Para Ağacı Bakımı Nasıl Olmalıdır? 18 Metreye Ulaşan Minik Ağaçlar

Bu yazımızda para ağacı bakımı nasıl olmalıdır, para ağacına bakılırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir vb. soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer siz de pachira para ağacı besliyorsanız ve bu ağaç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Para Ağacı Bakımı Nasıl Olur?

Ev ve işyerlerimizin en güzel canlılarından biri olan Pachira Aquatica ya da bilinen diğer adıyla para ağacı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer beslediğiniz para ağaçlarının sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız elinize bir kahve alın ve arkanıza yaslanın. Sizlere bu içeriğimizde çok önemli bilgiler vereceğiz 😊

Belki bu yazımız da ilginizi çekebilir: Pitos Bitkisi Nedir? Özellikleri ve Bakımı 150 Cm’ye Ulaşan Bitkiler

Para bitkisi evlerin en dayanıklı ağaçları olarak bilinmektedir. Soğuk havalardan, gölgeden ve susuzluktan en az oranda etkilenen bu canlılar uygun bir yaşam alanında uzun süreler boyunca yaşayabilir.

Şu konuları sizin için öneriyoruz;
1 of 98

Ancak bu durum onların bakıma gereksinim duymadığı anlamına gelmez. Bütün çiçeklerde olduğu gibi para ağaçlarında da iyi bir bakım düzeni oluşturulmalıdır. Gelin birlikte para bitkisinin ne olduğu hakkında konuşarak içeriğimize başlayalım.

Para Ağacı Nedir?

Para ağacı Güney Amerika kökenli olan ve kuzey kesimlerde yerleşmiş olan bir bitkidir. Normal şartlarda kısa ve bodur bir ağaç olan para ağacı en iyi koşullarda 18 metreye kadar büyüyebilir.

Para ağaçları günümüzde ev ve işyerlerinde dekoratif olarak kullanılan bir ağaç haline gelmiştir. Ev ve işyeri ortamında pachira para ağacı saksısı yeterli olmadığı için iyi bir boy uzaması göstermez.

Para Ağacı Özellikleri

Pachira ağacı sıcak ortamları seven bir ağaçtır. Güney Amerika’da ihtiyacı olan güneş ışıklarını kolay bir şekilde elde edebilen para ağaçları farklı yerlerde kış aylarında yeterince büyüme göstermezler. Ancak bu soğuk havalarda dahi hemen hemen hiçbir hasar almadan yaşamlarına devam ederler.

Para ağaçları görünüşü nedeniyle farklı tarza sahip ağaçlar arasında yer alıyor diyebiliriz. Gövdesi örülerek ilerleyen pachira para ağaçları üst kısımda ince ve uzun bir yaprak oluşturarak geliş gösterir. Bu noktada para ağacı besleyen kişilerin para ağacı nasıl örülür şeklinde sorular yöneltmesiyle karşılaşabilirsiniz.

Para Ağacı Saksısı Nasıl Olmalı?

Para ağacını saksıda beslemeyi düşünürseniz mutlaka geniş olmayan bir sakı tercih etmelisiniz. Para ağacı saksısı dar olduğu sürece ağaç köklerini birbirine daha yakın tutar ve bu durum onun gelişimini kolaylaştırır.

Para ağacı saksısı seçiminde mutlaka ağacınızın boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Pachira Para Ağacı Yaprakları Neden Sararır?

Pachira para ağacı yaprakları neden sararır sorusunu pek çok kullanıcımızdan aldık.

Bütün bitkilerde olduğu gibi para ağaçlarında da zaman zaman yaprak sararması meydana gelebilmektedir. Bu durum onun fazla sulandığının ya da su drenajının iyi olmadığının bir göstergesidir.

Eğer para acı sulaması işlemini çok fazla yapıyorsanız kök uçlarını tıkayabilirsiniz. Bu durum onların yapraklarında sararma oluşmasına neden olur.

Eğer para ağaçlarını sık sulamıyorsanız ancak yine de yapraklarında sararma var diyorsanız muhtemelen toprak içerisindeki su iyi drene olmuyordur. Bunun için hava geçiren bir toprak kullanabilir ya da saksı dibinde yeni delikler oluşturabilirsiniz.

Pachira Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? Para Ağacı Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Para ağacı saksı değişimi ağacın ilk yıllarında yapılmalıdır. Daha sonraki süreçte kök sistemi iyice gelişeceği için yalnızca zemine koyulmalıdır.

Para ağacı saksı değişimi işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ağacınızın ebatlarına uygun olan bir toprak ve saksı seçtikten sonra köklerine zarar vermeden kolayca değişim yapabilirsiniz.

Para Ağacı Nasıl Çoğaltılır? Para Ağacı Çoğaltma

Para ağacı çoğaltma işlemi çok kolay olan ancak bir o kadar da dikkat gerektiren bir işlemdir. Eğer pachira para ağacı çoğaltma işlemini doğru bir şekilde yaparsanız yeni para ağaçlarınız olabilir.

Para ağacını çoğaltmak istiyorsanız öncelikle kendinize sağlıklı bir dal seçmelisiniz. En az 15 cm uzunluğunda olan e üzerinde 1 ila 2 adet yaprak olan bir dal seçtiyseniz bunu temiz olan bir kesici alet ile kesebilirsiniz.

para ağacı bakımı, para ağacı nasıl çoğaltılır
para ağacı bakımı, para ağacı nasıl çoğaltılır

Sizlere önerimiz para ağacı çoğaltma işlemini bahar ayında yapmanız yönünde olacaktır. Bu şekilde ağaç güneş ışıklarından en iyi şekilde faydalanabilir ve gelişimi de bir o kadar kolay olur.

Bundan sonraki başlıklarda pachira para ağacı bakımı yerine ağaç ile ilgili yorumlar ve anlamlar hakkında konuşacağız. Bunlara da bakmanızı öneriyoruz. 😊

Para Ağacı Yorumları

Para ağacı besleyen kişilerden gelen yorumlar oldukça sevindirici.

Birçok kişi evlerinde besledikleri para ağaçlarının ortama güzel bir atmosfer verdiğini söylüyor. Eğer evinizde siz de pachira para ağacı beslemek istiyorsanız hiç durmadan bir tane edinmelisiniz.

Para Ağacı Anlamı Nedir?

Para ağacı anlamı en çok merak edilen konular arasında.

Para ağacı Feng Shui felsefesine göre uğur, şans ve para getiren bir özelliğe sahip. Kim bilir belki pachira para ağacı beslerseniz size uğur, şans ve para gelebilir 😊

Para ağacı kaç günde bir sulanmalı?

Para ağaçlarınızı haftada 2 kere sulamanız yeterlidir.

Para ağacı nasıl çiçek açar?

Para ağacının çiçekleri bahar aylarında gösterişli bir şekilde açar.

Para ağacı neden sararır?

Para ağaçları çok sulandığında sararır.

Para ağacı para getirir mi?

Para ağaçlarının para ve şans getirdiğine inanılır.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]
Leave a comment