Kedi Yaş Maması Nedir? Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi maması nedir, kedi maması alırken nelere dikkat edilmelidir, kedi maması önerileri nelerdir? İçeriğimizin devamında kedi maması tavsiyeleri ile ilgili bilgiler verdik.

Kedi Yaş Maması Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

İstatistiklere binaen, asaletleri ve köklerine sadık oluşları ile en çok aranan ev dostu kedilerdir. Her alanda insan ile aynı hayatı kırışan kedi dostları da tıpkı insanlar gibi beslenmenin en konforlusunu haketmektedir. Bu nedenle evcil bir hayvan ile aynı evi paylaşmaya başlamadan önce, onların ihtiyaçlarına donanımlı bir biçimde hakim olmak gerekir. Bu nedenle kedilerin besin çeşitlerinden biri olan kedi yaş maması hususunda seçim yapar iken besin içeriklerine vakıf olmak elzemdir.

Mamaların da kendi içlerinde iyi ve kötü olarak ayrıştığı piyasada, iyi mama analizinin neye göre yapıldığını bilmek gerekmektedir. Çünkü iyi bir beslenme demek, daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam demektir. Bu durum da veterinerin kapısını daha az tıklatmak anlamına gelmektedir.

Kedi Yaş Maması Zararlı Mı?

Şu konuları sizin için öneriyoruz;

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

1 of 6

Bilgi kirliliğinin hat safhaya dayandığı bu mecrada, doğru ve isabetli bilgilere hava, su misali ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için de uzman görüşler ışığında ilerlemekte fayda vardır. İlk olarak altının çizilmesi gereken konu, kedilerin yaratılışlarına en yakın biçimde beslenmeleri gerektiğidir. Dolayısıyla insanların gıdaları arasında doğal ve katkı maddeli besinler olduğu gibi kediler için de aynı detay geçerlidir.

kedi-yas-mamasi-nedir-nelere-dikkat-edilmelidir
kedi-yas-mamasi-nedir-nelere-dikkat-edilmelidir

Kuru kedi mamalarının yok denecek kadar az nem ve çok fazla karbonhidrat içerdiği düşünülür ise, muhakkak ek olarak kedi yaş maması takviyesi yapılması şarttır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar neticesinde yaş mama kullanımının arttığı da gözlerden kaçmamaktadır. Dolayısı ile bu artış çok fazla üretimi de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle en sağlıklı yaş mamayı seçmek daha da güçleşmektedir.

Yaş mamalar kuru mamalara oranla daha fazla protein ve yağ içeriğine sahiptir. Bu nedenle kedilerin hem damak tadına hem de besin zincirine daha çok hitap etmektedir. Çünkü kedilerin temel besin kaynakları yağ ve proteindir. Ayrıca yaş mamaların bir çoğu koruyucu made içermediği için tercih sebebidir.

Halk arasında şehir efsanesi haline gelen bir diğer mesele ise kedi yaş maması ishal yapar. Bu bilgi külliyen sakattır. Zira yaş mama ishal yapmaz, yanlış yaş mama ishal yapar. Bu nedenle kedinin ağız tadı ve vücudunun tepkimeleri iyi gözlemlenmelidir. Bunca girizgahtan sonra kaliteli yaş mama seçiminin hangi aşamalar eşliğinde yapıldığına değinmek gerekmektedir.

Kedi Yaş Mama İçeriği

Kediler zorunlu etçillerdir. Bu cümleyi bir tutam daha açmak gerekirse, yaşamak için et tüketmeye muhtaçtırlar. Bundan dolayı bir yaş mamanın protein yani gerçek et bakımından zengin olması en önemli unsurdur. Dolayısıyla içerisinde et ve et türevleri olan yaş mamalar listeden direkt atılmalıdırlar. Dolayısıyla kedi yaş maması seçiminde içinde net bir biçimde, ne kadar et olduğuna vakıf olunan mamalar ilk sıralarda yerini almalıdır.

Tıkla Oku:  Polidaktili Kedi Hakkında Herşey

Eğer kedi maması evde hazırlanmayıp hazır alınıyorsa ısıl işlemlere maruz kaldıkları için çeşitli mineral, vitamin ve amino asit takviyesi gerekmektedir. B, A, E, D gibi temel vitamin eklemeleri önemlidir. Kedilerin en çok ihtiyaç duyduğu içeriklerden biri taurindir. Yaş mamlar pişmiş etlerden hazırlandığı için taurin içeriğini büyük oranda kaybetmektedir. Uzun vadede kedilerdeki taurin eksikliğinin sağlık sorunlarına gebe olacağı düşünülürse, yaş mamalar bilhassa taurin bakımından zengin olmak zorundadır.

FEDIAF’a göre yetişkin kediler için kedi yaş maması taurin oranının kuru mama üzerinde hesaplanırsa %0.2 olması gerekir iken, yavru, hamile ve emziren kediler için %0.25 olması gerekmektedir. Bundan dolayı bilhassa taurin oranı bu ölçülerde olmayan yaş mamalara şans dahi verilmemelidir.

Kedi Yaş Mama Önerisi

Bu bilgilere ek olarak yaş mama seçimi yaparken analiz değerleri de incelenmelidir. Yani mama içerisindeki protein, yağ, lif, kül, nem oranlarına bakılmalıdır. Bu hesaplamayı kuru mama üzerinden yapmak gerekmektedir. Çünkü AAFCO,FEDIAF incelemelerini bu standartlar ışığında gerçekleştirmektedir.

Dolayısıyla yaş mamalardaki ideal protein oranı yetişkin kediler için en az %26 olması gerekirken, yavru kediler için bu oran en az %30 olmalıdır. Çünkü bu oran kedilerin doğal avlarındaki oran ile eş değerdir. Yaş mamalardaki ideal yağ oranı ise kuru mamalar bazında hesaplamak gerekirse en az %52 olmalıdır. Buna ek olarak magnezyum, demir, çinko, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi temel mineralleri içine alan kül oranı ise kuru mama bazında %2 ve altında oranlarda olmalıdır.

Kedi yaş maması içindeki karbonhidratlardan elde edilmiş birkaç bileşikten meydana gelen lif oranı ise biraz tartışmalıdır. Zira kedinin özel bir sağlık tablosu söz konusu değil ise selüloz, hemiselüloz, pektin, lignin lifler kümesine ihtiyacı yoktur. Bu lifler pirinç, soya fasulyesi, patates, pancar posası gibi besinlerden elde edilir.

Bu nedenle yaş mamada tahılın bir esprisi yoktur denebilir. Ama tahıllı bir yaş mama seçilecekse kedilerin doğal avlarının midelerinde olan lif oranına binaen %0,55 oranında olması yeterlidir. Bu oranın üzerine çıkan mamalar ise tercih edilmemelidir. Yaş mama seçiminde mümkün mertebe doğal oranlar taklit edilmelidir. Bu nedenle mama içerisindeki nem oranının %80 civarında olması kafidir. Bu detaylar yelpazesi altında birkaç marka tavsiye etmek icap ederse; Schesir, Naturea, N&D, Hill’s sayılabilir.

Kedi Yaş Mama Fiyatları

Kedi yaş maması fiyatları mamanın piyasasına, satıcısına, markasına, içeriğine ve gramına oranla değişim göstermektedir. Ancak yukarıda sayılan markaların, yaklaşık 80 gramlık bir adeti, kabataslak hesap ile 25-35 tl arasında gidip gelmektedir. Bu analizler gölgesinde, her kesimin bütçesine uygun olanı seçmesi ile kedilerin sağlığı ve konforu hakkıyla korunmuş olmaktadır. Bu fiyatlardan çok daha fazlasını veterinere vermek yerine, sağlıklı bir beslenme zincirini takip etmek karlı bir adım olarak sayılmaktadır.

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: Average: ]
Leave a comment