Kedi Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu yazımızda kedi arı sokması sonrasında ne yapılmalı ve arı sokmasının zararlarının nasıl ortadan kaldıracağı hakkında bilgiler vereceğiz. Kedinizi arı sokmasa dahi bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kedi Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Kedi besleyen herkes biliyordur. Bu canlılar bir hayli hareketli ve meraklı canlılardır. Bu durum çoğu zaman onların bir bela ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

Yerlerinde duramayan bu meraklı canlılar özellikle dışarıdayken büyük tehlike altındadır. Çünkü kediler dışarıdayken illaki bir yerleri kurcalar ve sonuç olarak tehlike ile karşı karşıya kalır.

kedi arı sokması kedilerde arı sokması
kedi arı sokması kedilerde arı sokması
Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Kedilerde Sarılık Nedenleri ve Tedavisi

1 of 9

Kedilerin dışarıdayken en çok karşı karşıya kaldıkları tehlikelerin başında arı sokması yer alıyor. Kedilerde arı sokması veterinerlere en çok başvurulan kedi sağlık sorunlarından biridir.

Peki kedilerde arı sokması durumunda ne yapılmalı? Gelin birlikte biraz göz atalım.

Kedilerde Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalı?

Kedilerde arı sokması durumunda yapmanız gerekenler insanlardaki ile hemen hemen aynı. İlk işiniz arı sokmasının nerede gerçekleştiğini bulmak ve daha sonra arı iğnesini çıkarmak olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kedim İshal Ama Halsiz Değil İshal Kedime Ne Yapmalıyım

Arı iğnesini çıkarttıktan sonra sabunlu su ile bölgeyi yıkamalısınız. Bu esnada arı tarafından sokulan kedinin vücudunda masaj tarzı hareketler YAPMAMALISINIZ. Sabunlu su ile yaptığınız yıkama kedinizin enfeksiyon kapmasını önlerken masaj tarzı hareketler zehirlerin YAYILMASINA neden olur.

Ev ortamında bunları yaptıktan sonra vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Acilen veteriner kliniğine gittikten sonra veteriner hekiminize durumu detaylı bir şekilde anlatmalısınız.

Tıkla Oku:  Kedi Aşı Fiyatları 2022 Kedi Aşı Takvimi

Kedinizde herhangi bir sorun ortaya çıkmasa dahi veteriner tarafından gözetim altında tutulması gerekebilir. Bu nedenle birkaç saat veteriner kliniğinden ayrılmamalısınız.

Kedilerde Arı Sokması Zararlı Mı?

Kedilerde arı sokması zararlı olabildiği gibi herhangi bir sorun da yaratmayabilir. Bu tamamen kediniz ile alakalı bir durumdur.

Eğer kediniz arı sokması durumunda alerjik reaksiyon gösterirse vücudunda şişlikler meydana gelebilir. Eğer bu şişlikler boğaz bölgesinde ortaya çıkarsa nefes yollarının daralmasına ve kedinizin nefes alamamasına neden olabilir. Bu durum ilk başta bilinç kaybına daha sonra da müdahale edilmediği takdirde ölüme neden olabilir.

Ha unutmadan şu yazıya da bir göz atmanızı tavsiye ediyorum 😀 Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri, Yetişkin 1 Aylık Kedilerde Karın Şişliği

Bu yazımızda kedi arı sokması halinde yapılması gereken müdahaleler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Şu videoyu da izlemenizi öneriyoruz;

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 1 Average: 5]
Leave a comment