Kanatlı Hayvanlar

Ataks Tavuk Özellikleri, Fiyatları 2022 Yumurtası

Ataks tavuk özellikleri nasıl, Ataks tavukları yumurta verimi nasıl, Atak tavuk fiyatları 2022 yılında kaç TL? Bu yazımızda görüp görebileceğiniz en kapsamlı Atak-S tavuk rehberini oluşturduk.

Atak S Tavuk Nedir? Irk Hakkında Genel Bilgiler

İçindekiler

Atak tavuk ırkı Türkiye’nin ilk yerli tavuk ırkı olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde son 200 yıldır yumurta verimi üzerine yapılan ıslah çalışmaları sonucu Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiştir.

İlk kez 1995 yılında salma tavukçuluk için üreticilere verilen bu tavuk cinsi hem yumurta verimi hem de yem tüketimi bakımından kusursuz bir tavuk ırkıdır. Doğal yumurta verme üzerine yoğunlaşan üreticiler tarafından ve bireysel tavuk besleyicileri tarafından Atak S tavuk cinsine büyük bir ilgi gösterilmiştir.

Ortalama yumurta verimi açısından en değerli yumurta tavuğu olarak beslenen Atak S tavuk ırkını gelin yakından tanıyalım.

Ataks Tavuk Özellikleri

Salma tavukçuluk yapan üreticiler doğal yumurta üretiminde ilk yerli tavuk ırkı olan Ataks yarka tavuk ırkını tercih ediyor.

Bu tavuklarının özelliklerinin diğer tavuklardan daha iyi olması en çok beslenen tavuklardan biri olmasına neden olmuştur. İşte Atak tavuk özellikleri;

ataks tavuk özellikleri yumurta verimi
ataks tavuk özellikleri yumurta verimi
 • Henüz 5 aylıkken yumurtlamaya başlamaları
 • Açık kahverengi yumurta rengi
 • Yumurta ağırlıkları: 70 gram
 • Günlük yem tüketimi: 120 gram
 • Yılda 300’e yakın yumurta üretimi
 • Sağlam bünyeleri olduğu için dikkat edilmesi gereken hususlar çok azdır.
 • Tavuk Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ilk yerli tavuk ırkı olması
 • Hastalıklara karşı çok dayanıklı olması
 • Organik yumurta üretiminde kullanabilmesi
 • Ülkemizde bütün şartlarda yaşayabilme
 • Zorlu ve sert kümes ortamlarında yaşayabilme

Ataks tavukları bu özellikleri nedeniyle Pleymut tavuk ırkına benzerlik gösterir. Ancak çok daha önemli bir ırktır.

Atak S Tavuk Kaç Aylıkken Yumurtlar? Atak S Tavuk Yumurtası

İlk yerli tavuk ırkımız olan ve salma tavukçuluk için bire bir olan Ataks tavukları henüz 5 aylık olduğunda düzenli bir şekilde yumurta üretmeye başlar. Diğer tavuk cinsleri göz önünde bulundurulduğunda Atak S tavuk ırkı daha erken organik yumurta üretmeye başlayabiliyor.

Köy tavuğu olarak beslendiklerinde Ataks yarka tavuklar daha erken yumurta vermeye başlarlar. Tavuklarınızın yumurta renginden ve ağırlığından bunların Ataks tavukların yumurtası olduğunu anlayabilirsiniz.

Ancak çiftlik ortamında yumurta verimi yeterli düzeyde olmaktayken daha geç yumurta üretmeye başlayabiliyorlar. Bu durum üretim koşullarında tavukların stres altında olduğunu gösterir.

Atak S Tavuk Gurk Olur Mu?

Diğer birçok tavuk ırkında olduğu gibi Ataks tavukları da gurk olur. Ancak yumurta verimleri çok daha iyi olduğu için gurk olma süreleri daha azdır ve daha az sıklıkta gurk olur.

Brahma tavuğu göz önünde bulundurulduğunda daha az gurk olan Ataks tavukları yılda 1.5 ortalama ile kuluçkaya yatarlar. Ancak ıslah çalışmalarında yumurta tavuğu olarak üretildikleri için gurk süreleri daha azdır.

Atak S Tavuk Fiyatları 2022

Daha önce Atak S tavuk fiyatları 2022 şeklinde bir içerik paylaşmıştık. Ancak bu tavukları bahçe tavuğu olarak besleyen kişi sayısı arttığı için yeniden bilgi vermek istiyoruz.

Çok tercih edilen Atak tavuk ırkı ortalama 40 TL’den satılıyor. Satın aldığınız yerde toplu alım fiyatına göre Atak tavuk fiyatı 35 TL’ye kadar düşürülebiliyor.

Eğer zamanınız bol ise sizlere büyümüş Atak tavuk almak yerine Atak tavuk yumurtası almanızı öneriyoruz. Toplu miktarda alacağınız Atak tavuk yumurtalarını kuluçka makinesi yardımıyla çıkartarak tasarruf edebilirsiniz. Eğer kuluçka makinesinde civciv kaç günde çıkar diye merak ediyorsanız paylaştığımız içeriğe göz atabilirsiniz.

Ataks tavuk hakkında vereceğimiz bilgiler bu şekildeydi. Eğer Atak tavuklarını beslemek istiyorsanız çok doğru bir tercihte bulunduğunuzu söyleyebiliriz 😊

İçeriğimizi oylar mısınız?
[Total: 0 Average: 0]

Doğan Uludoğan

Herkese merhaba ben Doğan. Şu an Ankara Üniversitesi'nde 3. sınıf hemşirelik öğrencisi olarak eğitimime devam ediyorum. Yaklaşık 7-8 yıl önce başlayan web sektörüne ilgim birçok konuda bilgi sahibi olmama yardımcı oldu. Şimdi bu bilgileri hayata geçirmek amacıyla çeşitli projelere başladım. İlerleyen süreçlerde birçok sektörde görüşmek üzere 🖐Reklam, işbirliği ve kaldırılmasını istediğiniz içerikler için: doganuludogan01@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu