Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? 1 Haftada Tedavi

29 Haziran 2022 - 15:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
resim

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu evdeki kediler için oldukça rahatsız edici bir sorundur. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonları bazı sağlık sorunlarını beraberinde getireceği için en kısa süre içerisinde veteriner hekime danışılmalı ve tıbbi destek alınmalıdır.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek, mesane, üreter ve üretranın herhangi bir bölümünde meydana gelen ve genellikle bakteri kaynaklı olan enfeksiyon hastalığıdır. Kedi idrar yolu enfeksiyonu yıkıcı etkileri olabildiğinden sahiplerinin kedi bakımına çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu

Kediler tıpkı insanlarda olduğu gibi bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sağlık sorunlarının başında genellikle kedilerde ishal gelse de kedi idrar yolu hastalığı da sıkça görülmektedir. İdrara çıkma konusunda rahatsızlıklara neden olabilen kedi mesane enfeksiyonlarının en kısa süre içerisinde kontrol altına alınması gerekir.

Peki kedi idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Kedilerin idrar yollarında enfeksiyon geliştiğinde bazı bulgular ortaya çıkar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri

 • Sık idrara çıkma
 • Genital bölgede akıntı
 • Yavru kedilerde gelişim geriliği
 • Kedide halsizlik (öyle ki birçok kedi sahibi “kedim ishal ama halsiz değil” şeklinde de şikâyette bulunabilir)
 • Kedide ateş yükselmesi
 • İdrara çıkma sıklığında azalma
 • Karın şişliği

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Kedilerde idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bazı faktörler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çok az sıvı tüketme
 • Mesane problemleri
 • Böbrekte taş oluşumu (bu hastalığa en çok neden olan faktör böbrekteki taş oluşumlarıdır)
 • Beslenme problemleri
 • Sağlıksız koşullar
 • Kedi kum kabının sık sık değiştirilmemesi ve temizlenmemesi

Kedide İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Kedilerde ortaya çıkan idrar yolları enfeksiyonları oldukça yıkıcı etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle de kedi sahipleri veteriner hekimlere danışmanın yanı sıra evde yapabilecekleri bazı uygulamalar ile bu enfeksiyonları geçirmeye çalışmaktadır.

Bu bir tıbbi sorun olduğu için öncelikle veteriner hekimden tıbbi destek alınmalıdır. Bu da kedi idrar yolu enfeksiyonu tedavisi olarak geçer ve muhakkak üzerine düşülmelidir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Kedilerin idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Bu enfeksiyonlar genellikle bakteri kaynaklı olduğu için veteriner tarafından antibiyotik ilaç verilir.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi

Antibiyotik tedavinin yanı sıra bazı destekleyici tedaviler de gerekli olabilir. Bu daha çok kedinin genel sağlık durumuna göre doktor tarafından belirlenir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi

Kedilerde ortaya çıkan bu rahatsızlık muhakkak ilaç tedavisi ile kontrol altına alınmalıdır. Ciddi bir rahatsızlık olduğu için başka yöntemler denenmemelidir.

Bazı kedi sahipleri bitkisel tedavi ile kedi enfeksiyonlarını geçirmeye çalışmaktadır. Oysa ki bu çok yanlış bir uygulamadır. Böbrekler zaten enfeksiyondan etkilendiği için bitkiler mevcut toksik etkiyi arttırabilir. Bu nedenle kedi sahiplerinin muhakkak bir veteriner hekimden tıbbi destek alması gerekir.

Erkek Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Erkek kedilerde idrar yolları enfeksiyonu dişilere oranla daha az sıklıkla görülür. Bunun temel sebebi, erkek kedilerdeki idrara yollarının dişilerinkinden daha uzun olmasıdır. Bu sayede dışarıdan gelen etkenler idrar yollarına ulaşamaz ve enfeksiyon gelişme riski azalır.

Dişi Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Dişi kedilerin idrar yolları daha kısa olduğu için enfeksiyon gelişme olasılığı daha yüksektir. Öyle ki dişi kedilerde idrar yolu enfeksiyonu erkek kedilere oranla daha fazla görülmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Kedi Maması

İdrar yolu enfeksiyonu olan kedide mama değişikliği yapmak tek başına etkili olmaz. Çünkü bu kedilerde antibiyotik tedavisi olmazsa olmazlardandır.

Ancak daha kaliteli ve çeşitli kedi mamaları kullanmak süreci hızlandırmada etkili olabilir. Bu sayede hem kedi daha hızlı kendini toparlar hem de tedavi hızlanır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Olan Kediye Ne Yapılır?

Kedide idrar yolu enfeksiyonu olduğu zaman bazı uygulamaların yapılması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Veteriner hekime götürerek ilaç tedavisi başlatmak
 • Kediyi diğer kedilerden izole etmek
 • Kedinin bol sıvı tüketmesini sağlamak
 • Kediye iyi bir bakım vermek
 • Kedinin yaşadığı alanı temizlemek

Kedilerde Sistit Ne Demek?

Sistit mesane iltihabı anlamına gelir. Eğer bu durum kedilerde görüldüyse kedilerde sistit olarak tanımlanır.

Kedilerde mesane iltihabı genellikle idrara çıkamama ve işeme problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte idrar yolları enfeksiyonu ve ishal gibi nedenler de vücutta enfeksiyon gelişimine neden olabilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Öldürür Mü?

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu öldürücü olabilir. Çünkü bu rahatsızlık bakteri kaynaklıdır ve kontrol altına alınmadığında ilerlemeye devam eder.

Özellikle ilerleyen ve kontrol altına alınamayan kedi idrar yolu enfeksiyonları öldürücü olabilir. Bu nedenle kedi sahiplerinin en kısa süre içerisinde veteriner hekime danışması gerekmektedir.

Kedi İşeme Sorunu Nasıl Çözülür?

Kedi işeme sorunu sadece tıbbi tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu nedenle kedisinin işeyemediğini fark eden kedi sahipleri en kısa süre içerisinde veteriner hekime danışmalıdır.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Şu semptomlar kedilerde idrar yolları enfeksiyonu olduğunu gösteren semptomlardır;

 • Kedilerde halsizlik
 • Kedilerde titreme
 • Kedilerde yüksek ateş
 • Kedilerde genital bölge akıntısı

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi gereklidir. Eğer kedinizde enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız en kısa süre içerisinde bir veteriner hekime danışmalısınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.