyor ve altta kalan yapraklar güneşe ulaşamadığı için ölebiliyor. Bu da bitkinizin zayıflamasına neden olabiliyor. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız sıklaşmış yaprakları ve gövdeleri bahar ayına gelmeden önce budayabilirsiniz.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 5]
Leave a comment