Köpek Kısırlaştırma

13 Haziran 2022 - 14:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Köpek kısırlaştırma ve daha birçok konu bu içerikte mevcut.

Köpek Kısırlaştırma Nedir? Faydaları Nelerdir

Günümüzde birçok veteriner evcil hayvanları ve sokak hayvanlarını kısırlaştırmaktadır. Kedi ve köpek kısırlaştırma işlemi aynı zamanda hayvan barınakları da yapmaktadır.

Kısırlaştırma işlemi bazı kişiler tarafından olumsuz karşılandığı gibi bazı kişiler tarafından da olumlu karşılanmaktadır. Hayvan kısırlaştırmak genellikle sağlıklı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle birçok veteriner hekim bu operasyonu önermektedir.

Kısırlaştırma Nedir?

Kısırlaştırma işlemi hayvanların doğurganlığını engellemek için yapılan bir işlemdir. İşlem yapılırken tüm hayvanlara yapılır ve cinsiyet ayrımı gözetilmez. Dişi hayvanlarda kısırlaştırma işlemi hayvanın yumurtalıklarına yapılmaktadır. Erkek hayvanlarda testislerinden yapılmaktadır.

Kısırlaştırma işlemi önerilen bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sokak hayvanlarında tam doğum kontrolünü sağladığı için çoğalmaları da engellenmektedir. Sokak hayvanları evcil hayvanlara göre daha dezavantajlı bir konumdadır ve genellikle yaşamları tehlikede olmaktadır. Ancak kısırlaştırma işlemi ile sokak hayvanlarının sayısının azaltılması sağlanabilmektedir.

Ayrıca aşağıda yer alan Üsküdar veteriner kliniği videosunu izleyerek kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=_AM9gwV6aDI

 Kısırlaştırmanın Yararları Nelerdir?

Kısırlaştırma işlemi ile hayvanların hayat kalitesi arttırılmaktadır. Bu nedenle kısırlaştırma işlemine daha sıcak bakılmaktadır. Çünkü hayvanın bir doğum kontrolüne sahip olması çeşitli hastalıklardan da koruyabilmektedir. Aynı zamanda hayvanın kızgınlık dönemini yoğun bir şekilde yaşamamasını da sağlamaktadır.

Kısırlaştırma işlemi en çok evcil hayvanlarda yapılmaktadır. Sahiplenilen bir evcil hayvanın çiftleşmesi ve yavrular doğurması evde bir kalabalığa yol açabilir. Evinde tek bir evcil hayvan bulundurmak isteyenler kısırlaştırma ile bu duruma engel olabilmektedir.

Hayvanlar belli dönemlerde kızgınlık döneminde olmaktadır. Dişi ve erkek hayvanlarda farklı şekillerde ortaya çıkan kızgınlık iyi ya da kötü olabilir. Erkek hayvanlar evin farklı yerine işeyebilir. Dişi hayvanlar ise gereğinden fazla gürültü yapabilir. Ancak bu durumlar evin üyeleri kadar hayvanları da rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle kısırlaştırma işlemi hayat kalitesini arttırabilir. Evcil hayvanları ise rahatlatabilir.

Köpek Kısırlaştırma Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Köpek kısırlaştırma çoğunlukla bir önlem amacıyla yapılmaktadır. Köpeklerin sağlığı için de önemli olduğu söylenmektedir. Köpeklerin çeşitli cinsel hastalıklara yakalanmaması için alınabilecek en iyi önlem olarak nitelendirilmektedir.

 Köpek kısırlaştırma işlemi erkek ve dişi köpeklere farklı şekilde uygulanmaktadır. Erkek köpeklerde kısırlaştırma için testisler alınmaktadır. Böylece erkek hayvanın cinsel işlevi kaybolmaktadır. Aynı zamanda eve koku bırakmasının önüne geçilmektedir. Dişi hayvanlarda kısırlaştırma işlemi yumurtalıklarda uygulanmaktadır. Yumurtalıklar işlevsiz bir hale getirilmektedir. Ancak her iki cinsiyette de kısırlaştırma işlemi yapılırken hayvanların uyutulması gerekmektedir. Bunun için anestezi işlemi uygulanmaktadır.

 Köpek Kısırlaştırmanın Yararları Nelerdir?

Köpekler henüz yavru iken kısırlaştırıldıklarında hayat kaliteleri yükselişe geçmektedir. Kısırlaştırma işlemi çeşitli cinsel hastalıklardan korumaktadır. Aynı zamanda fazladan köpek yavrusu riskini ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle birçok evcil köpek sahibi köpek kısırlaştırma işlemine yönelmektedir.

Kısırlaştırmanın sağladığı yararlar dişi ve erkek köpeklere göre değişiklik göstermektedir. Kısırlaştırılmış olan dişi köpek eskisi kadar hareket halinde olmayacaktır. Erkek köpekler ise eve koku bırakmaları ile bilinmektedir. Ancak kısırlaştıktan sonra koku bırakmayı kesecek ve size temizlik işi çıkarmayacaktır.

Köpek kısırlaştırmanın sağladığı bir yarar daha bulunmaktadır. Bu yarar köpeklerin yaşam süreleri ile ilgilidir. Kısır olmayan köpekler kısır olan köpeklere göre daha az yaşamaktadır. Böylece kısırlaştırma işlemi gören köpeklerin yaşam süresinin daha uzun olduğu söylenebilir. Evcil köpeği ile uzun yıllar vakit geçirmek isteyen kişiler bu nedenle de köpeğini kısırlaştırabilmektedir.

 Köpek Kısırlaştırmanın Olumsuz Bir Tarafı Var mıdır?

Köpek kısırlaştırma işlemi genellikle yararlı olarak görülmektedir. Bu nedenle birçok evcil köpek sahibi köpeğini kısırlaştırmaktan yana olmaktadır. Aynı durum sokak hayvanları için de geçerlidir. Sokak hayvanlarının hayat kalitesini yükselten bir işlemdir. Ayrıca mevcut sokak köpeklerinin sayısının artmasına ve hayata geldiklerinde sokak sorunlarıyla karşılaşmasına engel olunmaktadır. Tüm bunları olumsuz olarak düşünmek de mümkündür.

Köpek kısırlaştırma işleminin olumsuz görülmesinin nedeni ebeveynlik özelliklerinden mahrum bırakılıyor olmalarıdır. Kısırlaştırma işlemi gören köpekler doğurganlık veya hormon özelliklerini kaybetmektedir. Dişi köpekler dünyaya yavru köpek getirememektedir.

 Köpek Kısırlaştırmanın Belirli Bir Zamanı Var mıdır?

Pek çok köpek sahibi kısırlaştırma işlemi ile ilgilenmektedir. Evinde tek bir evcil köpek olmasını isteyen köpek sahipleri genellikle erkenden kısırlaştırma yaptırmaktadır. Bunun dışında çoktan kısırlaştırma işlemi görmüş bir köpek de sahiplenebilmektedir.

Köpek kısırlaştırma işlemi için erken ya da geç vakit gibi bir durum söz konusu değildir. Köpekler küçükken kısırlaştırıldığı gibi büyükken de kısırlaştırılabilir. Genel olarak köpek kısırlaştırma işlemi Köpekler yavruluk dönemlerinde kısırlaştırılabilirken birkaç yaşında olduğu zaman da kısırlaştırma işlemi yapılabilmektedir.

 Kısırlaştırılmış Köpeğe Kısırlaştırma İşlemi Sonrası Nasıl Davranılması Gerekmektedir?

Köpek kısırlaştırma için ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat ise bazı köpekler için sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Evcil köpeğiniz ne olduğunu tam anlamasa bile ameliyat sonrası bir yaraya sahip olacaktır. Yaranın bakımı ve iyileşme süreci önemlidir.

Evcil köpeğinizi kısırlaştırma işlemi sonrası biraz kendi haline bırakmanız gerekmektedir. Köpeğiniz hali hazırda durumun farkında olmadığı gibi anestezi sonrası kaybolmuş hissedebilir. Onu kendi haline bırakarak zaman tanımanız ve kendine gelmesini beklemeniz gerekmektedir.

Evcil köpeğiniz etkisi altında olduğu anestezi sonrası iştahlı bir şekilde olmayabilir. Ancak bu durum geçici bir durumdur ve anestezi vücudundan çıkınca iştahı yerine gelecektir. Bu nedenle evcil köpeğinizle eve geldikten sonra direkt olarak mama yemesini beklememeniz gerekmektedir.

Daha sonra yemediği takdirde köpeğinizin doktoruna danışmanız da fayda olacaktır. Bunu yaparken aşırı derecede hareket etmesine de engel olarak iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

köpek kısırlaştırma

köpek kısırlaştırma

Kısırlaştırma sonrası yakalık veya ameliyat korsesi önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü kısırlaştırma sonrası yaranın yalanmaması gerekir. Kedi ve köpekler vücutlarında bir yara bulunduğunda onları dilleri ile temizlemek isteyebilmektedirler. Bu açıdan bunun önüne geçmek için yakalık veya ameliyat korsesi kullanılır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci maximum 10-15 gündür. Bu süre genellikle daha kısa sürmektedir. Bu süreçte kontrolleri aksatmamalı ve yapılacak ilaç uygulamalarını kaçırmamalısınız.

Köpek kısırlaştırma sonrası mizaçlarında biraz yumuşama olsa da ameliyat öncesi karakterlerinde büyük değişiklikler olmamaktadır. Kısırlaştırma ameliyatı ile birlikte hormon aktiviteleri azalacağından kilo almaları sıkça görülür. Kilo alımını engellemek için kısır köpek mamalarına geçiş yapılmaktadır.

Köpek kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi için Dr. Pati Veteriner Kliniği ile iletişime geçin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.